Méteres átmérőjű, két méter hosszú farönk is van a hatósági áras tűzifaszállítmányban, amit egy józsai házaspár kapott, akiknek sem eszközük, sem erejük nincs kazánkészre hasogatni a rakást, de ha kint hagyják a házuk előtt, félő, hogy tönkremegy - számolt be az RTL Híradó.

farönk

Nem a farönkök hossza jelenti a gondot, hanem az átmérője – fotó: pixabay.com

Már szakembereket is hívtak, de azok vagy nem vállalják, vagy olyan áron, amit nem tudnak kifizetni

Az RTL Híradó már több alkalommal is foglalkozott a hatósági áras tűzifával kapcsolatos problémákkal, készítettek riportot a kezdeti nehézségekről, és arról is, hogy sok helyen csak a fűtési szezon közepére tudnak fát szállítani. Most a kiszállított farönkök méretével gyűlt meg az érintettek baja.

A 10 erdei köbméter, hatósági áras tűzifa kedden érkezett a józsai házaspárhoz, akik, ha akarnák sem lennének képesek elmozdítani a két méter hosszú fahengereket. De nem is a farönkök hossza jelenti a gondot, hanem az átmérője, amit hitetlenkedve, de már többször is lemértek. A legnagyobb rönk átmérője egy méter.

Elképzelésük sincs, hogyan dolgozzák fel a fát

Az olyan háztartásban meglévő eszközökkel, mint a balta vagy a fűrész lehetetlen feldarabolni a hatalmas rönköket.

Ezért háromszázezer forintot fizettünk, plusz a kiszállítás, ami hatvanezer forint volt. És megérkeztek ezzel a... szép, aprófával. Nem tudunk mit kezdeni vele

– panaszolta Dobszainé Medgyesi Ida.

Dobszainé azt mondta, fogalmuk sincs, hogyan fogják feldolgozni a fát.  Minél hamarabb a kamrában lenne a helye aprítva, hogy száradjon, de alig találnak szakembert, aki felhasogatná a rakást. Akivel eddig beszéltek, több mint százezer forintot kérne a mukáért.

Nem egyedi a probléma

"Erre még én is azt mondom, hogy durva" – mondta a fotókat látva egy tűzifakereskedő, akit már többen is hívtak már, mert hasonló méretű hatósági áras fákat kaptak. Ezeket a nagyméretű rönköket még a hozzáértőknek is nagy feladat feldolgozni.

Mit lehet vele kezdeni? Fel kell vágni méteres, aztán pedig felhasogatni egy legalább 10-12 tonnás hasítógéppel, majd felfűrészelni

– sorolta a Varga Attila tűzifakereskedő a teendőket.

A józsai házaspár a Nébih illetékeseinek is írt, ahonnan azt a választ kapták, ami a rendeletben is áll, azaz, hogy tűzifaanyag az, ami „átlagosan 1 méter vagy annak többszöröse szerinti hosszúságú, vágott, feldolgozatlan hengeres fa. Az átmérőt illetően nincs meghatározva mekkora lehet." A hatóság szerint így amit Dobszaiék kaptak, az „tűzifa anyagnak minősül."

A helyi erdészet nem válaszolt a Híradónak, de a házaspárt viszont megkeresték azzal, hogy segítenek, 50 ezer forintért feldolgozzák nekik a fát. Az agrártárca a Híradó kérdésére azt írta: az erdészetek "az igényléskor részletes tájékoztatást adnak a fa méreteiről", illetve hogy „két méternél hosszabb faanyagot nem készítenek össze, külön kérés esetén pedig van lehetőség arra, hogy 1 méter hosszúságúra vágják a faanyagot."