A Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINPI) egy Facebook-posztban figyelmeztet egy igen apró, de annál veszélyesebb új kártveő molyfajta hazai megjelenésére és rajzására.
A borostyánok rémeként emlegetett, borostyánevő molyt tavaly figyelték meg először Magyarországon. A faj az elmúlt negyven évben fokozatosan terjedt Dél-Európából Közép- és Nyugat-Európa irányába. Az észlelések alapján napjainkban északon elérte Berlin, keleten Budapest, és nyugaton London vonalát.
Jelenleg még nem egyértelmű, hogy a markáns terjedés természetes megtelepedés vagy a borostyán kereskedelmével hurcolódtak távolabbi területekre is a populációk.
Borostyánevő moly – Duna-Ipoly Nemzeti Park Facebook
A borostyánevő moly (Clepsis dumicolana) igen apró, kisebb, mint 1 cm. Repülés közben sem sokkal nagyobb, mert szárnyfesztávolsága csupán 1,5 cm. Hernyó alakjában a borostyánok leveleit és fiatal hajtásait fogyasztja.
Mediterrán éghajlaton csak egy, nyári nemzedéke van, addig az újonnan meghódított területeken, így Magyarországon is, két nemzedék figyelhető meg, egy nyár elei és egy nyár végi - kora őszi.
A borostyánok nemcsak élelmet, hanem élőhelye is is biztosítanak a rovarnak. Hazánkban a borostyánevő moly igen kedveli a délies lejtőkön épült házak, délnek néző falaira felfutott borostyán falakat.
Pár napja elkezdődött az ezévi első rajzás és megfigyelhetők a borostyánok körül repdeső, azokra le-leszálló apró rovarok. A DINPI azt kéri, hogyha valaki borostyánevő moly rajzást lát, jelezze a nemzeti park munkatársainak.