Mielőtt megvennénk az idei karácsonyfánkat, érdemes tájékozódnunk, hogy melyik típusú fenyő milyen előnyös és hátrányos tulajdonságokkal rendelkezik.

Lucfenyő (Picea abies)

A lucfenyőnek igazi intenzív fenyőillata van, ami sokak számára elengedhetetlen a karácsonyi hangulathoz. Hátránya viszont, hogy levelei szúrósak és hamar leperegnek a fáról. A levelek lehullását késleltethetjük azzal, hogy vízzel teli karácsonyfatalpba állítjuk. A lucfenyőt általában a többi fenyőhöz képest kedvező áron tudjuk beszerezni.

Ezüstfenyő (Picea pungens)

Az ezüstfenyőre általában különleges színe miatt esik a választás. Szürkészöld vagy hamvas kék levelei azonban nagyon szúrósak, ami nehézkessé teheti a fadíszítést. A hamisítatlan fenyőillat az ezüstfenyő esetében is megvan, sőt a lucfenyőhöz képest ez a száraz körülményeket is jobban bírja. Ennek köszönhetően levelei később kezdenek lehullani.

fenyő

Az ezüstfenyőt tűleveleinek hamvas kék színe teszi igazán dekoratívvá – A szerző felvétele

Nordmann jegenyefenyő (Abies nordmanniana)

A nordmann fenyő számos jó tulajdonságának köszönhetően az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Koronája tömött, levelei fényesek, puhák és egyáltalán nem szúrósak. Ágai könnyen díszíthetőek, így kisgyermekes családok számára ez lehet a legjobb választás.

A nordmann fenyő a leveleit sem hullajtja le olyan könnyen, a száraz tűlevelek a fán maradnak, ezáltal a karácsonyfánkban tovább gyönyörködhetünk majd. A száradó levelek gyümölcsös illata már csak ráadás ezek mellett. Egyetlen hátránya talán az ára.

Duglászfenyő (Pseudotsuga menziesii)

A duglászfenyő is igen kedvelt fajta, mert a levelei puhábbak, lágyabbak, és ha megdörzsöljük őket, narancsillat árad belőlük. Tűlevelei a nordmannhoz hasonlóan a fán maradva száradnak meg. Hátránya, hogy ágai meghajlanak a díszek súlya alatt, illetve a karácsonyfaárusoknál sajnos ritkán találkozunk ezzel a fajtával.

Jobb a cserepes fenyő a kivágottnál?

Kevesen tudják, hogy a fenyők szimbiózisban élnek fonalas gombákkal, melyek segítségükre vannak a víz- és tápanyagfelvételben. Emiatt a fenyők nehezen viselik az átültetést,

mert nemcsak a gyökerek épségét kell megőrizni, hanem a szimbiózisban élő gombákat is vinnünk kell velük az átültetés során.

Gondoskodnunk kell arról is, hogy ezek a gombák ne száradjanak ki és életképesek maradjanak, ami a száraz meleg szobában a cserepes fák esetében nem egyszerű feladat. Így ha kivágott fenyőfa helyett cserepeset szeretnék, nem árt megfogadnunk néhány jó tanácsot az ápolásával kapcsolatban.

Növelhetjük az élő, földlabdás karácsonyfánk túlélési esélyét azzal, ha csak az ünnep pár napjára tartjuk bent a lakásban, és a földjét folyamatosan nedvesen tartjuk.