A tél végi lemosó permetezés az egyik legfontosabb kerti feladatunk. Ha erről nem feledkezünk meg, akkor máris nagyon sokat tettünk a növényeink egészségéért és a termésünkért. A tél végi lemosó permetezéssel megfelezhető az éves növényvédelmi munka. Azonban nem szabad túl sokáig várni vele, hiszen még rügyfakadás és lombosodás előtti el kell végezni. De az sem mindegy, hogyan végezzük el!

Ne maradjon el a lemosó permetezés

Éppen ezért legkésőbb március végéig be kell fejezni a lemosó permetezést. Kertünk fáit és bokrait folyamatosan számtalan betegség és kártevő veszélyezteti. Jobb esetben ősszel már lepermeteztük a fákat, bokrokat, sőt, még a fából készült kültéri épületeket is, azonban ez nem jelenti azt, hogy a tél végén megússzuk permetezés nélkül. Ez ugyanis nagyban hozzájárul növényeink védelméhez, így ahhoz is, hogy bőséges termésben legyen majd részünk.

Nem csak a gyümölcsfákat, hanem a cserjéket, a díszfákat, a díszbokrokat, a szőlőtőkéket és a rózsabokrokat is le kell permetezni ilyenkor. Sőt, ne maradjanak ki a kert fából készült építményei sem, hiszen itt is meg tudnak bújni a különféle kórokozók. Ne hagyjuk ki a fából készült kapukat, oszlopokat, a kerítést, de a fából készült tárolókat sem. Azonban az örökzöld fákat és bokrokat nem szabad ilyenkor permetezni.

Nagyon ügyelj erre a tél végi lemosó permetezésnél!

Nagyon fontos, hogy a lemosó permetezést fagy- és szélmentes időben végezzük, még a rügyfakadás és a lombosodás előtt. Arra is ügyeljünk, hogy ne essen az eső a permetezést követő napokban sem. Télen a különféle kártevők tojásai könnyen áttelelhetnek, a tavasz közeledtével a növényeinkben pedig megindul a nedvkeringés, így jóval fogékonyabbá válnak a különféle fertőzésekre. Az ilyenkor alkalmazott lemosó permetezést azért is fontos még a rügyezés előtt elvégezni, mert később már perzseléseket okozhatnak a fakadó rügyekben.

A permetezés nem véletlenül kapta a lemosó jelzőt, hiszen ilyenkor bőségesen, lemosásszerűen kell a permetlét kijuttatni, hogy a növények eldugott részeire is jusson belőle. Nagyon fontos, hogy ne a kényelem legyen az elsődleges szempont, hiszen lehet, hogy a fák legmagasabb pontján van a legtöbb kártevő. Így háti, vagy motoros permetezőgéphez csatlakoztatható hosszabbítóval ezeket a területeket is permetezzük le.

permetezés

Ne csak a fákat, hanem a fából készült oszlopokat, épületeket is permetezzük le ilyenkor. Fotó: Pixabay

A legjobb, ha a lemosó permetezéshez réz, kén, illetve olajtartalmú szert választunk. A legismertebb ezek közül a bordói lé, amely már készen is megvásárolható a kertészek számára,  de kiváló a bordói lé és a kén kombinációja is. Ha precízen elvégezzük az időszakonkénti permetezést, akkor azt a növényeink is meg fogják hálálni, és sokkal kevesebb károkozóval és betegséggel kell megküzdenünk az év folyamán.

Nagyon fontos, hogy a permetezést ne késő délután végezzük, hogy a permetszernek legyen ideje megszáradni. Ez átlagosan 4 órát vesz igénybe. Ha fagyban permetezünk, vagy késő délután, amikor este már lehűl az idő, könnyen a növényre fagyhat a permetlé, ami nagy károkat tud benne tenni. Vigyázzunk rá, hogy a permetezés során minél több permetszer jusson a növényre, és minél kevesebb a talajra.

A leggyakoribb betegségek, amelyek ellen mindenképpen érdemes védekezni, a monília, az almás termésűek varasodása, a lisztharmatgombák, a levélfodrosodás, a pajzstetvek, a levélbolhák és az atkák. Az olajos permetezőszerek a hatásukat csak akkor tudják maradéktalanul kifejteni, ha egyenletesen vonják be a fa minden részét. A filmszerű réteg, amit képeznek a növényen, azért nagyon fontos, mert alatta a kártevők levegő hiányában megfulladnak.

Bár a rézszulfát, a rézoxiklorid és a rézhidroxid hatóanyagú gombaölő szerek mindegyike hatásos, az igazi nagyágyú a rézszulfát hatóanyag. A lisztharmatgombák ellen a leghatásosabbak az elemikén tartalmú,  vagy a kalcium-poliszulfid hatóanyagú szerek.

Ha nem végeztünk időben, akkor is van megoldás

A lemosó permetezésre használható növényvédő szerek akkor is használhatók, amikor már lombosak a fáink. Ekkor azonban ügyeljünk rá, hogy jóval alacsonyabb töménységben juttassuk azokat a fákra. Így, ha kicsit megcsúsztunk a téli lemosópermetezéssel, és már kezdenek lombosodni a fák, nagyon ügyeljünk a töménység csökkentésére.

A rezet tartalmazó készítményekkel az almatermésűekben a zöld bimbós állapot végéig, a csonthéjasok közül az őszibarackban rügyfakadásig, a kajsziban pedig a piros bimbós állapot végéig be kell fejezni a permetezést.

Nagyon fontos, hogy minden esetben kérjük ki szakember tanácsát, és olvassuk el a peremezőszer csomagolásán található leírást. Szintén nagyon fontos, hogy a permetezést mindig védőfelszerelésben végezzük.

Figyelünk a talajra hullott beteg, fertőzött levelek megsemmisítésére is, hiszen ha ezt nem tesszük meg, abban kitűnően át tudnak telelni a különféle kórokozók, és tavasszal óriási bajt tudnak okozni növényeinknél. A legjobb, ha összegyűjtjük, és a zöld hulladékkal együtt elszállíttatjuk. Ha ügyelünk a részletekre, tavasszal jóval kevesebb kártevő és betegség fogja megkeseríteni a növényeink, és persze a mi életünket.

Jó munkát és bőséges termést kívánunk!