"Ritkán látni ilyet a Tiszán" – írta Ádám a szeged365.hu szerkesztőségének, és egy videót is küldött az üzenete mellé, melyen az látszik, hogy több tucat busa a magasba ugrik a vízben.

A felvétel Újszegeden, a Tisza-Maros torkolatnál készült. "Busák vonulása látható, ritka jelenség, de ha előfordul, akkor általában az évnek ebben az időszakában szokott. Kiváltó oka hajó és a kajakosok mozgása volt" – írta.

Korábban már mi is beszámoltunk olyan esetről, amikor egy horgász csónakjába maguktól ugráltak be a busák.

A vízből történő tömeges kiugrás a fehér busára jellemző, a pettyes busa inkább a mélybe húzódik a veszély elől. Amikor a víz alatt támadás éri a halakat, felszín alatti vágtába kezdenek, és közben a víz színe fölé ugrálva tűnnek el szem elől. Ezt a viselkedést általában a csónakmotorok által keltett hangok váltják ki, és amint néhány hal elkezd ugrálni, a többi is tömegesen követi a példáját.

Ennek a veszélyei is megvannak, ugyanis ha például két csónak megy egymás mögött, előfordulhat, hogy az első motor által megriasztott busák a mögötte érkezőt találják el, márpedig a busák súlya a 15-20 kg-ot is elérheti.

A pecaverzum.hu ír arról, hogy a busákkal kapcsolatban a szakemberek már régóta kongatják a vészharangot, ugyanis az inváziós busa planktonevő, a plankton pedig az ikrából kikelő őshonos halivadékok táplálékforrása, vagyis ha a busa eleszi előlük, és nem jutnak elég planktonhoz, akkor éhen halnak.