Az utóbbi években egyre többször fordul elő nagyobb fagykár. Az idei évben azonban jobban alakult a helyzet, kisebb volt a fagykár, de még így is sok helyen ment tönkre a kajszibarack. Országos és európai szinten egyaránt sok problémát okoz a szélsőséges időjárás, ezáltal egyre többen keresnek szívósabb fajokat. Az idei év meglepően jó volt, mindezt annak ellenére, hogy sok helyen már február végén erőteljes virágzásba kezdett minden. A március eleji virágzás sosem tett jót, a termesztők szerint szinte minden esetben tönkrement a termés. Az idei év azonban rácáfolt erre, jó, közepes termésre van kilátás - írta meg a Növényvédőszer.

Sokan sokféle eszközzel védekeznek, de ezt csak azért teszik, hogy biztosra menjenek. Szerencsére idén olyan mértékű lehűlés nem volt, ami nagyobb előkészületeket indokolt volna. Az időjárás továbbra sem kiszámítható, a megoldást tehát olyan fajok telepítése és nevelése, amelyek bírják a szélsőséges időjárási viszonyokat.

Minden fajtának van érési ideje

Gara Miklós családi gazdálkodó, a Balaton-Ker-Tész Szövetkezet egyik igazgatója kihangsúlyozta, hogy minden fajtának az érési ideje, a mérete, a meghatározó a termelése során. Azokban az években, amikor ezek a fajok elpusztulnak, akkor nem találkozhatunk velük a piacokon. A jelenség pedig egyre gyakoribb.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara korábban információs sorozatot indított azért, hogy minden gazdag megismerje a kajszibarackot, tisztában legyenek azzal, hogy hova és milyet érdemes telepíteni.

Mártonffy Béla, a NAK Kertészeti és Beszállítói Osztályának elnöke szerint, az uniós csatlakozást követően már nincsenek fajtavizsgálatok és technológiai vizsgálatok, ezért csak olyan információk maradtak meg, amiket a kereskedők ajánlanak a gazdák számára.

"Ha ez sem adott, akkor a gazdák elmennek egészen a mediterrán országokig, ahonnan beszereznek olyan fajtát, ami nincs kipróbálva Magyarországon, és négy-öt év múlva szembesülnek azzal, hogy ez nem alkalmas fajta, ráadásul nem is megfelelő helyre ültetik még azt sem, amely ehhez a környezethez való lenne. Ekkor nem csak a gazda jár rosszul, hanem a kormányzat is, hiszen kárenyhítésért jelentkeznek az érintettek"

- mondja Mártonffy Béla.

A kajszi piaci helyzete

A kajszi jelenleg jó helyzetben van hazánkban, hiszen jó minőségben termesztjük a gyümölcsöt. Szinte korlátlanul értékesíthető mind itthon, mind külföldön. Emiatt sokan szívesen foglalkoznak vele, termesztik és gondozzák, még úgy is, hogy nem a legkönnyebben termeszthető gyümölcsről van szó. Tudni kell, hogy a termeszthetőség kapcsán az északi határon vagyunk, tehát kizárólag a megfelelő helyeken érdemes üzemi gazdálkodásba fektetni.

Milyen fajtákat érdemes telepíteni manapság?

A fajtahasználat problémái már régóta jelen vannak, a termesztőknek évtizedek óta szembe kell nézniük azzal, hogy az időjárás kiszámíthatatlan, ezáltal a termésmennyiség is kétséges. Az utóbbi időben ezek a gondok sokasodtak, a szakmában dolgozók folyamatosan tárgyalják a legfontosabb kérdéseket, közösen próbálnak megoldást találni a problémákra.

Gara Miklós, a Boglár-Kert Kft. vezetője Karád és Somogytúr térségében járt, ahol az ültetvények 170 és 300 méter közötti tengerszint feletti magasságban helyezkednek el. Ez kiváló termelőhely a kajszi számára. A fagyos hajnalokon a hideg levegő lefolyik a völgyekbe, ami jelentősen lecsökkenti a fagyveszélyt. A kedvező mikroklímához a Balaton hatalmas vízfelülete is hozzájárul.

Ezeken az ültetvényeken az utóbbi 45 évben nem történt jelentős fagykár. 1978-ban és 1998-ban fagytak el a virágok. Az elmúlt években viszont ezen a területen is gyakori a terméskiesés, hiszen a korai fagy elvitte a virágokat, csak a későn virágzó és fagytűrő fajták jöhettek szóba.

Fagytűrő fajták

Az ellenálló sárgabarack fajták azok, amelyek a kórokozókkal szemben rezisztensek. A kajszi sokféle kártevőnek és kórokozónak van kitéve, amelyek fertőzik és károsítják a csemetéket, a gyümölcsöt. Emellett az időjárás is komoly károkat okozhat a növényeken, amelyek pusztuláshoz vezethetnek.

Szerencsére akad pár fagytűrő sárgabarack fajta - fotó: pexels.com

A vizsgálatok alapján a legjobbak a korai Aurora, a Sylvecot, a Carmen Top, a Pinkcot, a Swwet Red, valamint a Ceglédi kajszi. Kevésbé károsodó fajták még a Gönci magyar, a Harcot, az Orange Red, valamint a Veecot.

Más kérdés, hogy vajon megéri-e az ellenálló fajták ültetése. A rezisztenciával rendelkező fajták esetében nem kell permetezni az állományt a betegségek ellen. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne lépne fel probléma, okozna kárt a hideg, de sokkal kisebb eséllyel történik meg, ráadásul egy enyhe fagy még a termésmennyiségre sem lesz akkora hatással.