Az angol Exeteri Egyetem kutató megállapították, hogy a gyümölcsfák veszélyes kártevője, a zöld őszibarack-levéltetű a neonikotinoid rovarirtó szerekkel szemben különleges védekezési mechanizmust fejlesztett ki, amelyben már a tudatosság elemeit lehet felfedezni.

A rezisztencia két különböző mechanizmuson alapul.

Az egyiket akutatók célrezisztenciának nevezték el. Ennek alapját az képezi, hogy a neonikotinoid vegyületek a rovar idegrendszerében egy receptorhoz kapcsolódva fejtik ki hatásukat. A kártevő viszont ezt a hatást érzékelve, megváltoztatja a receptort, így a molekula nem tud ahhoz kötődni, így a rovarirtó hatástalanná válik.

Levéltetű – fotó: pixabay.com

A másik mechanizmus a metabolikus rezisztencia. Ebben az esetben a rovar méregtelenítő enzimek intenzív termelését indítja el, amelyek révén a levéltetű képes lebontani a mérget. Ezeknek az enzimeknek a termelése azonban számos gén jelenlététől függ.

A tudósok azt is megállapították, hogy a két mechanizmust egyenként hordozó levéltetvek magas rezisztenciával rendelkeznek, viszont a két mechanizmus szinergiában működik, és egyidejű hatásuk akár 240-szer nagyobb ellenállást biztosíthat a tetvek számára.

Claire Mottet, az Egyetem vezető kutatója elmagyarázta, hogy bár a neonikotinoid termékcsalád használata már több országban be van tiltva, de a levéltetvek bonyolult védekezésének tanulmányozása nagyon hasznos lehet a rovarok növényvédő szerekkel szembeni rezisztenciájának megértéséhez, és új védekezési módszerek kialakítását teszi lehetővé.

Forrás: anses.fr

Indexkép: flickr.com