A legtöbb kertben helyet kap a leander, ami nem is csoda, hiszen igazán gyönyörű növény. Azonban a nyár közepe felé már nem biztos, hogy az első szó, ami eszünkbe jut róla az a szépségével kapcsolatos. Ugyanis ilyenkor már sok leander túlságosan felnyurgul és kezd csupaszodni is. Ilyenkor pedig nem az a megoldás, hogy eltüntetjük a szemünk elől. Ugyanis nagyon könnyen lehet újra szép és virágokkal teli a leanderünk.
Mert ha tudjuk, hogy mire vágyik a leander és meg is adjuk azt neki, hamarosan ismét csodálatos virágaiban fogunk gyönyörködni, és mivel teleltetni is lehet, így jövőre sem kell megfosztani magunkat a szépségétől.
Ezt tedd, ha felnyurgul és kopaszodik a leander
A legtöbb esetben nem csupán az a gond, hogy a leander túlságosan is magasra nőtt, hanem az is, hogy az ágai kezdenek csupaszodni, és a virágzás is elmarad a korábbitól. Önmagában ugyanis az, hogy a leander megnyúlik, nem jelent semmi rosszat. Ha jól érzi magát, akkor jellemző rá az erőteljes növekedés, azonban fontos, hogy mindeközben ne veszítse el esztétikus megjelenését.
A leandert meg kell metszeni ahhoz, hogy ne nyurguljon fel, és ne kopaszodjon. Fotó: Shutterstock
A leandert ilyenkor meg kell metszeni. A műveletet kezdjük azzal, hogy eltávolítjuk a száraz, sérült és beteg ágakat. Majd ezután a vastag, fás szárak egyharmadát tőből vágjuk ki, míg a megmaradt száraknak a negyedét metsszük le. Amikor pedig eljön majd a tél vége, távolítsunk el még néhány vastagabb, fás szárat, de a többi hajtást ilyenkor kis mértékben metsszük vissza. A törpe növekedésű leanderfajták esetében 80-100 cm magasra vágjuk vissza azokat.
Habár a legtöbb növény esetében a tavaszi metszés az ajánlott, a leandert inkább nyár végén vagy ősszel kell megmetszeni, hogy semmi se késleltesse a tavaszi virágba borulását. A legjobb, ha szeptember végére időzítjük a metszést, hiszen így bőségesen lesz ideje összeszedni magát a tavaszi virágzásig.
Mivel a hajtások végein hozza leveleit, nem szabad túlságosan nyurgára hagyni az ágakat, hiszen akkor a növény nagyon terebélyes lesz. A metszés során a hajtások felső 30-40 centiméteres szakaszát kell eltávolítani. A leandernek szüksége van 5-6 évente nagyobb mértékű, ifjító metszésre, amelynek alkalmával a szárakat a talajtól mérve kétarasznyi magasságban vágjuk el. A leander ezáltal új hajtásokat fog majd hozni.
Tudd meg a leander gondozásnak titkait
1. A leandert érdemes 3 évente átültetni. Ez azért is fontos, mert igen terebélyessé tud válni, és ha a gyökerei átszőtték a nevelőközeget, akkor már nem jut elegendő tápanyaghoz. Az átültetés során a gyökérzetet akár 10- 20 %-kal is megnyeshetjük, sőt, kössük össze az átültetést a metszésével.
2. Ne hagyjuk, pangó vízben álljon a leander. Habár rengeteg vizet igényel, inkább többször adjunk neki kevesebb mennyiséget, mint egyszerre sokat.
3. Ha túlságosan sokat metszettünk vissza a leanderből, akkor az adott évben már nem fog virágot hozni.
4. Áprilistól adjunk a leandernek kéthetente tápoldatot.
5. Mivel a leandert nem csak mi kedveljük, de a különféle kártevők és betegségek is, érdemes évente 3-4 alkalommal lepermetezni. Leginkább a közönséges takácsatka támadja meg, amely a levél fonákján keresztül szívja el annak nedveit. Sajnos emiatt a levelek előbb elsárgulnak, majd elszáradnak és lehullanak.
A pajzstetű és a levéltetű is kedveli, de a gombabetegségek is gyakran megtámadják. Leggyakrabban a leander sztemfíliumos levélfoltossága fordulhat elő nála, de veszélyes még rá a leanderrák is. Ezt úgy vehetjük észre, hogy feketés daganatok jelennek meg a növényen, amelyet könnyen átvihetünk a többi növényre, például metszőollóval. Éppen ezért fontos, hogy mindig fertőtlenített eszközzel dolgozzunk, és amint áttérünk egy másik növényre, előtte fertőtlenítsük le újra az összes eszközünket. Teleltetés előtt is érdemes tetű- és atkairtó permettel kezelni.
