A fahéj és a tél szeretnek kéz a kézben járni. Ilyenkor valahogy többet gondolunk rá, így többször is kerül rá a kávénkra, kakaónkra, és persze az ünnepek idején a forralt borba és a mézeskalácsba is gyakran használjuk. Sőt, a kürtöskalács is nagyon finom fahéjjal. Az illata hozzá tartozik a karácsonyhoz. A fahéj, azon túl, hogy csodás íze és illata van, még nagyon egészséges is. Azonban nem árt, ha odafigyelünk a fogyasztásakor!
Ismerd meg a fahéj történetét
A fahéj neve onnan ered, hogy egyes fafajok kérgéből készül. Leggyakrabban a ceyloni fahéjfából és a kínai fahéjfából állítják elő ezt a különleges aromájú és illatú fűszert. A fahéjat nem csak mi szeretjük, hiszen már az ókorban is rendkívül népszerű volt. Indiából és Srí Lankáról több mint 2000 éve exportálják már a világ minden tájára. A fűszerkereskedők rengeteg valótlant állítottak róla, csak azért, hogy magasan tartsák az árát. A rómaiak is nagyon kedvelték, ők elsősorban gyógyszerként alkalmazták, a „lélek egyensúlyának visszaállítására"
A fahéj fogyasztása nagyon egészséges, de van, akinek tilos! Fotó: Pixabay
A ceyloni fahéjfa Srí Lankán és India déli részén honos, míg a kínai fahéjfa Kínában, valamint Vietnám déli részén. A fahéjat vagy rudakban, vagy őrölve forgalmazzák. Hazánkba a 15. században érkezett, és nagyon gyorsan beépült a fűszerek közé, bár akkor még csak a gazdagabb háztartásokba tudott eljutni. Olyannyira jövedelmező volt a kereskedelme, hogy a portugálok, a franciák és az angolok is rengeteget harcoltak a fahéj kereskedelmi monopóliumának megszerzéséért. Sajnos a fűszerháború számos emberáldozatot követelt.
1522-ben Magellán hajóiból csak egy tért vissza a Fűszer-szigetekről, azonban ezen a hajón nagyon értékes rakomány volt, hiszen több száz mázsa fűszert hozott magával. A kapitányt cserébe magas ranggal tüntették ki, és még saját címere is lett, melyen két fahéjrúd, három szerecsendió és tizenkét szegfűszeg volt látható.
A fahéj a 18. század végén terjedt el Európában. A hollandok nem akarták, hogy mindenki számára elérhető legyen, így fahéj hegyeket égettek el, hogy megakadályozzák a fűszer árának zuhanását.
Szerencsére nem tudták mesterségesen magasan tartani az árát, emiatt a legtöbb háztartásba sikerült is bekerülnie a fahéjnak, amelyik manapság sem tartozik a túlságosan drága fűszerek közé. Ha pedig megvásároltuk, akár őrölt, akár egész állapotában, fénytől védett, száraz, sötét helyen, jól zárható edényben tároljuk, hogy hosszasan megőrizze csodás aromáját és illatát.
A fahéj finom és egészséges
A fahéj illata rögtön karácsonyi hangulatba ringat minket. Őrölt állapotban tökéletes fűszerezést ad a mézeskalácsnak, az almás süteményeknek, a rétesnek, de az ázsiai konyhában nagyon sok húsételt is fűszereznek vele. Akár egy csésze forró kávé tetejére is szórhatjuk, de készíthetünk belőle kekszet is, egészen biztosan nem fogunk benne csalódni. Tehetjük palacsintába, és a fahéjba forgatott kürtöskalács is nagyon finom. Egész állapotában kompótok, befőttek, gyümölcslevesek, forralt borok tökéletes ízesítője.
De a fahéj nem csak finom, hanem egészséges is. A ceyloni fahéjat a népi gyógyászatban a nehézlégzés, a szemgyulladás, a reuma, a fogfájás és a sebek kezelésére is használták. A kínai fahéjat emésztési problémák, puffadás, hasmenés, hányinger, megfázás, influenza, láz, artritisz és reuma esetén szokták alkalmazni.
A fahéj a kávéra szórva is nagyon finom. Fotó: Pixabay
A fahéj az emésztőszervekre gyakorolt hatásai mellett a szív- és érrendszerre, valamint a vércukor szintre is nagyon jó hatással van. Ráadásul még a testsúlyunkra is vigyáz! A Michigani Élettudományok Egyetemén nemrég felfedezték, hogy a fahéj még az elhízás ellen is védelmet nyújt, melynek oka, hogy nagyon gyorssá tudja tenni az anyagcserét, és segít megelőzni a magas vércukorszint kialakulását is. Így hát nyugodtan tegyük bele a karácsonyi édességekbe is.
A fahéj titka a cinnamaldehid nevű illóolajban rejlik, mely a fűszer jellegzetes ízét és illatát adja. Ez az összetevő hat az anyagcserére, mely segít felvenni a harcot a felesleges kilókkal és zsírral szemben. A fahéj a vércukorszintet is karbantartja, mivel ha magas szénhidrát tartalmú ételbe fahéjat teszünk, az nem okoz sem hirtelen emelkedést a vércukor szintben, sem hirtelen csökkenést, így nem leszünk hirtelen nagyon éhesek a fogyasztását követően.
A fahéj még az agyműködésnek is jót tesz, hiszen kitűnően stimulálja a gondolkodást és a kognitív képességeket, javítja a memóriát, a szem-kéz koordinációt, és még az agysejtek kisebb sérüléseinek gyógyulását is felgyorsítja. Mivel erős baktérium- és gombaölő hatása is van, sok szájápolási termékben is megtalálható, hiszen elpusztítja azokat a kórokozókat, amelyek többek között az ínygyulladásért, a kellemetlen szájszagért vagy éppen a fogszuvasodásért felelősek, de nátha esetén is számíthatunk rá, akár teába keverve is.
Fahéjból is megárt a sok
Azonban, mint ahogy mindenből, a fahéjból is megárt a sok. Bizonyos összetevői ugyanis nagy mennyiségben mérgezők, ugyanis a fahéjban található olajok, az eugenol és a kumarin, irritálhatják a száj, a gyomor és a belek nyálkahártyáját. Így a legtöbb, belőle készült gyógykészítményből ezeket az összetevőket kivonják.
A kumarin egy természetes növényi vegyi anyag, és vérhígítóként működik. Sokkal nagyobb koncentrációban van jelen a cassiában, mint a ceyloni fahéjban. Ne fogyasszon tehát fahéjat az, aki bizonyos hepatotoxikus gyógyszereket szed, műtéti vagy fogászati beavatkozásra készül, illetve magas a szervezetében a vérzés kockázata, esetleg májkárosodása van.
A fahéj tehát nagyon finom és egészséges, de bizonyos gyógyszerek szedése mellett nem szabad fogyasztani.