A természeti erőforrások védelme és a velük való bölcs gazdálkodás a követendő elv. Csak így biztosítható ugyanis, hogy hosszú távon megmaradjon Magyarország gazdag, értékes természeti környezete és biodiverzitása – mondta Nagy István agrárminiszter csütörtökön, Budapesten, a 30. FeHoVa (Fegyver, Horgászat, Vadászat) kiállítás megnyitóján.

A tárcavezető  a rendezvényen hangsúlyozta, "elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a magyarországi erdők állapota tovább javuljon, területük bővüljön, a fenntartásukat végző vállalkozások pedig versenyképesek legyenek".

Nagy István agrárminiszter a FEHOVA megnyitóján

Nagy István agrárminiszter a FeHoVa megnyitóján – Fotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba

Hozzátette, a Közös Agrárpolitika vidékfejlesztési pilléréből 11 százalékban részesedik az erdőgazdálkodás, amely csaknem 80 százaléka közvetlenül zöld célokra fordítható. Ezek a források pedig hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a fával borított területek aránya 22 százalékról 27 százalékra emelkedjen. Így az előző uniós elszámolási ciklushoz képest majdnem háromszoros, összesen mintegy 310 milliárd forint pályázati támogatás jut a hazai erdőkre 2027-ig – írja közleményében az Agrárminisztérium.

FEHOVA 2024

FeHoVa 2024 – Fotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba

Nagy István kiemelte, "mindannyian büszkék lehetünk a vadállományunkra, amelyre szerénytelenség nélkül mondhatjuk, hogy nemzeti kincsünk. Ezzel az örökséggel pedig felelősen kell gazdálkodnunk, hogy megőrizzük a jövő generációi számára. Jobb minőségű vadállomány kialakítására kell törekedni, olyan optimális létszámra, ami megteremti a vadgazdálkodási ágazat összhangját a mező- és erdőgazdálkodással."

Az agrárminiszter a 2022/2023-as vadgazdálkodási évről azt mondta, az ágazat több mint 3 milliárd forintos eredményt realizált.  Ebben az időszakban 1449 vadászterületen mintegy 450 ezer mezei nyulat és fácánt hasznosítottunk, valamint 345 ezer nagyvadat.

A miniszter kitért arra is, hogy az egyedülálló vadállományunknak köszönhetően hazánkban csaknem 50 vállalkozás foglalkozik vadhúsfeldolgozással. A feldolgozott 3 500 tonna vadhús mintegy 90 százalékát exportáljuk. A legfontosabb felvevőpiacunk Németország és Olaszország. A vadhús amellett, hogy különleges ízélményt biztosít, élettani szempontból is számos jótékony tulajdonsággal bír. Nagy István felhívta a figyelmet arra is, hogy az agrártárca olasz mintára vizsgálja a műhús gyártásának és forgalmazásának betiltási lehetőségét.

Vadállomány Magyarországon

Vadállomány Magyarországon – Fotó: MTI

A tárcavezető hozzáfűzte, hogy erdeinkre, vizeinkre is kiemelt figyelmet kell fordítanunk, éppen ezért az idei év jelentős eseménye lesz a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia elfogadása – áll a tárca sajtóközleményében.

A vadászat nélkülözhetetlen szerepet tölt be a vadgazdálkodásban és a felelős természetgazdálkodásban. A magyar vadásztársadalom javaslatai alapján az utóbbi egy év során észszerű törvények és jogszabályok születtek – mondta Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes, aki az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke is.

Hozzátette, hogy az agrártárca, valamint a mezőgazdasági érdekképviseletek és vadászati szervezetek szerdai egyeztetésén megerősödött a partnerség a felek között, akik a vadász- és gazdatársadalmat is együttműködésre ösztönzik.