Így szaporítsd a leandert
1. A leander dugványozása
Dugványozásnak nevezzük, amikor a növényi részeket közvetlenül a földbe dugjuk és úgy várjuk meg, amíg megered a növény. Ehhez a leanderről éles késsel vágjunk le erős, 12-20 cm hosszú hajtásdarabokat úgy, hogy az alsó szárcsomó alatt meghagyunk egy körülbelül 1 cm-es szárat. Távolítsuk el az alsó leveleket és a bimbókat, mert a növény ezeknek a nevelésére fog koncentrálni, és nem a gyökérképződésre. Fontos, hogy olyan hajtást válasszunk, amelynél már elkezdődött a fásodási folyamat.
A leander teleltetése nem bonyolult feladat, így jövőre sem kell belőle újat vásárolni. Fotó: Shutterstock
Miután levágtuk a szárat, ültessük 3-4 cm mélyre jó minőségű talajba úgy, hogy a növényrész fele kerüljön a föld alá, majd alaposan nyomkodjuk le a földet, és öntözzük meg, hogy ezzel biztosítsuk a páratartalmat.
Amíg a leander nem ereszt gyökeret, tartsuk árnyékos helyen, és ügyeljünk rá, hogy rendszeresen öntözzük. A 18-22 Celsius-fokos hőmérséklet az ideális számára. Mivel gyökerek híján a növény csak a levegőből képes felvenni a számára szükséges nedvességet, ügyeljünk rá, hogy megfelelően párásítsunk. Ehhez takarjuk le a növényt egy befőttes üveggel. A gyökérképződéshez 2-4 hétre van szüksége, melyet az jelez, hogy új hajtások jelennek meg a növényen. Ekkor már nem lesz szüksége takarásra, azonban továbbra is ügyeljünk az öntözésre, megelőzve, hogy a leander kiszáradjon.
2. A leander vízben történő gyökereztetése
Nagyon egyszerűen szaporítható a leander vízben is. Ehhez szükségünk lesz egy 10-15 centis, félfás hajtásvégre, melyről távolítsuk el a leveleket és virágokat. Ezután állítsuk bele a növényt egy vízzel teli üvegbe úgy, hogy körülbelül 5 cm legyen belőle a víz alatt. A legjobb, ha sötét üveget választunk, mert az összegyűjti a napsugarakat, és melegebben tudja tartani a vizet.
Ha azt vesszük észre, hogy a hajtás vége bebarnul, ne ijedjünk meg, csak egyszerűen vágjuk le a barna részeket, és cseréljük ki a vizet. A vízbe tett hajtásokon általában 10-20 nap alatt jelennek meg a gyökér kezdeményei. Amikor a gyökerei már kellően erősek, ültessük el a növényt tápanyagban bővelkedő talajba, és persze ne feledkezzünk meg az öntözéséről.
Így teleltesd a leandert
A leandert könnyedén teleltethetjük, így jövőre sem kell nélkülöznünk a virágait. Azonban arra ügyeljünk, hogy csak annyi leandert vásároljunk vagy szaporítsunk, amennyinek tudunk helyet biztosítani a teleltetés időszakára. A legjobb, ha egy 2-10 Celsius-fok közötti, világos helyiségben teleltetjük a leandert amely akár egy pince is lehet, ha jut be elég fény.
A teleltetés alatt sem szabad megfeledkezni az öntözéséről, bár azt jóval ritkábban kell megtenni, mint a tavaszi és a nyári időszakban. Amikor vége a teleltetésnek, nem szabad rögtön kitenni az udvarra a leandert. Amikor már nem várhatók fagyok, és a hőmérséklet sem csökken 15 Celsius-fok alá, tegyük egy átmeneti helyre a leandert, mint amilyen például egy lépcsőház, vagy egy fedett balkon, ahol félárnyékos, védett helyen van. Egy hét múlva tehetjük ki naposabb, melegebb helyre. Ezáltal el tudjuk kerülni, hogy égési sérüléseket szenvedjen a növény a hirtelen jött, erős napsütéstől. Amikor pedig már kint van a kertben, ügyeljünk rá, hogy ne tudjon eldőlni és hogy rendszeresen öntözzük.
Mindenkinek virágokban gazdag leandereket kívánunk!