Csaknem 20 év után, 2020-ban a koronavírus-járvány miatt először maradt el a STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság, ami a kényszerű szünetet követően 2021 őszén egy jubileumi megmérettetéssel, majd egy négy regionális fordulóval felvezetett, bábolnai országos döntővel indult újra.
2023-ban viszont minden esély megvan arra, hogy hazánk legjelentősebb fakitermelő versenysorozata újra teljes fényében térjen vissza: hat selejtezőkörrel, a szegedi Bajnokok Bajnoka kieséses küzdelemmel, egy döntővel, és minél több, szakmájára igényes favágóval. A jelentkezés már elindult, az időpontok megvannak, mostantól csak a helyi szervezőkön és a versenyzőkön múlik, hogy milyen lesz a 2023-as bajnokság.
Az elmúlt két évtizedben izgalmakban és nagyszerű hangulatban nem volt hiány a regionális fordulókon, de a döntők során sem – fotó: STIHL
Páratlan hangulat, növekvő profizmus
A STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság a szakma egyik legfontosabb találkozóhelye, ahol az erdőben dolgozók találkozhatnak egymással, tapasztalatokat cserélhetnek, és kötetlenül beszélhetik meg a számukra fontos kérdéseket – mindezt egy nagyon jó hangulatú rendezvényen.
Bár a csata sokszor kiélezett, a versenysorozat 2001-es indulása óta sok barátság született, és nemcsak a régi, tapasztalt résztvevők között, de az új csapatokat, tagokat is hamar befogadja az évek során kialakult közösség. De van a bajnokságnak egy ennél sokkal kiemeltebb szerepe is: a munkabiztonság növelése.
A rendezvényeket a fakitermelésből hiányzó munkaerő pótlására is fel lehet használni egyfajta toborzásként – fotó: STIHL
„Az Andreas STIHL Kft. számára fontos a kapcsolattartás a felhasználóival, ezen belül kiemelten a profi fakitermelőkkel. Társaságunk egyik társadalmi kötelezettségvállalása, hogy fokozzuk az erdei munka biztonságát, valamint elfogadtassuk, népszerűsítsük a fakitermelést, mint erdészeti alaptevékenységet” - fogalmazott Bakon Gábor, az Andreas STIHL Kft. ügyvezetője.
Az elmúlt több mint 20 év bizonyította, hogy a szakmai versenyek valóban igényesebbé, profibbá és legfőképpen tudatosabbá teszik azokat a fakitermelőket, akik beneveznek, és a legjobbak akarnak lenni. A kezdeti versenyszámok kibővültek, a pontozás is szigorúbbá vált, mégis gyakran csak néhány másodperc dönt a helyezések, így akár a dobogós eredmények között is.
A verseny alkalmat teremt arra, hogy fokozza az erdei munka biztonságát – fotó: STIHL
Ágazati összefogás nélkül nincs siker
A STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság aktuális sikere mindig az erdészeti szakmai összefogásában, kiemelten az állami erdőgazdaságok, de természetesen a magánerdősök, fakitermelő vállalkozók, oktatási intézmények aktív részvételén, sok esetben háttérmunkájában rejlik.
Ahogy ez már megszokott, a regionális fordulók többsége idén is az állami részvénytársaságok közreműködésével valósul meg, amiben sokszor önkormányzatok, és oktatási intézmények is aktívan segítenek. 2023-ban a KEFAG, a Dalerd, a TAEG, a Pilisi Parkerdő, az Ipolyerdő, az Egererdő, valamint az Északerdő vállalta ismételten magára, hogy többek között fát, gépet, versenybírót ad a versenysorozat sikere érdekében. Az állami erdőgazdaságokat pedig kiegészíti az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola, a soproni Roth Gyula Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola, illetve Orfű, Keszeg és Bükkzsérc önkormányzata, utóbbi az Erfavad Kft.-vel összefogva.
2023-ban minden esély megvan arra, hogy hazánk legjelentősebb fakitermelő versenysorozata újra teljes fényében térjen vissza – fotó: STIHL
„Az erdőgazdaságok támogatása nemcsak a rendezvények lebonyolításában fontos, hanem a csapatszervezésben, a versenyzők felkészülésének támogatásában is, így arra kérjük a szakmai vezetőket, hogy próbáljanak minél több csapatot felkarolni és elindítani az idei bajnokságban is, hiszen ez közös érdekünk” - hangsúlyozta Bakon Gábor, hozzátéve, hogy az Agrárminisztérium szakmai támogatását is élvezik.
A STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság ugyanis nemcsak a munkavédelem jelentős javulását segíti, de a szakmai igényesség, a precízebb favágás komoly anyagi értéket is megmenthet az erdei munka során. Néhány jobb minőségű döntéssel akár számszerűsítve is megtérülhet a versenyzésre fordított költség és idő. De ugyancsak kiemelendő, hogy a rendezvényeket a fakitermelésből hiányzó munkaerő pótlására is fel lehet használni egyfajta toborzásként.
„A versenyeken szívesen látunk bármilyen erdőgazdasági, témába vágó szakmai kezdeményezést is, legyen szó az állami, vagy a magán erdőgazdálkodói szektorról” - hívta fel a figyelmet a STIHL magyarországi vezetője.
A szakmai versenyek valóban igényesebbé, profibbá és legfőképpen tudatosabbá teszik a fakitermelőket – fotó: STIHL
Az elmúlt két évtizedben izgalmakban és nagyszerű hangulatban nem volt hiány a regionális fordulókon, de a döntők során sem, és 2023-ban minden adottnak tűnik ahhoz, hogy a STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság újra a pandémia előtti lendülettel rajtoljon el április végén Ásotthalmon, és záruljon szeptemberben egy országos döntővel.
Ehhez, és a versenysorozat fennmaradásához azonban a szakma összefogása, a szervezők elkötelezettsége, valamint a csapatok lelkes hozzáállása szükséges. A nevezés elkezdődött, további részletek a www.fakitermeloverseny.hu oldalon.
A kezdeti versenyszámok kibővültek, a pontozás is szigorúbbá vált – fotó: STIHL
REGIONÁLIS FORDULÓK 2023-BAN
- 04. 22. - Ásotthalom
- 05. 06. - Orfű
- 05. 13. - Sopron
- 05. 20. - Bajnokok Bajnoka, Szeged
- 06. 03. - Gödöllő
- 06. 17. - Keszeg
- 08. 26. - Bükkzsérc
- DÖNTŐ – szervezés alatt
A folyamatosan frissülő információkért kövesse a STIHL Facebook oldalát!