Megfelelő oxigénmennyiségre és belmagasságra, jó szigetelésre, valamint párakapura, vízágyakra, automata trágyaszállítóra és takarmányozóra is szükség van ahhoz, hogy a haszonállatok valahogy elviseljék ezt a hőséget.
Mivel nem az idei nyár az első, ami kihívás elé állítja a tenyésztőket, ezért már évek óta felkészülten kell ezt az időszakot várniuk. Az állatoknak ilyenkor még az étvágya sem olyan, de az automatikus etetőrendszer többszöri kínálására jobban elfogadják a takarmányt, aminek köszönhetően nem esik vissza például a tejtermelés szintje – írja a novenyvedoszer.hu.
A hőség az állatokra is kedvezőtlenül hat – fotó: pixabay.com
A termelés volumene a hagyományos istállókban akár 20 százalékkal is visszaeshet, míg az új istállókban a kíméletes tartási körülmények miatt ez csak 5 százalékra tehető. A folyamatos forróság nem csak az emberi, hanem az állati szervezetet is megviseli: amennyiben a napi átlaghőmérséklet 25 fok fölé megy, akkor már hőstresszről kell beszélni. Legyengülhet az immunrendszer, nem úgy működik a szaporodásuk, emiatt lényegesen kevesebb tejet adnak, azaz hősokk érheti őket.
Az állattenyésztésben tevékenykedő szakemberek szerint nem csak embert, hanem a haszonállatokat is jócskán próbára tevő időszak ez a mostani. Emiatt ma már minden olyan elemmel rendelkeznie kell egy korszerű istállónak, amellyel elősegíti a megfelelő komfortérzet kialakulását.
Ilyen eszköz a párakapu és a frekvenciaváltós ventilátor. A tápanyagok terén is változást kíván a hőség, ezért növelni kell az emészthető rosthányadot, mivel kisebb az állatok étvágya, így kevesebb tápanyagot vesznek fel, ezért abban a kevesebb tápanyagban kell koncentráltabbnak legyen a fehérjetartalom. Az állatoknak fehérjében gazdag szilázst és szenázst, valamint nedvesebb takarmányokat érdemes adni.
Nagyon fontos a víz utánpótlása is: naponta 70-80 litert is képesek meginni, ezért a megfelelő vízfelszínt feltétlenül biztosítani kell a számukra. Az általánosan előírt állatonkénti 7 centiméteres felülethez képest az ideális másfélszer annyi lenne, hogy ne kelljen sokat várniuk a vízre, mert a forróságban a szokásosnál többször megjelennek az itatónál.
A NÉBIH szerint is lényeges a bőséges vízellátás. A zárt térben tartott állatok – mint például a nyulak vagy a csirkék – jóléte nagymértékben függ az automatikus szellőztető berendezések működőképességétől. Ha ezeknek a gépek meghibásodnának, azonnal meg kell őket javítani. Olyan berendezéssel kell ellátni ezen automata rendszereket, amely hiba esetén azonnal riaszt.
A kifutóval rendelkező ólban tartott állatoknak biztosítani kell árnyékos területet is. A sertések például e nélkül könnyen leégnének a tűző napon.
Ha bármilyen haszonállatot a hőség ideje alatt kell szállítani, akkor érdemes éjszaka vagy kora hajnalban indulni, mert ez kevésbé viseli meg az állatok szervezetét. A nyolc órát meghaladó utaztatás csak speciális állatszállító járművel engedélyezett, ami többek között rendelkezik megfelelő légcsere-rendszerrel és az ivóvízellátás is biztosított benne.