A dán Aarhusi Egyetem kutatói behatóan tanulmányozták a gyümölcsültetvényekben kolóniákat alkotó fahangyák életmódját. Az már korábban is ismert volt, hogy a rendkívül sűrű populációkban élő hangyák az állatvilágban páratlan tisztaságot és egészségvédelmi rendszert alakítanak ki.

A veszélyt jelentő hulladékokat és trágyát a fészektől távol kialakított kupacokba hordják, és testmirigyükből antibiotikum hatású váladékot képesek termelni.

A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy ezek a szorgalmas, apró erdei hangyák többre képesek annál, mint hogy csak fészket építsenek a lucfenyőkben.

Ezek az apró rovarok bizonyítottan fontos segítséget nyújtanak a betegségek és kártevők elleni biológiai védekezésben – fotó: pixabay.com

Amint a Microbial Ecology folyóiratban a közelmúltban megjelent cikkből kiderül, ezek a hangyák számos növényi betegséggel megküzdenek, többek között az almafákat is védik, olyan kártevőkre vadászva, mint a téli lepkék lárvái, amelyek lárváik táplálása érdekében az almafákat levélteleníthetik.

Ez teljesen új távlatokat nyit meg a növénybetegségek biológiai leküzdésében.

Ezen túlmenően, az erdei hangyák az almaültetvények gyökereinek körzetében baktérium- és gombakolóniákat alakítanak ki, amelyek fékezik az almarothadás és a varasodás, illetve és egyéb betegségek kialakulását.

Mivel ezek az apró rovarok bizonyítottan fontos segítséget nyújtanak a betegségek és kártevők elleni biológiai védekezésben, a dán egyetem kutatói, az új eredmények fényében nemrégen elindították az "AntFarm" projektet, amelynek célja, hogy módszereket fejlesszen ki erdei hangyák bioalma ültetvényekben történő tenyésztése érdekében.

Forrás: phys.org

Indexkép: pixabay.com