A cégek harmada nagyjából 10 év alatt teljesen eltűnt, 20 százalékuk az utóbbi egy év alatt, de az állattartók is alig fele annyian vannak, mint korábban. A legrosszabb, hogy a folyamat egyre gyorsabb - írta meg a TEOL.
Egyre kevesebben foglalkoznak haszonállatokkal
2022-ben 30 ezer embert érintett, hogy egyre gyorsabban koncentrálódik a vagyon, a földművelési potenciál a hazai mezőgazdaságban. A fokozódó piac-gazdasági versenyben általában a kis gazdaságok esnek ki először, ami erről a területről is elmondható. A KSH adatai alapján csak ebben az évben ötödével csökkent a mezőgazdasági tevékenységet végzők száma.
Bár a megművelt területek nagysága nem változott, ebből adódik a tőkekoncentráció, tehát kevesebben művelnek több földterületet. 2023-ban a mezőgazdasági tevékenységet folytatók alig 15 százaléka 1 hektárnál kisebb területet művelt. A legjellemzőbbek azonban az 1-5 hektár közötti kisbirtokok, ezek teszik ki a mezőgazdaság egyharmadát. A teljes művelt terület egyötöde 200-500 hektárnyi földhasználó birtokában van, ez azonban a birtokok számának alig 2 százaléka.
A KSH jelentéséből kiderül, hogy 2020 és 2023 között a gazdaságok csökkenésének legfőbb oka az egy hektárnál kisebb területen gazdálkodók számának jelentős mértékű csökkenése volt, ami közel 30 ezer embert érintett.
A jelenlegi helyzetben azonban nem a nagyobb gazdaságok kebelezik be a kicsiket, hiszen ezek száma és mérete 2020 óta közel ötödével csökkent. A legnagyobb növekedés a 100-200 hektáros területeken volt megfigyelhető.
10 éve tartó átrendeződés
A jelenlegi átrendeződés az utóbbi 10 évben jelentősen felgyorsult. Már a nagy 2020-as agrár-összeírás is kimutatta az agrárgazdaságok számának csökkenését. Az utóbbi 13 évben 31 százalékkal csökkent a gazdaságok száma, ami főleg az állattartókat jelenti.
A hazai állattartó gazdák száma 2010 óta folyamatosan csökken. Azóta több mit 53 százalékkal zsugorodott, a legnagyobb visszaesést azonban 2016 óta produkálja, azóta ugyanis 31 százalékos volt a csökkenés. Ennek legfőbb oka, hogy szépen lassan megszűnnek a kevés állatot tartó gazdaságok.
Nem minden állattartónak van mezőgazdasági területe - fotó: pexels.com
Egyre nagyobb az olló a növénytermesztés és az állattartás között, a két terület egyre inkább függetlenedik egymástól. Ez azonban sok szempontból előnytelen, legyen szó talajművelésről, gazdaságosságról, vagy akár a takarmányalapanyag-előállításról egyaránt.
A magyar gazdaságok több mint felének vannak olyan területei, ami állatállomány nélküli. Ezzel szemben az állategységgel rendelkezők 15 százalékának egyáltalán nincsen semmilyen mezőgazdasági területe.