Ezt állapította meg új kiadványában az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, mely egyúttal az innováció fontosságára hívja fel a figyelmet a fenntartható erdőgazdálkodás elérése érdekében.

A világ erdeinek állapota – 2024-es jelentés az innovációról az erdőgazdálkodásban a fenntarthatóbb jövő érdekében cirkalmas címet viselő kiadványt a FAO római központjában zajló erdészeti bizottsági ülés első napján mutatták be. A bizottság a FAO legmagasabb szintű, erdőkkel foglalkozó szerve, amely a legfontosabb szakpolitikai és szakmai ügyek azonosításával és azok megoldásaival foglalkozik.

A kiadvány szerint bizonyítékokkal alátámasztható az az állítás, hogy a klímaváltozás hatására az erdők kitettsége az erdőtüzeknek és kártevőknek nőtt.

erdőtűz

2021-ben – főleg a hosszú, aszályos időszak miatti súlyosabb tűzesetek miatt – az erdőtüzek új rekordot döntöttek – forrás: Pixabay

Az erdőtüzek intenzitása és gyakorisága is emelkedik – korábban érintetlen területeket is sújtva –, ami a tavalyi év során mintegy 6 687 megatonna szén-dioxidot juttatott a légkörbe. A boreális erdőtüzek ezt megelőzően is a globális széndioxid-kibocsátás 10%-ért voltak felelősek, ám 2021-ben – főleg a hosszú, aszályos időszak miatti súlyosabb tűzesetek miatt – az erdőtüzek új rekordot döntöttek, a számlájukra írható kibocsátások csaknem negyedét okozva.

A klímaváltozás miatt az erdők érzékenyebbek az invazív fajok támadására is, aminek következtében a kártevők és a betegségek nemcsak a fák növekedésére vannak hatással, hanem akár a túlélésüket is veszélybe sodorják. A fenyőfa-fonalféreg eddig is jelentős károkat okozott Ázsia egyes országainak őshonos fáiban, 2027-ig azonban már Észak-Amerika bizonyos részei is súlyos károkat szenvednek el várhatóan. Eközben a fakitermelés rekordszinten dübörög, a termelés eléri az évi 4 milliárd köbmétert. Becslések szerint a fanyersanyag iránti globális kereslet akár 49%-kal is nőhet 2020 és 2050 között.

Mindezen kihívások mellett a FAO kiadvány szerzői szerint az innováció révén kulcsfontosságú lépést tehetünk az erdőgazdálkodásban a fenntartható fejlődési célok megvalósítása irányába.

Forrás: OEE