Az elmúlt években jelentős fejlődést tapasztalhattunk a sporthorgászat és a horgászturizmus terén, a Magyar Országos Horgász Szövetség (továbbiakban MOHOSZ) minden eddiginél nagyobb lendülettel végzi feladatát. Az elmúlt évről és az előttünk álló időszak terveiről Dr. Dérer István címzetes egyetemi tanárral, a MOHOSZ Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ főigazgatójával, a MOHOSZ elnökhelyettesével beszélgettünk.

– Elnökhelyettes úr hogyan értékeli a MOHOSZ munkáját, teljesítményét és a horgászvizek állapotát?

– Összességében munkás, de sikeres évet zártunk – válaszolta Dr. Dérer István. – A legfontosabb, hogy horgászok bizalma megmaradt, így a háborús infláció által kikényszerített jelentős áremelések ellenére sem csökkent érdemben Magyarországon a horgászat népszerűsége. Szerencsére, tavaly a természet kegyelméből sikerült elkerülni az aszályt is, ezért a horgászok számára kiemelt fontosságú haltermelés és így a halár is jól alakult, mivel hosszú évek óta először csökkent az őszi telepítésre szánt ponty termelői ára. Minden egyéb érdemi programunkat is meg tudtuk valósítani, így az utánpótlás-nevelés, az oktatás, a halőri és a vízparti üzemeltetési feladatok ellátása, az ügyviteli és szolgáltatási fejlesztések, új elemként az energetikai árkompenzáció vagy éppen a világ élmezőnyébe tartozó horgász versenysport területén sok horgászszervezet részesült pályázata és munkája alapján jelentős céltámogatásban. Sor került egy átfogó jogszabályi módosításra is, mely döntően a digitalizáció további lépéseit szolgálja, ideértve a Magyar Horgászkártya sikeresen megkezdett, folyamatban lévő megújítását is. Számunkra kiemelten fontos volt a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia 1.0 változatának elkészítése, majd nyilvános bemutatása. Ezúton is szeretném megköszönni minden horgász türelmét és bizalmát, minden horgászszervezeti, ügyfélszolgálati, hivatali és hatósági munkatárs együttműködését abban, hogy ez a sokszínű feladat így megvalósulhatott!

horgászat

Dr. Dérer István, a MOHOSZ Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ főigazgatója, a MOHOSZ elnökhelyettese – forrás: Agroinform

– Mit jelent a mostanság gyakran emlegetett horgászturisztikai stratégia, miért van szükség rá és melyek a lényegi pontjai?

– A Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia egy átfogó, hiánypótló, általunk már régóta várt fejlesztési program megalapozó dokumentuma. Rávilágít a horgászturizmus szerepére, gazdasági és rekreációs jelentőségére, egyéb társadalmi összefüggéseire. Megoldást javasol a szükséges lépésekre, a hálózatos és fokozatos megvalósításra. Tudni kell, hogy a vízparti horgászati és horgászturisztikai építési jellegű fejlesztések – a társadalmi csoport nagyságát tekintve egyedüliként – még nem részesültek intézményesített kormányzati támogatásban, a tárgyi létesítmények vagy nem léteznek, vagy elavultak és nem felelnek meg a kor követelményeinek. Őszintén bízom abban, hogy a stratégia és a program esetében a tervezett tavaszi kormányzati elfogadás esetén hiánypótló jelleggel megindulhat a horgászat környezetének infrastrukturális fejlesztése oly módon, hogy szándékaink szerint a vízparti beruházások hatásait egyfajta közösségi élménytérként, találkozási pontként a jövőben a horgászokon kívül majd minden helyi lakos vagy turista is élvezheti majd. Ha mindez megvalósul, az lesz a horgászok munkájának legnagyobb elismerése!

horgászat

2022-ben ide mintegy 4200 tonna telepítésre került sor és a horgászok 4800 tonna halat zsákmányoltak – forrás: Pixabay

– Mekkora vízfelületet kezel összesen a MOHOSZ és tavaly összesen milyen mennyiségben került sor haltelepítésekre? Hogy alakult a telepített fajok megoszlása?

