Maga a BIOEAST-kezdeményezés az élelmiszerbiztonságra, az agrárium fenntarthatóságára összpontosít és a Közép- és Kelet-Európa államainak regionális kutatási együttműködését egyesíti. A BIOEAST and Beyond tanácskozás során számos panelbeszélgetésen, workshopon vehetett részt a nemzetközi közönség.

A rendezvény első napján többek között sor került a "Helyi éldelmiszer-rendszerek és innovácók támogatása a BIOEAST országokban" workshopra és a Budapest Soil Health Forum – azaz Budapest Talajegészségügyi Fórumra.

Bioeast

Nagy volt az érdeklődés a tudományos tanácskozás iránt.

Patricia Mora, az EU4ADVICE projekt koordinátora az eseményen kiemelte, hogy a döntéshozók számára a kutatási adatokhoz való hozzáférés elengedhetetlen, mivel ezek nélkül nehezen hozhatók sikeres szakpolitikai döntések.

Arwyn Jones, az Európai Bizottság közös kutatóközpontjának tudósa a konferenciát követő interjúban elmondta, mennyire fontos számára, hogy a konferencián megismerheti az AI for Soil Project eredményeit. A projekt új adatsorokat, indikátorkoncepciókat fejleszt ki a talajmonitorozási jogszabályok végrehajtásának támogatására – mondta el. Majd hozzátette: a talajok nagyon változatosak, régióról régióra változnak, amelyek különböző talajképző tényezőket tükröznek. Tisztában kell lennünk a talajok állapotával, és azzal, hogy hogyan reagálnak a talajmenedzsment változásaira. A projekt a legújabb technológiák használatával ezt segíti elő.

Pásztor László, a HUN-REN ATK TAKI igazgatója elmondta, hogy a talajdegradációs folyamatok azonosításához, az esetleges javítási lehetőségek ismeretéhez rengeteg információra van szükség, például szenzorok által gyűjtött adatokra és a gazdálkodók információira is, hogy az ő tudásukat is megismerhessük a jelenlegi helyzetről.

Dr. Christian Bugge Henriksen, a Cleverfood koordinátora elmondta, mennyire fontos biztosítanunk, hogy Európában egy tisztességes, egészséges és fenntartható élelmiszerrendszer jöjjön létre. Ez azt jelenti, hogy

lehetővé kell tenni, hogy minden gazdálkodó annyit keressen, hogy az biztosítsa a megélhetését, és minden polgárnak hozzá kell férnie az egészséges, fenntartható élelmiszerekhez.

"Ez egy nagy kihívás, de ezt a kihívást vállalnunk kell" – tette hozzá.

Dr. Juhász Anikó, az Agrárminisztérium Agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára kiemelte mennyire értékes ez a konferenciasorozat és maga a talajról való értekezés, mert ez egy olyan téma ami a döntéshozóknak, a tudománynak és a gazdálkodóknak egyaránt fontos.

AM

Dr. Juhász Anikó, az Agrárminisztérium Agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára

Az európai talajok több mint 60%-a nem egészséges

Az Agroinform.hu riportere Dobos Endrét is kérdezte a rendezvényen. A Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézet intézeti tanszékvezetője és a Magyar Talajtani Társaság elnöke elmondta, Európában jelenleg öt fő misszió létezik, amelyek a legfontosabb problémák kezelésére irányulnak. "Sajnos eljutottunk arra a pontra, hogy az öt közül az egyik a Soil Deal for Europe (Talajmegállapodás Európa számára). Ez egyrészt azért van így, mert a statisztikák szerint

az európai talajok több mint 60%-a nem egészséges. Legalább egy, de gyakran több talajromlási folyamat befolyásolja a talaj egészségét, termékenységét, termőképességét.

Most egy hatalmas európai program indult, amely a talaj egészségére, és a regeneratív talajhasználatra összpontosít a mezőgazdaságban. Felismertük, hogy a probléma óriási, és elveszítjük az egyik legfontosabb és legértékesebb környezeti erőforrásunkat." – hivta fel a figyelmet a szakember. "Ezt meg kell állítanunk és vissza kell fordítanunk a negatív folyamatokat. Ehhez rengeteg kutatásra van szükség.

A talajmisszió egyik fő célja, hogy 2030-ig 100 élő laboratóriumot indítson el Európában. Egy ilyen élő laboratóriumnak legalább négy országot kell magában foglalnia, és mindegyikben legalább 10 gazdának kell részt vennie, akik kérdéseket fogalmaznak meg. A program során tudósokat vonnak be a problémák megoldására, kutatások megtervezésére, ezen kívül a folyamatba bevonják az érintetteket, például a törvényhozókat, melynek célja, hogy megvizsgálják, hogyan lehet a társadalom számára hasznosabbá tenni az eredményeket.

A valódi kérdés most az, hogy hogyan mérjük a talaj egészségét, hogyan monitorozzuk. Európa nagyon sokszínű – számos különböző talajklimatikus régióval rendelkezünk, ami nagyon fontos kérdés. Nem lehet összehasonlítani egy csernozjom régiót egy löszös régióval, mert a fizikai körülmények nagyon eltérőek.

Emellett további tényezőket is figyelembe kell venni, például a politikát és a gazdaságot. Ha bármilyen Eurostat térképet megnézünk, láthatjuk, hogy sok ország mezőgazdasági megközelítése nagyon különböző. Az úgynevezett kelet-közép-európai országokban, mint például Magyarország, Szlovákia vagy Lengyelország, a mezőgazdaság nagyon hagyományos, és a talajmegőrzési gyakorlatok nem igazán elterjedtek. Itt sokkal több tennivaló van.

Ha össze szeretnénk hasonlítani a különböző kutatások eredményeit, akkor azokat egy adott környezetben kell értelmezni. Nem lehet az egyik eredményt, amelyet savas agyagtalajon kaptunk, egyszerűen alkalmazni egy vertiszolos környezetben, mert a feltételek teljesen eltérőek. Hasonlóképpen, a homokos talajok vagy homokos talajösszefüggések esetében az eszközök és válaszok is különböznek attól függően, hogy hol vagyunk, milyen talaj, klimatikus és mezőgazdasági technológiai környezetben dolgozunk.

Úgy gondolom, hogy ennek az ülésnek az egyik fontos eredménye lehet, és remélem, hogy az lesz, hogy felismerik annak szükségességét, hogy legyen egy közös európai keretrendszer a talaj különböző tulajdonságainak mérésére és jellemzésére. Ugyanakkor szükség van egy hierarchikus rendszerre is, amely lehetővé teszi, hogy a különböző talajklimatikus régiók és mezőgazdasági technológiák saját mérési rendszerekkel rendelkezzenek. Egy mérés ugyan alkalmas lehet egy adott területre, de másikra nem jelent semmit. Tehát a harmonizáció nem mindig a megfelelő megközelítés, mert az eredmény végül tartalmatlanná válhat. Remélem, hogy a résztvevők ezt az üzenetet elviszik az ülés végén" – zárta a gondolatot Dobos Endre.