December 31-én 12 óráig lehetett voksolni a Magyar Haltani Társaság által hagyományosan meghirdetett Év hala verseny jelöltjeire. Mint az a szervező honlapján olvasható: a 15 éves hagyománynak megfelelően idén is három jelölt szerepelt a kiírásban; a réticsík (Misgurnus fossillis), a garda (Pelecus cultratus) és a laposkeszeg (Ballerus ballerus).
A győztes, a népélelmezés valamikori emblematikus halfaja, a réticsík – forrás: Magyar Haltani Társaság/Sallai Zoltán
A vasárnap délig beérkezett 3875 szavazat 21 százalékával a laposkeszeg harmadik lett, a garda 30%-kal a második, győztesünk pedig a voksok közel felét, 49%-át kapta.
A réticsík erősen megnyúlt, vaskos testű halunk. Alapszíne okkersárga, a háta sötétbarna. Fejét barnásfekete foltok, az oldalát ugyanilyen színű hosszanti sávok és pettyek díszítik. Alsó állású szája nem nagy, körülötte öt pár bajuszszál található. Lekerekített úszói kicsik, mégis igen gyors és erőteljes kígyózó mozgásra képes. Jellemzője, hogy oxigénszegény viszonyok közt is megél, mert vérerekben gazdag utóbele képes oxigént felvenni a lenyelt levegőből. A saját maga által kimélyített gödrökben még akkor is életben maradhat, amikor a mocsár vize már eltűnik, s a lágy iszap felszíne cserepesre szárad. Csíkra éhes elődeink ilyenkor ásóval, kapával forgatták ki a földből.
Amíg nagy lápjaink és mocsaraink „éltek", népélelmezési cikknek számított a réticsík. A növényekben gazdag, iszapos medrű vizekben ma is sokfelé megtalálható, de az állományai kicsinyek és veszélyeztetettek, ezért védettek. A faj természetvédelmi értéke példányonként 10 ezer forint.