70 éves aszálycsúcs
Egy gazdálkodó a művészethez fordult Észak-Olaszországban, hogy felhívja a figyelmet az elmúlt 70 év legsúlyosabb szárazságára. Dario Gambarin a Veneto vidékén található száraz búza- és kukoricamezőkön látott munkához egy traktor, egy szántó és egy rotációs eke segítségével hozva létre műalkotását.
"Az egyik mezőn egy hatalmas vízcsepp képét "aratta ki", mely egy földgömböt ölel körül. Egy másik táblára hatalmas betűkkel a "water" szót írta fel angolul, ami magyarul vizet jelent."
Olaszországban vagy szokatlanul korai nyári kánikula van vagy a klímaváltozás durvult be erősen, mindenesetre az északi régiókban négy hónapja alig esett csapadék. A Pó folyó hét méterrel az átlag alatt van, és 1952 óta a legsúlyosabb aszály sújtja. Az olasz kormány már a szükségállapotot is kihirdette az esőhiányos északi területek nagy részére, 36,5 millió eurónyi (14 milliárd forint) forrást szabadítva fel az erősen mezőgazdasági régiók számára.
Egy gazdálkodó a művészethez fordult Észak-Olaszországban, hogy felhívja a figyelmet az elmúlt 70 év legsúlyosabb szárazságára. Kép: Youtube
Öt régió van nagy bajban
Összesen öt régióra vonatkozóan döntöttek a szükségállapot elrendeléséről:
-
Emilia Romagna,
-
Friuli Venezia Giulia,
-
Lombardia,
-
Piemont
-
és Veneto
kerültek fel a listára a Pó folyó és az Alpok keleti medencéjében tapasztalható historikus aszály miatt. Néhány északi város és település, köztük a venetói Verona, korlátozta a vízhasználatot is.
"A képek önmagukért beszélnek" - jelentette ki Gambarin a sajtónak adott nyilatkozatában.
Az 1958-ban Veronában született Gambarin korábban már számos úgynevezett land-art, azaz termőföld-művészeti képet készített, melyek közül sok olyan környezetvédelmi témákra fókuszált, mint a COP26 Glasgow klímacsúcsértekezlet, a radioaktivitás, maga Vlagyimir Putyin orosz elnök vagy éppen Greta Thunberg Z generációs környezetvédelmi aktivista. Traktorával az eddig említetteken kívül olyan politikai, kulturális és történelmi személyiségeket is ábrázolt már, mint Dante, Nelson Mandela, Leonardo Da Vinci, Joe Biden és Ferenc pápa.
Összeomló gleccser
Az olasz Dolomitokban egy hete egy összeomló felhőkarcoló erejével tört le egy hatalmas gleccserdarab, ami legalább 10 túrázót zúzott halálra egy jég-, hó- és sziklalavina alatt. Az ilyen katasztrófák egyre gyakoribbá válhatnak egy olyan világban amely végül kénytelen szembesülni a klímaváltozás által okozott szélsőséges időjárás halálos következményeivel. A hegyekben a héten bekövetkezett katasztrófa a legújabb bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a kontinens szinte egyetlen része sem kerülheti el Európa új, hevesebbé vált időjárásának hatásait, és a forrósodó nyári meleget.
"Ez a jelek szerint még a Dolomitok legmagasabb csúcsát is erőteljesen érinti."
„Az ilyen jellegű események egyre gyakoribbak és gyakoribbak lesznek a fokozott globális felmelegedéssel” – mondta el Susanna Corti, az olasz Nemzeti Kutatási Tanács globális éghajlatváltozási osztályának koordinátora. Dr. Corti elmondta, hogy ha a hőmérséklet folyamatosan emelkedik, „nem lesznek többé gleccsereink” az Alpokban, ami az elmúlt legalább egymillió év legdrámaibb változása Európában, óriási és beláthatatlan következményekkel a kontinens alakjára, a növényzetre, az állatok életére és a víz körforgására nézvést.
"A tudós az emberek életét nem említette, ezért megtesszük mi: jó lesz felkészülni a dologra, mert sok tekintetben cudar időjárásunk lesz."
(Forrás: euronews)