A napelemek globális terjedése megállíthatatlan, azonban egyre nagyobb kérdést jelent, hogy lesz-e elegendő fém a panelek előállításához. Egy friss jelentés szerint a jelenlegi trendek arra mutatnak, hogy 2050-re már globális ezüstválsághoz vezethet a napelemek gyártása, hacsak nem talál megoldást az iparág a nyersanyagigény fenntartható kielégítésére – írja az origo.hu
A napelemek globális terjedése megállíthatatlan – fotó: pixabay.com
Rekordszinten a kereslet
2022-ben az ezüst iránti globális kereslet rekordszintet ért el, a következő évtizedekben ez az igény előreláthatóan emelkedni fog. Ennek az a magyarázata, hogy, a zöld energiák ágazatában a nemesfémre egyre nagyobb igény mutatkozik.
Egy friss kutatás szerint a Föld jelenlegi ezüstkészleteinek a jelentős részét a napenergia-szektor használhatja fel, mert kiváló elektromos vezetőképessége miatt lényeges fém a napelemek gyártásában. Bár egy-egy napelemhez csak kis mennyiség szükséges belőle, de akkora lendületben van a gyártás, hogy megkérdőjelezhetővé vált, meddig lesz elég az ezüstkészlet ilyen nagyságrendű igény esetén.
Globális ezüsthiányt okozhatnak a napelemek?
Egy decemberben közzétett tanulmányban szerepel, hogy az Új-Dél-Walesi Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a napelemgyártás 2027-re felhasználja a jelenlegi éves ezüst mennyiség 20 százalékát, míg 2050-re a Föld ma ismert teljes ezüstkészletének 85-98 százalékát fogja igényelni.
A Silver Institute adatai szerint a napelemgyártáshoz felhasznált ezüst mennyisége:
- 2021-ben érte el a rekordot jelentő 113,7 millió unciát ( összehasonlításképpen: 2013-ban az iparág ezüstigénye még csak 50,5 millió uncia volt)
- a 2022-es végleges adatok még nem állnak rendelkezésre, de az előzetes becslések arra utalnak, hogy tavaly 127 millió unciát használtak fel napelemek gyártásához
A tanulmány szerzői arra is felhívták a figyelmet, hogy a most fejlesztés alatt álló, hatékonyabb, N-típusú napelem-technológiák még több ezüstöt is igényelnek, mint a jelenlegi piac több mint 80 százalékát kitevő „PERC" cellák.
A napelemgyártás 2027-re felhasználja a jelenlegi éves ezüst mennyiség 20 százalékát – fotó: pixabay.com
Egyes iparági szakértők szerint nincs ok az aggodalomra
Egyes iparági szakértők véleménye szerint a Földön nem várható komolyabb ezüstválság, mivel idővel egyre kevesebb ezüstöt fog felhasználni a napelemgyártás, ugyanis a szektor szereplői olcsóbb alternatívákat fognak kifejleszteni.
A tanulmány szerzői másképp vélekednek: az ezüst iránti kereslet még abban az esetben is jelentősen növekedni fog, ha az iparág csökkenti a felhasználását. Ráadásul a kutatók szerint ezt az ezüst újrahasznosítása sem fogja érdemben megoldani, így ellátási problémák jelentkezhetnek.
A megújuló energiaforrások globális terjedése megállíthatatlannak, azonban egyre lényegesebb annak felmérése, hogy az országok ehhez a növekedéshez miként fogják a szükséges nyersanyagokat biztosítani.