Az európai vidéki nők helyzetét részletesen elemeztük nem olyan régen, amikor a Corteva Agriscience közzétette 17 országot átfogó kutatásainak és tanulmányainak eredményeit. Ezekből kiderült, hogy az európai nők 89 százaléka büszke arra, hogy a mezőgazdaságban dolgozik, ám csak 50 százalékuk boldog és elégedett az ott végzett munkájával. Pedig, egy amerikai felmérés szerint a nők irányította agrárgazdaságok nyereségesebbek, ezen nők heti átlagfizetése pedig 1114 dollár. Az amerikai problémák között egyébként az is elhangzott, hogy a szülés után a mezőgazdasági munkába visszatérő nők fizetése alacsonyabb lesz, mint volt – hozzáteszem, hogy ez szerintem több európai országra is igaz és Magyarországra is.
A FAO közelmúltban végzett tanulmánya leírta, hogy szerte a világban – beleértve Európát is – létezik a nemek közötti diszkrimináció – sőt, az agráriumban dolgozó nők SAJÁT MAGUKAT IS ALÁBECSÜLIK.
Véleményem szerint nem szabadna alábecsülniük magukat a vidéki nőknek, különösen nem azoknak, akik egy-egy gazdaság részét képezik, hiszen legalább annyit – ha nem többet – tudnak dolgozni, mint férfi társaik. Igaz, hogy hirtelen kifejtett fizikai erejük kisebb a férfiakénál, de kitartó, egyenletes munkavégzésben megbízhatók, fáradhatatlanok – a saját megfigyelésem szerint.
Sokszor végeznek a nők "hálátlanabb, észrevétlen" munkát, mint a férfiak – gondolok itt a házimunkára, gyermeknevelésre, amelyekről a társadalom általánosan úgy vélekedik, hogy ez a világon a legtermészetesebb és magától értetődő dolog. Tegyük hozzá a vidéki, vagy tanyán élő nők helyzetéhez azt is, hogy általában rájuk marad a jószágok etetése, a kert ápolása és a házimunka piszkos része, amely jóval több napi teendővel jár, mint egy városi lakás esetében.
Sokszor elképedve hallgatom anyósom történeteit, amelyek arról szóltak, hogy fiatal korában ellátta a jószágokat, megetette a hízókat, reggelit készített a családnak, elment a munkahelyére, munka után hazafelé összeszedte a gyerekeket az iskolából, foglalkozott velük, kiment a jószágokhoz, majd vacsorára is csinálni kellett valamit... Hétvégén rendben kellett tartani a kertet és ha lehetett, kimentek a fóliába dolgozni... Mindemellett csodát tett azzal, hogy a gyermekének meghozta a kedvét a gazdálkodáshoz és a következő generáció nem fordult el ettől a kegyetlen sok munkával járó életmódtól.
Gyakran látjuk, hogy ez az életmód a mai napig sok helyen megmaradt az alföldi tanyavilágban. Amikor mi a kényelmes, klímás autóban ülünk, minden áldott reggel, hóban-sárban-és rekkenő hőségben egyaránt tekernek a biciklin velünk szemben az asszonyok. Frissek, mosolyognak. Már mindent elvégeztek otthon és kerékpárral mennek a 10 km-re levő munkahelyükre.
Igaz, hogy régen százan tekertek ezen az úton – mára pedig hárman maradtak... De még vannak ilyen asszonyok. Minden tiszteletem az övék.
Szeretnék erőt adni vidéki, gazdálkodó nő társaimnak, ezért bemutatom egyik ma is élő példaképemet, aki emberfeletti erővel és kitartással vívta ki a társadalom elismerését és sikerre vitte életművét.
|
fotó: Cargill.com
A Nemzetközi Nőnap 2020 alkalmából ajánlom korábban írt, a témához kapcsolódó cikkeinket:
50 százalékkal dobná meg az agrárvállalkozások bevételét, ha több női vezető lenne
Sokszor az agráriumban dolgozó nők is alábecsülik magukat
Az ezekhez kapcsolódó részletes kiadvány ingyenesen elérhető online, angol nyelven.