Az állatról emberre terjedő betegségek megelőzhetők!
A kutyáktól, macskáktól és egyéb házikedvencektől vagy akár a vadon élő állatoktól elkapható fertőző betegségek száma száz felett van. Különösen a gyerekek, a terhes anyák, az idős emberek és krónikus betegek esetében nagyobb a rizikó, ám azoknak nincs mitől félniük, akik az alapvető higiénés szabályokat betartják.
Az állatról emberre terjedő betegségeket társként tartott állatok is közvetíthetik. Változatos lehet mind a fertőzést kiváltó ok (vírus, baktérium, gomba, egysejtű, féreg), mind a terjedés módja (emésztőszervi-, légúti- ill. bőrfertőzés). Megfelelő odafigyeléssel és rendszeres állatorvosi felügyelettel, valamint a kötelező óvintézkedések és higiénés szabályok betartásával a kockázat azonban minimalizálható - írja Dr. Király Péter – Szakállatorvos, a Rex Kutyaotthon Alapítvány alapítója.
A kutyáktól, macskáktól és egyéb házikedvencektől vagy akár a vadon élő állatoktól elkapható fertőző betegségek száma száz felett van – fotó: pixabay.com
Milyen betegségeket kaphatunk el állatoktól?
Kezeletlen kutyák és macskák ürüléke leginkább bélférgek okozta betegséget terjeszthet, leggyakrabban toxocariasist. A macskák ürüléke leginkább a terhes anyákra jelent veszélyt, hisz az abban ritkán előforduló egysejtű élősködő - a toxoplasma - magzatkárosodást okozhat.
A Giardiasis kellemetlen tünetekkel járó emésztőrendszeri betegség, melynek kórokozója egy egysejtű parazita, a Giardia duodenalis. Ez a betegség kutyán és macskán egyre gyakrabban bukkan fel, állatokra és emberekre egyaránt fertőző, zoonózis útján is terjed.
A macskakarmolási betegség kórokozója a macska nyálában megtalálható Bartonella nevű baktérium, mely a macska által okozott bőrsérülésen át az ember szervezetébe kerülve lázzal és nyirokcsomó megnagyobbodással járó betegséget okoz.
Egyes külső élősködők (kullancsok, bolhák) az állatokról emberre kerülve terjeszthetnek súlyos betegségeket. A kullancsok embernél a Lyme-kór, az agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis vírus) és a tularaemia (nyúlpestis) közvetítői, így kedvenceink mellett saját védelmünkről is célszerű gondoskodni.
A vadon élő emlős állatok (róka, patkány, denevér, hörcsög) veszettséget terjeszthetnek elkóborolt háziállatra is, ezért fontos az évenkénti veszettség elleni védőoltás beadatása házikedvenceinknek. A vadon élő fertőzött rágcsálók bolhái pestist terjeszthetnek, és vizeletükkel terjed a leptospirosis is.
Egyes díszpapagájok fertőzésekor atípusos tüdőgyulladás alakulhat ki emberben. A hüllők által ürített Salmonella baktériumok az emberben hasmenést, ritkán egyéb súlyos betegséget okozhatnak. Trópusi halak bőrfertőzést okozhatnak az akvárium tisztításakor.
Egyes díszpapagájok fertőzésekor atípusos tüdőgyulladás alakulhat ki emberben – fotó: pixabay.com
Kérjük ki az állatorvos véleményét a veszélyekről és azok megelőzéséről
A felelős állattartás fontos szabálya, hogy az ember-állat társbérlet nem jelenthet veszélyt egyik fél számára sem. Ezért a legfőbb tanács az, hogy kérjük ki az állatorvos véleményét a veszélyekről és azok megelőzéséről mielőtt állattársat vinnénk otthonunkba.
Állattartóként ügyelnünk kell arra, hogy házikedvenceink jelenléte ne zavarja a környezetünkben élők nyugalmát, és ne jelenthessenek semmiféle egészségügyi kockázatot az ember számára!
A felsorolt zoonózisok mindegyike megelőzhető, ezért az előírt preventív intézkedések betartása az egészség záloga környezetünk és kedvenceink számára egyaránt.
A trópusi halak bőrfertőzést okozhatnak az akvárium tisztításakor – fotó: pixabay.com
Tanácsok a zoonózisok elkerülésére
- Időben adassa be házikedvenceinek a kötelező védőoltásokat! (Kutyán a veszettség elleni védőoltás beadása évente kötelező!)
- Rendszeresen gondoskodjon a féregtelenítésről (kutyán havi rendszerességgel szívféreg ellen is hatásos kezelést!)
- Egész évben gondoskodjon az élősködők (bolha, kullancs) elleni védelemről!
- Óvja kedvenceit a vadon élő állatokkal való kontaktustól!
- Kézfertőtlenítővel mosson kezet az állatok, különösen a hüllők érintése után!
- Óvja meg a kisgyermekeit attól, hogy állati ürülék vagy más fertőző anyag a szájukba kerülhessen.
- Használat után fedje le a homokozót, hogy a macskák ne használhassák ürítésre!
- Az állatokkal való játék közben kerülje a harapást, karmolást, sérülés esetén pedig mielőbb forduljon orvoshoz!
- Csökkent immunitású személyek (idősek, immunszupresszánst szedők, autoimmun betegek, stb.) kerüljék az állatok közelségét!
- A terhes anyák tartózkodjanak az állati ürülékkel való érintkezéstől a toxoplasma fertőzés veszélye miatt.
További információ: www.kiralypet.hu