A Balatonfelvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei szerint a hal egy akváriumból kerülhetett a tóba – úgy tűnik, sokan szabadulnak meg itt "kinőtt" szobahalaiktól, az elmúlt években számos esetben volt példa arra, hogy invazív halfajok kerültek elő a vízből.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai még 2022-ben fedezték fel az akkor még nem beazonosított halfajt, melyről időközben kiderült, hogy az a Brazíliában őshonos párducmintás vértesharcsa (Pterygoplichthys disjunctivus).
A vértesharcsa rémisztő kinézetét meghazudtolóan barátságos az emberekkel – forrás: BFNPI
Az algaevő, harcsára emlékeztető faj remekül érzi magát a tóban, bevette magát a partfalba. A természetvédelmi szakemberek a merülés során több száz ivadékot is felfedeztek. Ugyan a vértesharcsa rémisztő kinézetét meghazudtolóan barátságos az emberekkel, ám a tóban élő hazai fajokra veszélyt jelenthet. Ugyanis megváltoztatja a víztestekben a táplálékviszonyokat az őshonos fajok kárára, vagyis táplálékkonkurenciát jelenthet számukra.
A párducmintás vértesharcsa a tepsifejűharcsa-félék családjába (Loricariidae) tartozik, több mint 700 fajjal együtt. Testét erős csontpajzsok védik. Az egyik legnagyobb méretűre megnövő faj a családon belül, kifejlett egyedei elérhetik a 60-70 centiméteres testhosszúságot is.
Forrás: Origo.hu