Télen sokan kedveljük a teát, hiszen igazán jól tud esni, amikor hazaérünk egy fárasztó, hideg nap után. De egyáltalán nem mindegy, milyen teát választunk, hiszen az hatással lehet a szervezetünkre. Van olyan tea, amelyiket a csodás íze és illata miatt választjuk. Cikkünk most nem egy ilyen teáról szól. A csalántea ugyanis nem tartozik a legillatosabb teák közé, viszont elképesztő hatással van az egészségünkre.
Ismerd meg a csalánteát
A csalántea nem tartozik azok közé az italok közé, melyek hallatán azonnal összefut a nyál a szánkban, de az egészségünkre gyakorolt hatásának köszönhetően elképesztően népszerű. A csalántea kiváló fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és anyagcsere serkentő.
Habár azt gondolhatnánk, hogy a csalántea téma nem tudja felrobbantani az internetet, ez nem így van. Mostanában nagyon sokan számolnak be róla, mit tett a szervezetükkel, amikor egy hónapon keresztül minden nap csalánteát fogyasztottak - tudjuk meg a glamour.hu cikkéből.
A csalántea nem csak a puffadást képes megszüntetni. Fotó: Shutterstock
A csalántea remek anyagcsere fokozó, amelynek köszönhetően képes megszüntetni a puffadást. Nem véletlen, hogy a csalánt, mint gyógynövényt régóta használják húgyúti fertőzések, egyes reumás betegségek és magas vérnyomás ellen is. A csalánteát azonban nem reggel ajánlott inni, hanem nyugtató hatása miatt inkább este. A legjobb tehát, ha lefekvés előtt iszunk meg belőle egy-egy csészével. Így, ha napi rendszerességgel fogyasztjuk, reggel puffadás nélkül ébredhetünk.
A csalán kiemelkedően magas C-, B-, K- vitamin tartalma mellett rengeteg ásványi sót és csersavat is tartalmaz, melyek kiválóak az egészségünk megőrzésének szempontjából. Nagyon régóta alkalmazzák a csalánnal végzett urkulációt, vagyis a reumás testrész csalánnal való megcsapkodását. Ezen kívül az íze is nagyon finom, így régen sok levest, főzeléket, és párolt köretet készítettek belőle. De a csalánt még a szépségiparban is alkalmazzák.
A magas vérnyomás és a hólyaghurut kezelésében is számíthatunk rá. Sőt, hajszeszt is készítenek belőle, hiszen még a hajhullást és a korpásodást is csökkenti. Elősegíti a máj természetes méregtelenítő funkcióit, gyulladáscsökkentő hatása révén segít leküzdeni a szénanátha kellemetlen tüneteit, vérzéscsökkentő hatása miatt pedig műtéteknél is segítségül hívják.
A csalánleveleknek vizelethajtó hatása is van, ezen kívül remek vértisztító, salaktalanító és méregtelenítő. Mivel fokozza a vese működését, így csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékony a köszvény, az ízületi gyulladások és a reumatikus megbetegedés kezelésére.
Annak, aki hajlamos vese- és hólyagkő képződésre, nagyon ajánlatos a csalánból készült tea fogyasztása. A csalántea megakadályozza a prosztata rendellenes növekedését, csökkenti a vércukor szintet, fokozza a szervezet ellenálló képességét és hatásos az allergiás megbetegedések leküzdésében is.
Azonban arra nagyon ügyeljünk, hogy a csalán dehidratáló hatású, ezért a csalántea elfogyasztása után oda kell figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, hogy elkerüljük a kiszáradást. Várandós hölgyeknek egyáltalán nem ajánlott a csalántea fogyasztása. Amire még nagyon oda kell figyelni, hogy a csalán ajánlott napi bevitelét - vagyis a napi három csésze csalánteát - nem szabad túllépni, ellenkező esetben ugyanis gyomor- és bélpanaszokat, például a hányingert és hasmenést okozhat.
