A tél beköszöntével a horgászok többsége már a következő évre is előretekint – ilyenkor kezdődik a tervezés, kiderülnek a legfontosabb információk: a jegyárak és a horgászrend változásai. Ezen újdonságok közül gyűjtötte össze a legfontosabbakat a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség, hogy segítséget nyújtson a szezonkezdéshez.

A következő változásokkal kell számolniuk a horgászoknak:

Jegytípusok és -árak

"A halgazdálkodás költségei (energia, üzemanyag, takarmány) az elmúlt évben is meredeken emelkedtek, ezért szövetségünk 2025-ben is rákényszerül a területi jegyek árának kisebb mértékű, 10 százalékos emelésére. Az árkorrekciót az egyre sürgetőbb beruházások is indokolják, melyek közül a legnagyobb a makádi tógazdaság körüli 7 km-es árvízvédelmi kerítés újraépítése és megerősítése.

Az éves általános területi jegy ára 2025-ben 67.000 Ft lesz, a napijegy 6.000 Ft-ba fog kerülni. Az éves behúzós jegy 109.000 Ft-ért lesz elérhető. A 10%-os emelés a legtöbb jegytípusra érvényes lesz, kivéve a továbbra is változatlan árú 500 Ft-os gyermekjegyet.

A különböző területi jegytípusokkal elvihető éves és napi halmennyiségek 2025-ben sem változnak" – írják honlapjukon.

Horgászrend

A Duna-ági horgászrend kisebb változásai az enyhítést és az észszerűsítést célozzák, néhány új halvédelmi és etikai szabállyal kiegészítve. A fontosabb módosítások részletei:

• A sokat emlegetett március-áprilisi pergetési szabályokban kisebb enyhítést vezetnek be a harcsahorgászok érdekében. Az elmúlt években már bevált 15 cm-es műcsali mérethatárt kiegészítették egy olyan szabállyal, hogy ebben a két hónapban a 10 cm-t meghaladó felszíni wobbler is használható, amennyiben a vonószeme nem a terelőlapon van, és a terelőlap hossza nem haladja meg a műcsali testhosszának 20 százalékát. Az értékes süllők védelmében a tavaszi pergetési szabályok megszegői automatikusan 3 hónapos szövetségi eltiltásban részesülnek.

• A ragadozó halak kímélete céljából 2025-től a 6 cm-nél rövidebb testhosszú műcsalikat csak szakáll nélküli vagy lenyomott szakállú horoggal szabad használni, és tilos lesz a halak állkapcsát roncsoló ajakfogó (lip grip) alkalmazása.

• A szonár használatának tilalma a többi téli korlátozáshoz igazodva két héttel rövidülve csak február 28-ig tart.

• A fogyatkozó nagytestű amurok védelmében 15 kg-os felső méretkorlátozást vezetnek be erre a halfajra, ami egyben a rekordlistára kerülés alsó határa is.

• Enyhítettek a hétvégén kezdődő vagy végződő szabályokon: már nemcsak a törvény által előírt fajlagos tilalmakra vonatkozik a hétvégi dátumok áthelyezése, hanem a helyi horgászrend minden rendelkezésére (kivéve a hatóság által engedélyezett ívó és telelő területek, ahol fix a kezdő- és végdátum).

• A strandeszközből (pl. belly boat) folytatott horgászat tilalma kikerült a horgászrendből, halőreik ezt a jövőben nem ellenőrzik. Azonban a vízi közlekedési jogszabályok szerint ezek az eszközök ezután is csak a kijelölt strandok területén használhatók, ezért a vízi rendőrség továbbra is szankcionálhat.

• A ráckevei Árpád-híd téli horgászatára 2025-től a Gubovics-öböllel (volt Lajos-hókony) megegyező szabályok vonatkoznak – melyek kisebb mértékben változnak is. November és február között e két helyen a mártogatás és tapogatás tilos, valamint csak harapásálló előkével és 10 cm-nél nagyobb egész csalihallal vagy legalább 15 cm testhosszúságú műcsalival megengedett a rablóhalas horgászat.

• A Taksonyi-holtág 2025 őszétől kikerül a téli kíméleti területek közül, ezt a tiltást tehát 2025. február 28-tól kivezetik.

• Az Országos Horgászrend lehetőséget ad a fa bottartó tilalmának enyhítésére, így 2025-től – az élő növényekről frissen letört ágak kivételével – fából készült botvilla is használható.

• A MOHOSZ Országos Horgászrendjéből átvettek néhány olyan rendelkezést, amely a kulturált vízparti viselkedésre vonatkozik. Az etikus horgászok által eddig is betartott szabályok a méreten aluli halak sorozatos fogását, a szemét elszállítását, a tűzrakást és az ittas, zajkeltő magatartást szabályozzák.

• A többi horgászt zavaró éjszakai világítás tilalmát kiegészítették a vízfelület közvetlen, folyamatos megvilágításának tilalmával.

• Az RDHSZ frissített Etikai Kódexe a horgászokra is érvényes, ezt belefoglalták a helyi horgászrendbe is.

Indexkép: Shutterstock