„A Balatonból fogtam egy ikrával teli angolnát. Ötven év alatt sose láttam vagy fogtam egyetlenegyet sem. Szép ezüstszínű volt, kishalcsalival fogtam. Azon sem csodálkoznék, ha leívna a Balatonban" – írta egy horgász az MHTT „Mit fogtam?" rovatának egy fotó kíséretében. A szakértők azonban rámutattak, hogy az angolna súlyos fertőzéssel küzdött: a hal úszóhólyagjában az Anguillicoides crassus nevű parazita jelenlétét figyelték meg, amely komoly problémákat okozott a hal életfunkcióiban.

„A képen az angolna úszóhólyagjában láthatóak azok a buborékok, amelyek a parazita okozta gyulladás következményei. A fertőzés véres, savós gyulladást idéz elő, gázképződéssel, ami súlyosan károsítja az úszóhólyag működését" – írták a szakemberek.

Az MHTT továbbá elmagyarázta, hogy az angolnák gymnovarian típusú petefészkekkel rendelkeznek, melyek körül nincsenek elválasztó falak. Az ikrák így közvetlenül a hasüregbe hullanak, és mivel ezek az ikrák rendkívül kicsik (nem haladják meg az egy millimétert), szabad szemmel nem láthatók. Az Anguillicoides crassus-fertőzés következményeként az úszóhólyag falai megvastagodnak, ez pedig megakadályozza a halat abban, hogy tetszőleges vízmagasságban lebegjen.

„A képen egy nagyon súlyos fertőzés figyelhető meg, a parazita elszaporodását követően valószínűleg bakteriális fertőződés is súlyosbította a helyzetet, és előidézte a kis gázhólyagok kialakulását" – így tehát leívásra semmiképpen sem lenne remény, de az angolnák egyébként is a tengerben ívnak, és csak az ivarérett egyedek migrálnak oda, ahol az ívási körülmények ideálisak.

Az angolna Magyarországon elsősorban a Balatonon vált ismertté, és mivel a hazai vizeinkben képtelen a szaporodásra, kizárólag telepítés útján jutott a vizeinkbe tömegesen.

Az európai angolna őshonos halunk, de meglévő hazai állományait az évtizedekkel ezelőtti mesterséges állományképzésnek köszönhetjük. Az angolna ugyanis kihalófélben lévő állatfaj. Világállománya az elmúlt 50 évben a becslések szerint 98 százalékkal csökkent.

A mesterséges tenyésztése jelenleg nem megoldható, bár számos nemzet kutatói próbálják elérni ezt.

Forrás: pecaverzum.hu

Indexkép: Shutterstock