Érdemes lenne mindenkinek megismerni a méhek munkáját, és tisztában lenni azzal, hogy nélkülük a természet nem lenne olyan, amilyennek most ismerjük – írja az ng.24.hu.

Mindenhol hatalmas problémát jelent a méhek nagyszámú pusztulása és a kaptárelhagyás jelensége is. Ennek oka kutatók szerint a növényvédő és rovarirtó szerek nagymértékű használata, az intenzív mezőgazdaság, a szennyezett levegő, a méhek kezelésére használt erős gyógyszerek, a klímaváltozás, a beporzást végző méhcsaládok folyamatos utaztatása okozta stressz.

Termesztett növényeink jelentős része elsősorban a méhek közbenjárásával hoz számunkra használható termést, ezért a méhek védelme rendkívül nagy jelentőségű. Ennek megértését segíti a Szenc (Senica) városától keleti irányba, 10 kilométerre, Királyfa (Kráľová pri Senci) területén, a Feketevíz-patak mellett megtekinthető szabadtéri Méhészeti Múzeum.

Található itt egy tanösvény, melynek mentén táblák tájékoztatják a látogatókat a méhek életmódjáról, a számukra fontos növényfajokról, a méhpempőről, arról, hogy hogyan készül a méz.

Kaptárakból álló egyedi gyűjtemény is helyet kapott. A régi típusokat rönkök, szalmakosarak és figurális kaptárak képviselik, illetve vannak népművészek által faragott domborműves kaptárak a 19. század első feléből és modernebbek az 1970-es évekből. Az egyik legértékesebb darab egy, a 18. századból való, négy méhcsalád befogadására alkalmas méhkaptár.

Megtekinthetők a méhekkel való foglalkozáshoz és a méhészeti termékek előállításához szükséges eszközök, egy másik rész pedig a méhek és más beporzó rovarok jelentőségét mutatja be. A világ számos országából származó mézeket és mézzel készült szeszes italokat is láthatunk.

Ezenkívül van egy üvegezett látványkaptár is, amelyben megfigyelhetők a lépet mézzel megtöltő méhek a saját életterükben.

méhek

Mindenhol hatalmas problémát jelent a méhek nagyszámú pusztulása – fotó: Pixabay

1970-ben épült egy történelmi skanzen azzal a céllal, hogy a méhészetek és kaptárak Szlovákia egyes régióit képviseljék, 1974-ben pedig az önkéntes méhészeknek köszönhetően megnyílt a szabadtéri múzeum a nagyközönség előtt mint Közép-Európa legnagyobb szabadtéri méhészeti múzeuma. A terület összességében már 91 éve népszerűsíti a méhészetet.

A királyfai szabadtéri Méhészeti Múzeum vonzereje, muzeális érdekessége a régiségében rejlik.

Előre jelzett csoportok érkezése esetén mézkóstolóra is lehetőség nyílik, egy kicsi boltban pedig vásárolhatunk is méhészeti termékeket.