Télen sok állat az alvást választja túlélési stratégiaként. De mit jelent a téli álom, és hogyan készülnek fel rá az állatok?
A téli álom
A téli álom vagy hibernáció olyan élettani állapot, amely során az állatok anyagcseréje jelentősen lelassul, testhőmérsékletük csökken, és energiaszükségletük minimálisra redukálódik. Ez a különleges alkalmazkodás lehetővé teszi számukra, hogy átvészeljék a táplálékban szegény és környezeti szempontból zord téli időszakot.
Mely állatok alszanak téli álmot Magyarországon?
Sün
A sün az egyik legismertebb téli álmot alvó állat hazánkban. Az ősz folyamán jelentős zsiradékkészletet halmoz fel, amelyből energiát nyer ezen időszakban. A hibernáció állapotában az állatok testhőmérséklete akár 0-5 Celsius-fokra is lecsökkenhet, anyagcseréjük és szívverésük is lelassul. Ezzel a technikával biztosítják, hogy az ősszel felhalmozott zsírraktáruk kitartson a következő 5-6 hónap során. A sün az avar alatt vagy üregekben alakít ki magának menedéket, ahol biztonságban átalhatja a telet. Amikor a hőmérséklet tartósan 10-15 Celsius-fok alá csökken, a vackukat már el sem hagyják a következő év tavaszáig.
Mogyorós pele
A mogyorós pele rendkívül alaposan felkészül a téli álomra. Fák odvaiban vagy talajhoz közeli rejtekhelyeken vészeli át a hideg időszakot, miközben testhőmérséklete jelentősen lecsökken.
Denevérek
A denevérek sok faja szintén a téli álmot választja túlélési stratégiaként, hiszen a téli időszakban nem jutnának elegendő rovarhoz. Barlangokban, pincékben vagy más rejtett helyeken telelnek, ahol a hőmérséklet stabilan hideg, de nem fagypont alatti.
Keresztes vipera
E kígyófaj is téli álmot alszik. Köves, sziklás területeken vagy erdei avar alatt keres magának menedéket, ahol a fagy nem jelent veszélyt a számára.
Hogyan készülnek fel az állatok a hosszú téli álomra?
A téli álmot alvó állatok felkészülése hosszú folyamat. Az ősz folyamán intenzív táplálkozásba kezdenek, hogy elegendő zsírraktárt halmozzanak fel a téli időszakra. A sünök és a pelefélék olykor el is rejtenek élelmet a szűkös téli napokra. Ilyenkor a testük bioritmusa is változáson megy keresztül, felkészülve az anyagcsere lelassulására.
A téli álom fontossága
A téli hibernációval az állatok értékes energiát spórolnak meg, miközben biztosítják fajuk fennmaradását a tavaszi ébredésre.
Forrás: termeszeti.hu
Indexkép: Shutterstock