Számtalan forma, szín és hatás között válogathatunk akkor, amikor örökzöldek ültetését tervezzük, például választhatunk alacsony növekedésűeket is – most ezek közülük mutatunk be néhányat.
Juniperus squamata "Blue Star", azaz a kék törpe terülő himalájai boróka
Jellemzője, hogy lassan növekedik, kompakt formája miatt nagyon népszerű, és kifejlett korában is csak fél méter magasságot ér el. Tökéletes választást jelent szárazabb rézsűkbe, sziklakertekbe.
Kedveli a napos helyeket, árnyékban jobban ki van téve a tetvek kártételének. Nem szereti a meszes talajt: ebben hamar megsárgulhat, akár el is pusztulhat.
Annak ellenére, hogy a jó szárazságtűrő fajok közé tartozik, az ültetés után és extrém száraz időszakokban locsolni kell. Különlegessége, hogy balkonládában, edényben is kiválóan megél, emiatt szép dísze lehet bejáratunknak, teraszunknak is – írja az egy.hu.
Juniperus squamata "Blue Star" – fotó: flickr.com
Chamaecyparis pisifera "Sungold", azaz az aranyszínű szavára hamisciprus
Szintén jól bírja az edényes nevelést, lassan növekedik, hazánkban aligha nő egy, másfél méternél magasabbra, ráadásul kiválóan alakítható. Bozontos gömb alakúra fejlődik, néha kissé terül is. Szép árnyalatokba öltözteti a kertet: az aranysárgától a zöldesig sokféle színben pompázhat.
A szárazsággal alapvetően jól boldogul, de nagy melegekben célszerű locsolni, cserébe kiváló fagytűréssel hálálja meg a gondoskodást. Sokat javíthat a küllemén a tápanyagban gazdag talaj, és az, ha napos helyre ültetjük.
Chamaecyparis pisifera "Sungold" – fotó: flickr.com
Pinus heldreichii (syn.: Pinus leucodermis) "Schmidtii" – törpe páncélfenyő
A fenyők szerelmeseinek való ez a növény, hiszen a sűrű, kompakt formájával elhozza a fenyvesek hangulatát a kertbe.
Kifejezetten a lassú növekedésű örökzöldek közé tartozik: mindössze pár centit nő egy évben, és kifejlett korában is alig fél méter magasra nő.
Talajban nem nevezhető válogatósnak, nagyon kedveli a napos helyeket, és annak köszönhetően, hogy kiemelkedően jó a tűrőképessége, olyan helyekre is elültethetjük, ahol előtte más örökzöld nem élt meg. Dézsában is nevelhető, illetve száraz rézsűkben, sziklakertekben is szép növény fejlődik belőle.
Pinus heldreichii (syn.: Pinus leucodermis) "Schmidtii" – fotó: 123RF
Euonymus japonicus "Aureomarginatus" – japán kecskerágó
Üde árnyalatokat csempész a kopárabb kertekbe a sárga szegélye miatt. Kifejlett korában tömött, sűrű elágazású, bokros örökzöld cserje, felfelé törő hajtásrendszerrel. Sárga-tarka levelei csipkézett szélűek.
Nyáron apró virágaival, a késő őszi hónapokban pedig apró bogyóival jól mutat. Kedveli a napos vagy félárnyékos helyeket, talajban pedig nem válogatós. Egy-másfél méteres végmagassága könnyen alacsonyabban tartható metszéssel. A levéltetvek miatt érdemes gyakran ellenőriznünk, és a lisztharmat veszélyével is számolnunk kell.
Euonymus japonicus "Aureomarginatus" – fotó: flickr.com
Nandina domestica Obsessed, azaz a törpe japán szentfa
Egy igazán különleges örökzöld cserje, ami maximum 60-70 cm magasra nő, fiatal levelei pirosak, az idősebbek zöldek, és bambusz-szerűen díszítik a növényt.
Nyáron zöld lombja ősszel vörösre színeződik, ami télen a fehér havas tájban nagyon szép látványt nyújt. Csillag alakú fehér virágai vannak, termése viszont mérgező, amire a kisállat-tulajdonosok és gyermekes családok vigyázzanak! Napos és félárnyékos helyeken érzi magát a legjobban, vízigénye közepes.
Nandina domestica Obsessed – fotó: flickr.com
Veronikacserje (Hebe "Green Globe")
Kiváló választás az alacsony magasságú növényborítottságot igénylő helyekre, hiszen a végleges magassága maximum 30 centiméter lesz. Szorosan összefonódó ágai életerősek, lombozata megfelelő környezetben mohazöld árnyalatokban díszítenek.
Napos helyre kell ültetni, kedveli a nedvesebb, tápanyagban dús talajokat is.
Hebe "Green Globe"– fotó: flickr.com
Nagy szárazságban mindenképpen öntözni kell, télen pedig érdemes tőben takarni is.
Indexkép: flickr.com