A szobanövények sokunk otthonába hozzák be a természetet. Ráadásul annyira sokféle szobanövény közül válogathatunk, hogy egészen biztosan mindenki megtalálja a saját ízlésének, és persze otthonának megfelelőt. A flamingóvirág Is sokak kedvence, hiszen igazán egzotikus a megjelenése. Persze csak akkor, ha virágok is vannak rajta. Anélkül nem mondható igazán szemet gyönyörködtetőnek. De megvan a módja annak is, hogy a flamingóvirág kedvet kapjon a virágzáshoz.

Ismerd meg a flamingóvirágot

A flamingóvirágok fő előfordulási területe majdnem egész Közép-Amerika és Dél-Amerika északi fele, valamint a Karib-térség számos szigete. Érdekes megjelenésük miatt számos faját szobanövényként tartják, de sok helyen válnak a botanikus kertek díszévé.

flamingóvirág

A flamingóvirág csodálatos virágokat hoz, amennyiben tudjuk, hogyan kell gondozni. Fotó: Pixabay

A flamingóvirág hasonlít a vitorlavirágra, azonban a levelei nagyobbak, fényesek és viaszosak. Igazán különleges megjelenését a nagy, trópusi levelei, és az azokból kifejlődő különleges virágai adják. A levelei sötétzöldek, simák és viaszosak is lehetnek, sőt, még akad közöttük olyan is, amelyiknek bársonyos a tapintása. A flamingóvirág virágainak színe általában piros vagy rózsaszín.

De hogy az otthonunk díszévé váljon a flamingóvirág, tudnunk kell a titkát. A titkos hozzávaló pedig, amelyik meghozza a kedvét a virágzáshoz, nem más, mint a hagyma - tudjuk meg a meglepetes.hu cikkéből.

A hagyma tehát nem csupán az emberek számára egészséges, hanem a növények számára is értékes tápanyagok forrása. Mivel a hagyma kénben és más mikrotápanyagokban gazdag, erősíti a növény immunitását, megvédi a betegségektől és elősegíti annak növekedését.

Ahhoz pedig, hogy mindezt megkaphassa a hagymától, készítsünk természetes trágyát a flamingóvirág számára. Szükségünk lesz hozzá 1 közepes méretű hagymára és 1 liter vízre, valamint egy szitára, vagy vászonra. Hámozzuk meg a hagymát, és a vízzel turmixoljuk péppé. Szűrjük át a keveréket egy szitán vagy egy vásznon, majd a kapott folyadékot közvetlenül trágyaként használhatjuk. Havonta egyszer öntözzük meg a flamingóvirágot az oldattal és cserében rengeteg virággal fog megajándékozni minket!

Így ápold a flamingóvirágot

A flamingóvirág kedveli a fényt, így érdemes világos helyet választani számára az otthonunkban. Azonban arra ügyeljünk, hogy ne tegyük ki közvetlen napfénynek, hiszen az károsíthatja a leveleit.

Mivel a flamingóvirág trópusi területeken őshonos, nagyon kedveli a nedves környezetet. Hálás lesz azért, ha a leveleit rendszeresen permetezzük, de akár egy párásítót is tehetünk a közelébe, hogy az segítsen fenntartani a megfelelő páratartalmat.

A flamingóvirág a legjobban a vízáteresztő, könnyű virágföldet, vagy az orchidea táptalajt kedveli. Azonban semmi esetre sem állhat pangó vízben. Éppen ezért az a legjobb a flamingóvirág számára, ha csak akkor öntözzük meg, amikor a talaj felső rétege már kissé kiszáradt, ugyanis a túl sok víz gyökérrothadáshoz vezethet.

A flamingóvirág nem szereti a hideget, így egész évben biztosítsunk számára meleg helyet. Ügyeljünk rá, hogy még télen se legyen 18 Celsius-foknál hidegebb helyiségben. Akár konténerben, vagy cserépben is jól növekszik, amikor pedig túlságosan nagyra nőtt, szét lehet osztani. A flamingóvirág kedveli, ha időnként lemossuk tiszta vízzel, vagy áttöröljük a leveleit nedves ruhával, azonban arra nagyon ügyeljünk, hogy nehogy megfázzon.

Ha a növény nagyobb méretű lesz, ültessük át nagyobb cserépbe. Adjunk a talajhoz durvább humuszt, például fenyőkérget vagy aprított páfrányrostot, de akár kavicságyon is tarthatjuk, amely legyen mindig vizes. Azonban ne öntözzük a flamingóvirágot meszes vízzel, mert attól sajnos el fog pusztulni.

flamingóvirág közeli

A flamingóvirág egzotikus kinézete miatt az otthonok egyik kedvenc szobanövénye. Fotó: Pixabay

A flamingóvirág elnyílt virágait távolítsuk el, és az idősebb levelektől is szabadítsuk meg bátran. Mindig legyen elegendő hely a cserépben, hogy talajt adhassunk még hozzá, hiszen a flamingóvirág szárából további gyökerek fejlődhetnek ki.

Ezért nem virágzik a flamingóvirág

A flamingóvirág akkor virágzik, ha jól érzi magát. Ha a virágzás elmarad, annak több oka is lehet. A szobanövény a virágzással nagyon sok tápanyagot veszít, ezért gyakran azért nem képes új virágot hozni, mert már nem áll megfelelő mennyiségű tápanyag a rendelkezésére. Éppen ezért fontos, hogy mindig megfelelő méretű cserépben legyen, és legalább kétévente ültessük át laza, tőzeges virágfölbe. Az átültetéskor mindig legyünk nagyon óvatosak, hiszen a flamingóvirág gyökere könnyen eltörhet. Tavasztól őszig hetente egyszer adjunk neki tápoldatos vizet.

Ha nem megfelelő a hőmérséklet, a flamingóvirág nem fog virágozni. Ezért biztosítsuk számára, hogy folyamatosan 20 Celsius-fok legyen a hőmérséklet körülötte.

Az is fontos, hogy télen mérsékeljük az öntözését és ne használjunk hozzá kemény vizet. A pangó víz hatására is el fog maradni a virágzás, így erre is oda kell figyelni.

Amíg még fiatal a flamingóvirág, addig apróbb virágokat hoz, majd ahogyan a szobanövény éveinek száma nő, úgy lesz egyre több, és egyre nagyobb virágokkal teli. Így idővel akár harminc virág is lehet a flamingóvirágunkon. Ha a levélcsúcsai elszáradnak, akkor gond van az öntözésével. Vagy kiszáradt, vagy túlöntöztük.

A flamingóvirág hajtásdugványról, csíranövényről szaporítható. Mivel gyakran hajt, szaporítása könnyű. Azonban legyünk nagyon óvatosak a flamingóvirággal, hiszen virágait viaszréteg vonja be, melynek nyálkahártya izgató hatása van, a benne található szaponin miatt, így mérgező növénynek számít.

A flamingóvirág tehát otthonunk dísze lehet, ha ismerjük a titkait és megfelelően gondozzuk.