A reggelit sokan a nap legfontosabb étkezésének tartják, és számos tanulmány bizonyítja, hogy valóban nem érdemes kihagynunk.
Reggelivel egyrészt megszakíthatjuk az úgynevezett éjszakai böjt időszakát, amikor a máj lebontja a glikogént, ami így glükóz formájában kerül a véráramba, hogy a vércukorszint stabil maradjon, ez pedig különösen fontos az agy számára, ami szinte teljes egészében a glükózra támaszkodik az energiaellátásért. Reggelente például ezért alacsony a glikogénszintünk, amin sokat segíthet az étkezés. Vagyis a reggeli növeli az energiaszintünket és a koncentrációs képességünket, továbbá alapvető fontosságú tápanyagokkal látja el a szervezetünket.
A szakemberek a fogyókúra során sem javasolják a reggeli kihagyását. Kutatási eredmények szerint akik reggeliznek, nagyobb energiabevitel mellett is aktívabbak, mint azok, akik később esznek először, ráadásul ha kimarad a reggeli, az a közérzetünkre is hatással van.
Azoknak, akik rendszeresen reggeliznek, és a bevitt alapanyagokra is odafigyelnek, kisebb eséllyel kell elhízással és 2-es típusú cukorbetegséggel számolniuk.
Emellett van még néhány olyan dolog, amire érdemes odafigyelni a reggeli során.
Ezeket a hibákat ne kövesd el a reggelinél
Az egyik legnagyobb hiba, amit a reggelinél elkövethetünk, az, ha nem viszünk be elegendő fehérjét a szervezetünkbe. A fehérje nélkülözhetetlen az izomzat fenntartásához, hosszabb ideig megőrzi a teltségérzetet, és segít stabilizálni a vércukorszintet. Fontos tehát, hogy reggelire fogyassz fehérjében gazdag ételeket, például tojást, görög joghurtot vagy zsírszegény túrót.
Ne csak folyadékot fogyassz reggelire! Ha csak egy tejeskávét vagy gyümölcslét iszol, nem viszel be elég tápanyagot a szervezetedbe, amelyekre szüksége van reggel, különösen fogyókúra idején. Gyümölcslé helyett válassz inkább friss gyümölcsöket, vagy készíthetsz fehérjeturmixot gyümölcsökkel, zöldségekkel kiegészítve.
Sokan indítják kávéval a napot, azonban ez éhgyomorra fogyasztva emésztési zavarokhoz és megemelkedett kortizolszinthez vezethet, ami a jótékony bélbaktériumok mellett a fogyókúránknak sem kedvez. Együnk a kávé mellé tehát egy szelet teljes kiőrlésű pirítóst, avokádót, tükörtojást vagy zabpelyhet.
A rostok nélkülözhetetlen elemei az egészséges, kiegyensúlyozott étrendnek. Ha nem fogyasztunk rostban gazdag ételeket, székrekedéssel, vércukorszint-ingadozással, magasabb koleszterinszinttel, súlygyarapodással és a krónikus betegségek megnövekedett kockázatával is számolnunk kell.
A rostok és a fehérje is nélkülözhetetlen elemei az egészséges, kiegyensúlyozott étrendnek – fotó: Shutterstock
Persze mindeközben figyeljünk oda a mennyiségre is, hogy túlzásba se vigyük a reggeliadagot, illetve törekedjünk a minőségre: ételeink ne tartalmazzanak hozzáadott cukrokat, adalékanyagokat, például cukrozott gyümölcsjoghurt helyett natúr görög joghurtot válasszunk, cukros gabonapehely helyett pedig magvakat, friss gyümölcsöket.
Forrás: noklapja.hu