A kutatók afrikai óriás erszényes patkányokat képeztek ki arra, hogy felismerjék az illegális kereskedelemben rendkívül keresett elefánt- és orrszarvúagyar illatát, valamint olyan állatokét, mint az afrikai feketerigó és a tobzoska.
Ezeknek a patkányoknak a súlya eléri a négy kilót, és akár 90 centiméteresek is lehetnek. Korábban az Afrika alatt rejtőző, hatalmas veszélyt jelentő milliónyi taposóaknát is idomított gambiai óriáspatkányok segítségével kezdték felszámolni. Az Afrikában őshonos gambiai óriáspatkány (másik nevén nagy erszényes patkány) ugyanis képes kiszagolni a TNT-t, és alig egy év kiképzés után már 100 százalékos hatékonysággal fedezi fel a taposóaknákat. Az évek során eddig egyetlen elrejtett aknát sem hibáztak el az aknakereső óriáspatkányok.
Most a kutatók az illegális kereskedelemben gyakorta előforduló állatok, illetve a róluk származó szaru felderítésére tanították be a patkányokat, melyek erre még akkor is képesek, ha a csempészek más anyagok közé rejtve viszik az árut. Tizenegy patkánnyal dolgoztak, amelyek a kiképzés több szakaszán mentek keresztül, megtanulták, hogyan tartsák az orrukat néhány másodpercig ott, ahol a célpont illatanyagát helyezték el.
Ezek után megismertették őket más anyagok, többek között a kávébab, a mosópor és az elektromos kábelek szagával, ugyanis ezeket a csempészek arra használják, hogy elfedjék velük a vadállatok szagát. A patkányok megtanulták kiválasztani ezeket, továbbá megtanultak emlékezni is a szagokra, akár hónapok múlva is képesek elkülöníteni ezeket úgy is, hogy közben nem találkoztak ezekkel az illatanyagokkal.
Most azt szeretnék megtanítani a patkányoknak, hogy hogyan dolgozzanak a kikötői környezetben: egyedi mellényeket kapnak, valamint olyan jelzőeszközt, amellyel riasztást adnak le, ha egy hajórakományban illegális árut találnak.
Forrás: qubit.hu
Indexkép: Shutterstock