Tavaly már megtapasztaltuk, hogy egy kiló alma ára januárban, februárban ötszáz forint körül volt. Igaz, már december van, de még mindig lehet akciósan vásárolni almát, ami jelenleg 300 forint körüli árat jelent. Vajon érdemes nagyobb tételben vásárolni belőle, gondolva a téli hónapokra? - tette fel a kérdést a teol.hu

alma

Még mindig lehet akciósan vásárolni almát, ami jelenleg 300 forint körüli árat jelent – fotó: pixabay.com

A tárolásra való felkészítés már a termesztés során elkezdődik

Németh István bonyhádi kertész szerint akiknek van olyan kamrája vagy pincéje, aminek a hőmérséklete tíz fok alatt van azoknak mindenképpen érdemes élnie a lehetőséggel. Az alma eltartására a legalkalmasabbak a hűvös, de fagymentes, jól szellőztethető helyiségek.

Hazánkban tárolás szempontjából a gyümölcsök közül az almának és a körtének van a legnagyobb jelentősége. Ezeknek a tárolásra való felkészítése - akárcsak a többi gyümölcs vagy zöldség esetében - már elkezdődik a termesztés során.

Az egyoldalúan nagy mennyiségű nitrogénnel ellátott vagy túlzott mértékben öntözött gyümölcsök rövidebb ideig tárolhatók a laza szöveteik miatt és viszonylag hamar romlásnak indulnak.  Még az sem mindegy, hogy az alma mikor kerül leszüretelésre, mert alapvetően befolyásolja az alma minőségét és a várható tárolási veszteségeket.

alma

Az alma eltartására a legalkalmasabbak a hűvös, de fagymentes, jól szellőztethető helyiségek – fotó: pixabay.com

A tárolhatóság időtartama függ az alma fajtájától is

Több hónapos tárolásra elsősorban az őszi és a téli fajták alkalmasak. A  tároló típusától függően a Jonagold 4-10 hónapig, a Golden Delicious áprilisig, az Idared termése pedig akár a nyár elejéig is eltartható.

A tároló hőmérséklete soha ne legyen 7-10 foknál magasabb, de télen ne menjen fagypont alá sem. A hőmérséklet szabályozását szellőztetéssel és fűtéssel oldhatjuk meg.

De nem csak a hőméreséklet a fontos, hanem a páratartalom is, ami optimális esetben 90 százalékos relatív páratartalmat jelent - így a termések nem fognak fonnyadni. Az alacsony páratartalmat könnyen megemelhetjük edényekben kihelyezett víz elpárologtatásával vagy a padló permetezésével.

alma

Csak a sérülésmentes gyümölcsök alkalmasak arra, hogy még hónapokkal később is fogyaszthatóak legyenek – fotó: pixabay.com

Mire érdemes még figyelni az alma tárolása során

Vannak olyan tanácsok, amelyeket érdemes megfogadnunk:

  • kizárólag csak teljesen egészséges, ép gyümölcsöket tároljunk.  Ezért a tárolás előtt feltétlenül válogassuk szét az almát vagy a körtét. Három kategóriát hozzunk létre: csak a sérülésmentes gyümölcsök alkalmasak arra, hogy még hónapokkal később is fogyaszthatóak legyenek.  Azokat az almákat/körtéket, amelyek felületén valamilyen szépséghiba (behegedt jégütés) van, csak rövidebb ideig tárolhatóak. A romlóhibás gyümölcsöket pedig azonnal fogyasszuk el és soha ne keverjük a másik két kategóriába tartozók közé.
  • a gyümölcs berakása előtt fertőtlenítsük ki a tárolóhelyiséget
  • mivel az  alma és körte könnyen felveszi az idegen szagokat, ezért soha ne tároljuk együtt birsalmával, vöröshagymával, savanyú káposztával vagy erősen szagos anyagokkal
  • ellenőrízzük rendszeresen - legalább kéthetente - a betárolt termést. A foltosodó vagy romlott gyümölcsöket szedjük ki, nehogy megbetegítsék az egészséges társaikat is.