Végre túl vagyunk a fagyos éjszakákon és kezdetét vette a felmelegedés. Immár határozottan azt mutatja az időjárás, hogy itt a tavasz kellemesebbik része, 20 Celsius-fok körüli hőmérséklettel és sok napsütéssel. A csapadék és a meleg meg is tette jótékony hatását a növényeinkre. Mostanra minden üde, zöld és virágba borult. Különösen szép időszaka ez az évnek, de miközben gyönyörködünk a virágzó gyümölcsfákban vagy a repcében, ne feledjük el számos aktuális növényvédelmi teendőnket!

Kezdjük a gyümölcsfák védelmével! A kajszibarack, mint korábban leírtuk jelentős fagykárt szenvedett el országszerte. Vannak, akik szerencsések voltak vagy sikeresen megvédték gyümölcsöseiket a kései fagyoktól, azoknál már ott a gyümölcskezdemény, amit viszont meg kell védeni a gyümölcsmolyoktól! A permetezést a tömeges rajzás megkezdése után 7-10 nappal kell majd elvégezni. A rajzás megfigyelését szexferomon-csapdákkal tudjuk, nyomon követni, melyet már ki kellett helyezni az ültetvényekbe.

növényvédelmi előrejelzés

1. ábra: A "túlélők" – fotó: Lepres Luca

A mínuszok a többi gyümölcsöt sem kímélték, tájegységenként változó mértékű a fagykár. Sajnos van ahol még a birset és a szőlőt sem kerülte el a fagy. Azonban a birsben és a szőlőben még segíthetünk a növényeinknek a regenerálódásban, növénykondicionáló szerek és lombtrágyák használatával.

A cseresznye és a meggy virágfertőző moníliája elleni permetezés jelenleg is aktuális feladat. Az időjárás optimális az érzékeny fenológiai fázisban lévő gyümölcsfák fertőzéséhez. Az őszibarack tafrinás levélfodrosodásának veszélye sem múlt még el, sőt ahol a védekezés nem volt sikeres már megjelentek az első tünetek az új levélkéken.

A szilva a virágzás végén jár. A poloskaszagú szilvadarázs rajzása elindult. Az imágók nektár- és pollenevők és a virágcsésze cimpára rakott petéből kikelő lárva rögtön a virágzás után behatol a fejlődő terméskezdeménybe. A csapdafogások alapján időzített inszekticides permetezésre a felszívódó készítmények alkalmasak.

növényvédelmi előrejelzés

2. ábra: A tűzelhalás jellegzetes tünete körtén (pásztorbot szerű elhajlás a vessző végén) – fotó: Lepres Luca

Az alma ventúriás varasodása a virágzás idején fertőz a legintenzívebben, főleg csapadékos időben. Szisztemikus gombaölők (pl. difenokonazol, ciprodinil) használata javasolt a fertőzés megelőzésének érdekében. A lisztharmat is terjed, kéntartalmú vagy felszívódó gombaölőket (pl. penkonazol, miklobutanil) alkalmazzunk ellene. Jelenleg a legnagyobb veszélyt a tűzelhalás jelenti, melynek kórokozója a virágokon keresztül fertőz és az ideális meleg és csapadék is megvan a fertőzéshez. Több helyen már a tünetei is megmutatkoznak, azaz a virágok, hajtások hirtelen elhalnak, „megperzselt” kinézetűek. Amennyiben ezt tapasztaljuk, távolítsuk el a fertőzött részeket.

A szőlőrügyek hirtelen pattantak ki a melegtől, a korai fajták egy részén már megjelentek a virágkezdemények. Azaz hamarosan az összes ültetvény eléri a peronoszpórára fogékony állapotot. Ugyanígy a lisztharmatnak is kedvezőek a feltételek, ezért kombinált védekezés javasolt. Ugyanakkor megkezdődött a tarka szőlőmoly rajzása, a csapdák egyre több egyedet fognak.

növényvédelmi előrejelzés

3. ábra: Erősödtek a levélfoltosság és lisztharmat tünetek a kalászosokban – fotó: Lepres Luca

A változékony és szélsőséges tavaszi időjárás a kalászosokat sem kímélte. Leginkább a fahéjbarna levélfoltosság és a lisztharmat tüneteit figyeltük meg, de más levélfoltosságot okozó betegségeknek is kedvezőek a feltételek. A búzaállományok nagy része már záródott annyira, hogy a kórokozó számára szükséges nedvességszint szelesebb időben sem tud felszáradni, emiatt a fertőzési folyamat akadálytalanul folytatódik. A tünetek észlelése esetén szükséges az állománykezelés, ne várjunk a zászlós levél megjelenésére, mert addigra a betegség könnyen elhatalmasodhat.

növényvédelmi előrejelzés

4. ábra: Virágzik a repce – fotó: Lepres Luca

Az őszi káposztarepce virágzik. Virágzás idején továbbra is veszélyt jelent a repcefénybogár, valamint megkezdődött a repcebecő-ormányos és a repcebecő-gubacsszúnyog betelepedése is. A védekezés időzítése kulcsfontosságú, mivel a fénybogár bimbós állapotban, a becőormányos a virágzás végén károsít jelentősen. A védekezések során a méhkímélő technológia betartása kötelező! Azaz permetezést csak napnyugta után, kizárólag méhekre nem vagy korlátozottan veszélyes készítménnyel lehet végezni.

Indexkép: Lepres Luca