Sajnos, ma már ez az ősi tudás kezd megkopni, sőt, szinte teljesen el is veszett. Bózsó Gyula erdőmérnök azon kevesek közé tartozik, aki még most is birtokolja ezt a hihetetlenül értékes és érdekes ismeretanyagot.

Ami pedig külön öröm: meg is osztja azt bárkivel, például az Ehető erdő projekt keretében. Megtudható tőle, hogy a bükk első, rügyből kibújó hajtásai savanykás ízűek, puhák. A tótok régóta használják leves, saláta alapanyagaként. A zamatos turbolya és a hagymaszagú kányazsombor a medvehagyma méltó vetélytársa. Hasonlóan fokhagymás ízű, de a markáns illat hamarabb elillan a szájból. A vadgyömbér gyökere szegfűszegillatú és -ízű. A podagrafű, ismertebb nevén püspökfű is finom, egykor reuma kezelésére is használták. A szakember szerint a hagymás fogasír az erdő kaviárja, a levelek nyelénél található kis fekete gumók roppant ízletesek.

A természet egész évben képes ellátni az embert különleges, tiszta forrásból származó ehető alapanyagokkal, amelyek nemcsak a gyógyításban, hanem egészségünk megőrzésében is komoly szerepet játszhatnak.

erdő

Az erdő kínálata nem merül ki csak a vadban, a gombákban és a medvehagymában – forrás: Pixabay

Bózsó Gyula szerint a hazai erdők-mezők kincsei nemcsak finomak, de organikusak, adalékanyag-mentesek is, ráadásul ingyen vannak, csak meg kell ismernünk őket. Ehhez nyújt segítséget a szakember a Megyeri Sárával közösen írt Ehető erdő című könyvében.

Az erdőmérnök úgy véli: az emberiség válaszúthoz érkezett, vissza kell találnunk a régi kapcsolathoz a természettel, mely évezredeken át megbonthatatlan egységként létezett. A "modern" társadalmak kezdtek el kihátrálni belőle, amiért hosszú távon nagy árat fizethetünk.

"A vadon termett élelmiszerekkel kapcsolatos tiszteletet újra kell építeni, újra kell tanulni, hiszen nyolcmilliárd ember élelmezése a jelenlegi keretek között fenntarthatatlan. Ebben a szemléletformáló küldetésben történelmi felelőssége van az erdészszakmának is. Az ipari mezőgazdaság által előállított élelmiszerek fogyasztása helyett az erdei gasztronómia egy valódi alternatív lehetőség" – véli.


Miskolcon, a Végállomás Bistro & Wine étlapján máris rendelhetők szezonális, friss erdei alapanyagokból készült ételek. A kreatív séf, Várvizi Péter és Bózsó Gyula közös alkotása Az erdő finom című könyv. A recepteken túl figyelmet fordítottak a szabályos gyűjtés megismertetésére, de a karbonsemlegesség és a fenntarthatóság témakörére is.

A szerzők vallják: az erdő kínálata nem írható le csupán a vadhús, a gombák és a medvehagyma hármasával, ennél jóval gazdagabb az erdő kincsestára. Ezt bizonyítja a bisztró kínálata  is: a csalánkrémmel töltött karalábéravioli, dekorációként édesturbolyával és padagrafűvel megszórva. A fácánmell, fürjmell és fürjcomb, vargányával töltött burgonyagombóccal. S a végére néhány édesség: a bükki füves gőzgombóc, az Ébredő erdő nevű desszert, melyben van egy kis lucpúder, fenyőmag, alatta áfonyás feketeribizli-krém, a fehér része pedig fehér csokoládés kókuszlikőrös mousse és tejfölfagylalt, amit sós étcsokoládéba csomagoltak.

Forrás: Magyar Nemzet