Azt hisszük, jól indítjuk a napot egy gyors reggelivel vagy egy „diétás" kávéval? Lehet, hogy pont ezek a reggeli rutinok húzzák keresztbe a fogyási terveinket! A reggeli valóban a nap egyik legfontosabb étkezése – különösen, ha a pluszkilók leadása a cél.
1. Reggeli kihagyása – több kárt okoz, mint mennyi haszonnal jár
Sokan azt hiszik, hogy ha nem reggeliznek, kalóriát spórolnak. Pedig a kutatások szerint ez estére farkaséhséghez és túlevéshez vezethet. Ráadásul az anyagcseréd sem indul be rendesen reggeli nélkül!
2. Cukros kávék – az ízesített italok titkos cukorbombái
Egy finom latte 24 gramm cukrot is rejthet – ez már majdnem a napi ajánlott cukorbevitel fele! A reggeli kávé lehet, hogy finom, de könnyen hizlaló csapdává válhat.
3. Rostszegény reggeli – éhség már tízkor?
Ha a reggelidben nincs elég rost, gyorsan újra éhes leszel. Cukros péksütemény helyett próbáld ki a zabkását gyümölccsel – sokkal tovább eltelít!
4. Fehérjehiány
A fehérje elengedhetetlen a jóllakottság fenntartásához, hiszen olyan hormonokat aktivál, amelyek szabályozzák az étvágyat. A megfelelő reggeli fehérjebevitel segíthet csökkenteni a napi kalóriafogyasztást.
5. Egyhangú fehérjeforrások
Ne ragadjunk le a megszokott fehérjéknél, mint a tojás és joghurt. Egy csésze túró is remek fehérjeforrás, amelyhez gyümölcsöt keverhetünk. A pirítósra tehetünk avokádót és tonhalat vagy akár maradék csirkét is.
6. Nassolnivaló reggelire? Nagy hiba!
Egy croissant vagy fánk reggelire csábító lehet, azonban ezek üres kalóriákat, zsírt és hozzáadott cukrot tartalmaznak. Mivel ezekben alig van fehérje vagy rost, gyorsan megéhezünk tőlük, és így túlevéshez vezethetnek.
7. Zsírok mellőzése – tévhit, hogy hizlalnak
Az egészséges zsírok – mint az avokádó vagy a diófélék – segítenek hosszabb ideig jóllakottnak érezni magunkat, aktiválják a teltségérzetet szabályozó hormonokat, és segítenek a zsírban oldódó vitaminok felszívódásában.
A fehérje elengedhetetlen a jóllakottság fenntartásához – fotó: Shutterstock
8. Túl kevés reggeli – éhes maradsz
Egy darab gyümölcs önmagában valószínűleg nem elég laktató. Ha reggeli után nem érezzük jóllakottnak magunkat, az napközbeni nassoláshoz vezethet. Kombinálj gyümölcsöt fehérjével és rosttal a teltségérzetért!
9. Késői reggeli – akik korábban esznek, több súlyt veszítenek
Ha túl sokáig várunk a reggelivel, hajlamosabbak lehetünk túlenni magunkat később, vagy az étkezések eltolódhatnak a késő esti órákra. A késői étkezés pedig összefügg a súlygyarapodással. A kutatások azt mutatják, hogy akik korábban esznek, több súlyt veszítenek, még ha ugyanannyit is fogyasztanak. Az étkezések időzítése befolyásolja, hogyan hasznosítja a szervezet az energiát, és a késői étkezés felboríthatja a test természetes ritmusát.
10. Hidratálás kihagyása – a rejtett éhségforrás
Tanulmányok szerint a víz fogyasztása étkezés előtt segíthet a fogyásban azáltal, hogy fokozza a jóllakottságot és csökkenti a kalóriabevitelt. A víz emellett kissé fokozza az anyagcserét és elősegíti a zsírégetést. A megfelelő hidratálás abban is segíthet, hogy ne keverjük össze a szomjúságot az éhséggel.
Forrás: health.com
Indexkép: Shutterstock