A témával kapcsolatos kérdéseinkre az Agrárminisztérium sajtóirodája válaszolt.

A Vtv. 17. § (9) bekezdése értelmében a vadászati hatóság a haszonbérleti szerződésben foglaltak teljesülését bármikor (kérelemre vagy hivatalból) vizsgálhatja, de legalább hétévenként mindenképp felülvizsgálja, s amennyiben nem biztosított a vadgazdálkodási üzemtervben foglaltak – ideértve annak természetvédelmi előírásait is – végrehajtása, úgy a vadászatra jogosultat törli a nyilvántartásból.

Egy adott vadászterület vadászati jogának gyakorlása, hasznosítása tárgyában létrejött haszonbérleti szerződés az érintett vadászterület földtulajdonosi közössége, mint haszonbérbeadó, valamint a vadászatra jogosult (amely döntő többségében egyesületi formában működő vadásztársaság), mint haszonbérlő közötti szerződés, megállapodás. A Vtv. egyértelműen meghatározza, hogy mit kell tartalmaznia a haszonbérleti szerződésnek, a törvény, valamint a végrehajtási rendelete (Vhr.) mindemellett a haszonbérleti szerződéssel összefüggésben további részletszabályokat is nevesít. A területi vadászati hatóság a fent hivatkozott felülvizsgálat során a felek egyetértésén, megállapodásán alapuló, a haszonbérleti szerződésben rögzített rendelkezések teljesülését vizsgálja.

A haszonbérleti díj előlegét időben meg kell fizetni

A Vtv. és annak végrehajtási rendeletei a vadászatra jogosult nyilvántartásból való törlésének több esetét nevesíti.

vadászat

A vadgazdálkodók és a földtulajdonosok, termelők közti jó kapcsolat alapja a szerződésben vállaltak pontos teljesítése – forrás: pixabay

A teljesség igénye nélkül ide tartoznak a haszonbérleti szerződés megszűnésének, illetve megszüntetésének esetei, továbbá az is, ha a vadászatra jogosult jogutód nélkül megszűnik, illetve meghatározott esetben a jogutóddal történő megszűnés is.

A vadászati hatóság a haszonbérlőt törli a vadászatra jogosultak nyilvántartásából akkor is, ha a haszonbérlő a haszonbérleti díj előleget a vadászati év kezdetét megelőző február hónap utolsó napjáig a vadászati hatóság felszólítása ellenére sem fizeti meg.

Ide tartozik még a fent már hivatkozott eset is: a vadászati hatóság a haszonbérleti szerződésben foglaltak teljesülését bármikor (kérelemre vagy hivatalból) vizsgálhatja, de legalább hétévenként felülvizsgálja, és amennyiben nem biztosított a vadgazdálkodási üzemtervben foglaltak – ideértve annak természetvédelmi előírásait is – végrehajtása, úgy a vadászatra jogosultat szintén törli a nyilvántartásból. Ez esetben a haszonbérleti szerződés is azonnali hatállyal megszűnik.

A vadászati hatóság a fentieken túlmenően a vadászatra jogosultat törli a nyilvántartásból, ha az a vadkáralap törvényben előírtak szerinti képzését nem igazolja, illetve, ha a vadászatra jogosult a teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt egyezséggel, vagy jogerős bírósági ítélettel megállapított kártérítési kötelezettségének nem tesz eleget.

A Vtv. alapján amennyiben a haszonbérleti szerződés valamely okból, így például a felek közös megegyezésével, a felek valamelyikének felmondásával, vagy a haszonbérlő vadászatra jogosultnak a nyilvántartásból való törlése miatt megszűnik, a földtulajdonosi közösség képviselője a megszűnés időpontját követő 60 napon belüli időpontra összehívja a tulajdonosi közösség gyűlését, amely dönt a vadászati jog hasznosításának módjáról, feltételeiről és a haszonbérlő személyéről.

A földtulajdonosi közösség kezében van a döntés joga

Fentiek alapján amennyiben a vadászatra jogosultat törlik a nyilvántartásból, úgy az adott vadászterület vonatkozásában már nem lesz jogosult a vadászati jog gyakorlására sem. Ez esetben a földtulajdonosi közösség a fentiek szerint összehívott gyűlésen többségi döntéssel rendelkezik arról, hogy az érintett vadászterület vadászati jogának gyakorlása, hasznosítása tárgyában a jövőre nézve mely haszonbérlővel (vadászatra jogosulttal) és milyen feltételekkel kíván haszonbérleti szerződést kötni. Az új vadászatra jogosult személye nem előre „kiosztott", az minden esetben a földtulajdonosi közösség választásától, döntésétől függ.

vadászat

A vadászati hatóság a vadászatra jogosultat akkor is törli a nyilvántartásból, ha az a bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt egyezséggel, vagy jogerős bírósági ítélettel megállapított kártérítési kötelezettségének nem tesz eleget – forrás: pixabay

Az aktuálisan esedékes jövő évi felülvizsgálattal kapcsolatban megtudtuk: a haszonbérleti szerződésben foglaltak teljesülésének fent hivatkozott felülvizsgálatát a Vtv. alapján a területi vadászati hatóság végzi, amelynek eszközeit, módszereit a törvény és végrehajtási rendelete külön nem nevesíti. A területi vadászati hatóság a felülvizsgálat keretében az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) szerinti hatósági eljárást folytat le, amelynek részeit és az egyes eljárási cselekményeket maga az Ákr. határozza meg. A felülvizsgálattal összefüggésben az egyes vadgazdálkodók, vadászatra jogosultak részéről erre külön felkészülés nem szükséges, ugyanakkor a területi vadászati hatóságtól származó megkeresésekre, felhívásokra figyelmet kell fordítani. A felülvizsgálattal kapcsolatban az egyes földtulajdonosok részéről nincs külön teendő.

Az AM sajtóirodája kérdésünkre jelezte: a haszonbérleti szerződés megszűnésének egyik módja lehet a földtulajdonosi közösség, mint haszonbérbeadó részéről történő szerződésfelmondás is. Fontos kiemelni, hogy a haszonbérleti szerződés esetében maga a földtulajdonosi közösség – és nem az egyes földtulajdonosok – áll a haszonbérbeadói oldalon, így a szerződés felmondásának jogát is csak maga a földtulajdonosi közösség gyakorolhatja.

A haszonbérleti szerződésben vállaltakat teljesíteni kell

A Vtv. alapján a haszonbérbeadó (azaz a földtulajdonosi közösség) a vadászati jog haszonbérletére kötött szerződést azonnali hatállyal felmondhatja, ha a haszonbérlő (azaz a vadászatra jogosult) a haszonbérleti szerződésben vállalt, valamint a törvényben írt kötelezettségeit a teljesítésre megfelelő határidőt tartalmazó felszólítás ellenére sem teljesíti, és ezáltal a vadászati jog szakszerű hasznosítását a mező-, illetőleg erdőgazdálkodás, a mesterséges vizekben folytatott halászat, valamint a természetvédelem érdekeit súlyosan veszélyezteti; illetve ha a vadászati jogot alhaszonbérletbe adja.

Hozzátették: a haszonbérleti szerződésnek a haszonbérbeadó részéről történő felmondása az arra alapot adó körülmény, ok fennállásától, bekövetkezésétől függ, így az nincs meghatározott időponthoz, időszakhoz kötve.