A csalán jóval többet tud, mint gondolnád
A csalánnak általában nem szoktunk örülni, hiszen gyorsan terjed, és nagyon csíp. De ezzel nem vagyunk mindannyian így. A gyógynövények ugyanis nagyon is örülnek a csalán közelségének, sőt, a szomszédságában jóval több illóolajat termelnek, így sokkal erősebb lesz az aromájuk. Emellett a csalán hatására az egészségünket javító tulajdonságaik is képesek felerősödni. Azonban arra ügyeljünk, hogy a túl sok csalán el tudja nyomni a körülötte lévő növényeket, így mindig vigyázzunk rá, hogy ne tudjon túlságosan elszaporodni.
A csalán kedveli a félárnyékos helyeket és a tápanyagdús talajt, homokos, köves talajon azonban nem él meg. A csalán igazi katicamágnes, ez pedig azért nagyon jó hír számunkra, mert a katicabogár kedvenc csemegéi közé tartoznak a levéltetvek. A csalán nitrofrekvens növény, vagyis kedveli a nitrogénben gazdag talajt. Így lessük meg, hol nő a legtöbb csalán a kertben, mert ott a talaj dúskál nitrogénben, így telepítsük oda a veteményest.
A csalán segít a kertben is. Fotó: Shutterstock
A csalán levelei és szárai igazán értékes anyagokat tartalmaznak a kerti növényeink számára is. Rengeteg káliumot, magnéziumot, nitrogént, foszfort, vasat tartalmaznak, emellett dúskálnak A-, B-, C- és K- vitaminokban és szerves savakban, így kiváló részét képezik a komposztnak.
Készíts permetezőszert a csalánból
A belőle készült csalánlé kiváló permetezőszer. Az elkészítése nagyon egyszerű, azonban a sok előny mellett tudnunk kell, hogy van egy hátránya is, mert mérhetetlenül büdös. De mint tudjuk, nincsen rózsa tövis nélkül, úgyhogy ez ne tántorítson el bennünket. Bánjunk kesztyűs kézzel a csalánnal, vagyis vegyünk fel egy vastag kesztyűt, mielőtt nekilátunk a folyamatnak. Nem árt, ha hosszúujjú felsőben közelítjük meg, és hosszú nadrágban, mert különben csípős élményben lehet részünk.
A csalánról még a virágzás előtt szedjük le a leveleket és a szárral együtt aprítsuk fel. Egy kilogramm csalánhoz adjunk 10 liter vizet. Tegyük egy hordóba, vagy egyéb edénybe, azonban ez ne fém legyen, mert az erjedés során az oldat reakcióba léphet vele. Mivel nem kellemes az illata, a háztól távolra tegyük az edényt.
Az oldatot naponta egyszer keverjük át alaposan. Ha nagyon nem bírjuk a szagot, tegyünk a tetejére 1-2 marék kőzetőrleményt. Körülbelül két hét múlva az oldat sötétebbé válik, és nem fog habzani. Ekkor készült el a csalánlé. Fedjük le, hogy jó sokáig rendelkezésünkre tudjon állni.
Ha tápanyagként akarjuk a növényeknek adni, 1 adag csalánlét öntsünk fel 10 adag vízzel, és már használható is. Azonban, ha kártevők vagy betegségek ellen kívánjuk használni, szintén ezt az adagolást alkalmazzuk, de használat előtt szűrjük le, nehogy a permetező elduguljon.
A növények azért is hálásak lesznek a csalánlével történő kezelésnek, mert hatására jóval életerősebbé fognak válni, így ellenálóbbak lesznek a különféle kártevőkkel és megbetegedésekkel szemben. A rendszeres kezelés hatására ráadásul a bőrszövetük megvastagszik, így a gombabetegségek is sokkal nehezebben tudják megtámadni őket, és a kártevőknek is izmosodni kell, ha át akarnak jutni a leveleken.
Nem árt tehát, ha nem a csalán csíp minket, hanem inkább mi csípjük a csalánt.