Az Európai Bizottságban komolyan felvetődött arra vonatkozó elképzelés, hogy megszűnjenek a területalapú támogatások és más szempontokat érvényesítő támogatási rendszer jöjjön létre, mely sok gazdát hátrányosan érinthet. Emellett az elmúlt időszak azt is megmutatta, hogy reális a veszélye a kétes minőségű mezőgazdasági termékek/termények Európába importálásának is.

A NAK és a MAGOSZ – mint az a NAK honlapján olvasható – online petíciót indított ez ellen, amit a magyar kormány is támogat – az aláírásgyűjtés október 29-én indult, „Megvédjük a gazdákat! El a kezekkel az agrártámogatásoktól!" címmel.

A közleményben az olvasható egyebek közt: Papp Zsolt György, a NAK elnöke úgy véli, hogy az agrárium számos kihívással küzd és alapvetően érdemben ezekkel a valós kihívásokkal kellene foglalkozni a döntéshozóknak, nem pedig azzal, hogy az Európai Bizottság tovább akarja nehezíteni az uniós gazdák életét.

"A Közös Agrárpolitikával kapcsolatos stratégiai párbeszéd már a következő uniós költségvetés előkészítését szolgálja, több mint 380 milliárd euróról van szó, az agrárpolitika pedig a teljes keret mintegy 30%-át teszi ki. Mindeközben egyáltalán nem mindegy az, hogy az EU-ba honnan fognak érkezni az élelmiszer-alapanyagok és a feldolgozott élelmiszerek – emelte ki az elnök. Az agráriumnak meg kell tudni tartani a hatékonyságát, versenyképességét, válságállónak kell lennie. A területalapú támogatások nagyban hozzájárulnak ehhez, hazánkban is több mint 150 ezer gazdálkodót érintenek közvetlenül. De ezek nem ingyen pénzek, hanem szigorú elvárásoknak kell megfelelni a termelés során" – jelentette ki.

A kamara elnöke felháborítónak tartja, hogy a stratégiai párbeszédről készült jelentés fő bűnösnek, a klímaváltozásért fő felelősnek fogja fel a mezőgazdaságot, mindenféle tudományos alap nélkül. Elfogadhatatlan adóemelésekkel szoktatnák le a fogyasztókat Európa-szerte a húsfogyasztásról és ismeretlen eredetű élelmiszerekre szoktatnák át őket.

Jakab István, a MAGOSZ elnöke szerint a francia gazdák már demonstrációkat szerveznek és a német gazdák is jelezték, hogy nem értenek egyet mindazzal, ami történik. Még mielőtt a korábbinál sokkal nagyobb európai tüntetéshullám következne, az uniós döntéshozóknak erősen meg kellene fontolniuk, hogy hatástanulmányok nélkül akarják-e ismét átalakítani a Közös Agrárpolitikát. Mindez nemcsak a termelőket, hanem valamennyi fogyasztót, uniós, illetve magyar polgárt érint.

Ezért indult útjára az agrarpeticio.hu oldal, ahol a gazdák aláírásukkal erősíthetik meg azt: nem akarják, hogy a tervezett intézkedések miatt kilátástalan helyzetbe kerüljenek az európai, azon belül a magyar gazdák.

Forrás: NAK.hu

Indexkép: Pixabay