– A horgászszervezetek halgazdálkodási hasznosításában jelenleg mintegy 1270 vízterület található, közel 135 000 ha területtel. 2022-ben ide mintegy 4200 tonna telepítésre került sor és a horgászok 4800 tonna halat zsákmányoltak. A 2023. évi telepítési adatok még nem állnak rendelkezésre, de az eddigi információk alapján az évszázad aszálya és az infláció okozta megtorpanás után újra növekedett a hazai vizekbe betelepített halmennyiség. Évekkel ezelőtt szakemberekkel meghatároztuk a telepíthető halfajokat, illetve azt a kívánalmat, hogy első körben éves szinten 85% alatt legyen a pontytelepítés, a többit pedig a keszegfélék és a ragadozók tegyék ki. Ezen ideához a haltermelést is át kell alakítani, ami több okból nem egyszerű folyamat. Lassan, de biztosan haladunk előre, így már ősszel újra növekedett a pontyon kívüli telepítések aránya, a következő uniós ciklus fejlesztési pályázatai pedig támogatni fogják a telepítési szerkezet átalakítását is. Örömteli adat, hogy ősszel több, mint 500 millió forint értékben közel 3000 tonna MOHOSZ támogatott telepítés valósult meg, sőt itt már „csak" 71% volt a ponty aránya. A klímaváltozás egyik nyertese a harcsa, ez a telepítésekben is visszaköszön. Idén a keszegfélék telepítése is sláger volt, de érdemes megemlíteni a kecsege-program céltelepítéseit, vagy a kuriózumszerű – például menyhal – telepítéseket is. Jó látni, hogy egyre több horgászszervezet törekszik a sokszínű őshonos halállomány kialakítására is.


– Melyik megyénk a legerősebb horgászvizekben?

– A konzekvens, szilárd szakmai alapokon nyugvó horgászati célú gazdálkodásnak és a kedvező pontytáplálék-adottságoknak hála, a Balaton esetében már a hely a fő korlát, tovább növekedett a horgászforgalom. A Duna és a Tisza összes szakasza is erősödött az idén, a nagyobb vízterületek között hagyományosan jó a gazdálkodás és így jelentős a forgalom Ráckevén és a Körösvidéken is. Ahol sok a gondozott víz, sok a horgász, ugyanakkor a belföldi horgászturizmus forgalmi adatai jól mutatják, hogy ha sikeres, sokszínű egy vízterület, s vannak egyéb kiegészítő szolgáltatásai is, akkor messziről felkeresik azt. Erre jó példa a Maconkai-víztározó és tórendszere, vagy éppen a Deseda. Más típusú, de kedvelt lehetőség a jól telepített vasi kisvizek élménye, a természeti környezet romantikája is. Magyarország horgászati lehetősége és halállománya sokszínű, adottságai a jövőt tekintve is sokkal többet érdemelnek.

– Ha listát kellene állítani, milyen sorrendben következnek a halfajok kedveltséget tekintve? Nyilván, a ponty mindent visz...

– Így van és behozhatatlan az előnye. Ezt követően a sport- és gasztro népszerűséget egybevetve a süllő, majd a feljövő harcsa és a klímaváltozás hatásai okán egyre jobban lemaradó csuka következik. A legtöbbet fogott keszegfélék is kedveltek, több tekintetben is. Az idegenhonos halak közül az amur a legnépszerűbb a horgászok körében, nem véletlenül.

horgászat

Kedveltsége töretlen, a pontytól nem lehet elvenni a népszerűségi lista első helyét – forrás: Pixabay

– Milyen célokkal vágnak neki 2024-nek?

Büszkénk vagyunk arra, hogy a miénk Magyarország legnagyobb civil szervezeti rendszere. A MOHOSZ 2014-ben kezdődött megújítása alatt a kezdeti 300 000 főről indulva jelenleg a HORINFO szakrendszerben már több mint 800 000 horgászt tartunk nyilván, akiknek jelentős hányada aktívan horgászik. A COVID okozta kiesést pótolva újra folyamatosan növekszik a belföldi és a külföldi horgászturisták száma is. Idén bevezetésre kerül a horgász applikáció. Az ingyenesen letölthető app teljes szolgáltatási palettája a Magyar Horgászkártyával, érvényes regisztrációval rendelkező horgászoknak lesz elérhető. A digitális horgászokmány-tárca a vizsga igazolásától kezdve valamennyi érvényes horgászokmányt tartalmaz majd, s ezek az ellenőrzéskor el is fogadhatók. Az elektronikus fogási napló első körben a turista horgászoknál, majd opcionális választásként 2025-től minden horgásznál elérhető lesz, itt a fogások majd térerőtől függetlenül, hitelesen és megváltoztathatatlanul rögzíthetők. A harmadik fő elem a területi jegyek telefonról történő, praktikus vásárlásának lehetősége integrált vízkeresővel, majd az egyéb horgászturisztikai szolgáltatások elérési lehetőségeinek biztosításával. Folytatódik annak a nagy vállalásunknak az előkészítése, hogy a jövő évtől már a teljes elektronizáció – így az egyesületi tagság létesítése, megújítása is – megvalósulhasson és a horgász valóban akár otthonról is elintézhesse az ügyeit. A több száz halőr, ügyviteli munkatárs idén is lelkiismeretesen teszi majd a dolgát és számunkra az a legnagyobb öröm, ha a vízpartokon és az irodákban továbbra is érdemben hozzá tudunk járulni a fejlődéshez, a jó egyéni és szervezeti közérzet biztosításához. A horgászat maradjon meg önfeledt, nyugodt szórakozásnak!