Kevés olyan növény van, amelyik jól viseli a nyári hőséget. Különösen kevés olyan virág van, amelyik évről évre megörvendeztet bennünket a szépségével és még a tűző napfény sem szegi kedvét. Éppen ezért a törökszegfűnek érdemes helyet adni a kertünkben, hiszen csodaszép, és a legnagyobb nyári melegekben is öröm ránézni. Persze azért öntözni ne felejtsük el, hiszen a törökszegfű sem bír ki mindent.

A törökszegfűnek a kertedben a helye

A törökszegfű igazán széppé varázsol minden kertet, éppen ezért lett a falusi udvarok egyik legkedveltebb dísze, de manapság már a városi kertek is elképzelhetetlenek nélküle. A törökszegfű ráadásul igazán egyszerűen gondozható, és nagyon hálás virág. Ráadásul úgynevezett kétnyári növény, így egészen hosszú időn át élvezhetjük a társaságát.

Angliában a törökszegfű a lovagiasság jelképe, és a mai napig helyet kap a virágcsokrokban. De nem csak a vázákban, a kertekben is igazán mutatós, például akkor is, ha a sokféle színben pompázó virágokat egy kis szigetté alakítva egymás mellé ültetjük, vagy az ágyásokat szegélyezzük velük. Sőt, más, tavaszi virágokkal egy ágyásba ültetve is varázslatos képet festenek.

Éppen ezért nem érdemes lemondani róla a kertünkben, és a lakásunk díszeként sem. Azon kívül pedig, hogy csodaszép, még varázslatos illata is belengi a kertet és a szobát.

Ezt tudják a kétnyári növények

A hagyományos felosztás szerint a dísznövények évelők, vagy egynyáriak. Azonban a törökszegfű kilóg a sorból, hiszen a tavaszi vagy nyári magvetést követően nem az első évben fog virágozni, hanem áttelel, és a következő év nyarán borul virágba. Így tehát két nyáron át marad velünk. Azonban túl tudunk járni az eszén, és ha fagymentes a korai tavasz, akkor ha nagyon korán elvetjük a magjait, még abban az évben virágozni fog. Ilyenkor tehát egynyárivá változik.

Így legyen törökszegfű a kertedben

A törökszegfű kétnyári növény, és bár mi is elvethetjük magjait, saját maga is szétszórja azokat. A törökszegfű magjait júliusban vethetjük el szabadföldbe, hiszen ilyenkor tökéletes a talaj hőmérséklete a csírázáshoz. A törökszegfű egyáltalán nem válogatós, így a talajra sem igényes. Akár a meszes talajban is jól érzi magát, a lényeg, hogy kellő mennyiségű napfényhez juthasson, a savas talajt azonban nem kedveli.

szegfű törökszegfű

Gyönyörű és illatos a törökszegfű. Fotó: Shutterstock

A törökszegfű imádja a napfényt, ezért a félárnyékot még elviseli, de árnyékban nem érzi jól magát, és nem virágzik megfelelően. Azonban rendszeresen kell öntözni, és nem szabad hagyni hogy kiszáradjon a talaja. Nem mindegy, hogyan öntözzük, hiszen fontos, hogy a locsolóvíz ne érje az egész növényt, csupán a töveket.

A legjobb, ha csoportosan ültetjük, hiszen ekkor mutat a legjobban. Nem kedveli a magányt, és szívesen van vegyes társaságban, így nagyon szépen néz ki a hagymások között is. Élénk színei igazán júl mutatnak a virágágyásban, de az ágyások szegélyeként is magára fogja vonzani mindenki tekintetét.

Mivel vadon is nő, kirándulás közben is gyakran találkozhatunk vele. Csodás színei és bódító illata odavonzzák a méheket és a pillangókat. A viktoriánus Angliában a lovagiasság jelképe volt, és olyannyira megbecsülik mind a mai napig, hogy még Kate Middleton menyasszonyi csokrában is helyet kapott, amikor 2011-ben férjhez ment Vilmos herceghez. Ennek az is lehetett az oka, hogy angolul a törökszegfű neve "sweet william", vagyis édes Vilmos.

A törökszegfűnek nincs sok ellensége, de a csigák és a takácsatkák sajnos veszélyt jelentenek rá. A takácsatkák ellen atkaölő permetszerekkel, vagy csalánlével védekezhetünk, mivel az atka nem jól viseli a száraz körülményeket. A törökszegfű a kertben 25-50 centiméter magas, és számos színváltozatának köszönhetően a vágott virágokból készült csokrokat is szívesen ékesítik vele.

A szegfűnek is adjunk helyet a kertünkben

A szegfű régebben nem maradhatott ki egyetlen nagymama csokrából sem, és manapság is nagyon sokan szeretik ezt a mutatós virágot. Ez a csodálatos virág minden színében elkápráztat minket, így rózsaszín, piros, vagy akár fehér színben is díszítheti kertünket, csokrainkat.

A legszebb, ha csoportosan ültetjük, vetjük, mivel nem csak szépségével, de csodálatos nyári illatával sem lehet betelni. Magassága a 20 cm-estől egészen 40-50 cm-ig terjedhet. Magról vagy palántáról is telepíthetjük.

A kerti szegfű nagyon szereti a védett, napsütötte helyeket. Sziklakertben is tökéletesen megállja a helyét. A legjobb számára a vályogos, homokos kerti föld, vagy a balkonnövények számára kifejlesztett földkeverék. A kerti szegfű rendszeres öntözést igényel, azonban nem szabad túlöntözni, ezért fontos, hogy a talaja jó vízelvezetésű legyen, és soha ne pangjon benne a víz.

Magjait március hónapban ideális elvetni, amikor a talaj 15-18 Celsius-fok közötti hőmérsékletű. A kerti szegfű ráadásul nem egynyári növény, így több éven át gyönyörködhetünk benne. Fontos azonban, hogy télen vastag földdel vegyük körbe a gyökérzetét, hogy ne árthassanak neki a fagyok.

Csodaszép, szegfűben gazdag kertet kívánunk!