A házikerti gazdálkodás kiemelt jelentőséggel bír Magyarországon az egészséges, jó minőségű élelmiszerek előállítása szempontjából – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter a Provident és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet közös konferenciáján. A kertészkedés nemcsak önellátást biztosít, hanem közösségformáló és hagyományőrző szerepet is betölt, ezért a kertkultúra támogatása az agrártárca egyik kiemelt célja.

A miniszter kiemelte: a házikerti termelés segíti az élelmiszer-biztonságot, támogatja a bioélelmiszerek térnyerését, és egyre többen választják a saját termesztést a vásárlás alternatívájaként. „Büszkék vagyunk a több százezer kerttulajdonos értékteremtő munkájára, és támogatjuk, hogy minden talpalatnyi föld újra életre keljen” – fogalmazott.

Közvetlen értékesítés és helyi gazdaságfejlesztés

A kertműveléshez szükséges tudás és munka megbecsülését segítette a kormányzat is, amikor 2010-ben lehetővé tette a kisárutermelők közvetlen értékesítését. Ez nemcsak az élelmiszerlánc lerövidítését segítette, hanem a helyben előállított minőségi magyar termékek által a helyi gazdaság megerősítését is.

A vidék fejlesztése érdekében 2020-ban elindították a piacok és vásárterek létrehozásának támogatását, amelyre önkormányzatok, nemzetiségi önkormányzatok és nonprofit szervezetek nyújthattak be kérelmet. Emellett idén 1,6 milliárd forintos keretösszeggel új pályázatot hirdettek a rövid ellátási láncok fejlesztésére, amelynek támogatási kérelmei május 14-től nyújthatók be.

Zártkertek és tanyák: a vidéki életforma újraélesztése

A Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv tavaszi módosítása lehetőséget nyújt a zártkerti területek újrahasznosítására. A cél, hogy a korábban elhagyott földeket ismét művelés alá vonják, elősegítve ezzel a helyi mezőgazdasági termelés fellendítését és a vidéki életmód megőrzését.

A zártkertek művelése hozzájárul a genetikai sokféleség megőrzéséhez, támogatja a hátrányos helyzetű térségek felzárkózását, az önellátás növelését, valamint új jövedelemszerzési lehetőségeket kínál a vidéken élőknek.

A tanyák újjáélesztését szintén kiemelten kezeli az agrártárca. A hamarosan megjelenő „Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon” című felhívás keretében magánszemélyek pályázhatnak, akik legalább hat hónapja a fejlesztéssel érintett tanyán élnek. Ezzel is ösztönözve a tanyás gazdálkodás fennmaradását és megerősödését.

Indexkép: AM/Fekete István