Neked mi jut eszedbe a karácsonyról? Az ajándékok, a gyönyörű dekorációk, a karácsonyfa, a mézeskalács, a bejgli, az adventi koszorú, a halászlé és a töltött káposzta? Más országokban igen furcsa szokásokkal és hagyományokkal ünneplik meg a karácsonyt – például kecskének öltözve masíroznak az utcán. A noklapja.hu összegyűjtött 6 országot, ahol elég különös módon ünnepelnek ilyenkor az emberek.

Izland

Az izlandi karácsonyi néphagyomány szörnyekkel ijesztgeti a gyerekeket. Közéjük tartozik 13, Yule Lads névre keresztelt, rosszcsont fiúszellem, akik a monda szerint december 12. és 24. között szállnak a Földre. A gyerekek ekkor cipőt helyeznek az ablakpárkányra, akárcsak nálunk, Mikulás napján. Ha jól viselkedtek, a Yule fiúk édességet hoznak nekik, aki viszont sokat rosszalkodott az évben, az rothadó krumplit talál a csizmájában. A szellemfiúknak van egy háziállata is, a hatalmasra nőtt Yule macska, aki a mesékben felfalta azokat a gazdákat, akik karácsonyra nem vásároltak új munkaruhát a földeken dolgozó beosztottjaiknak.

Katalónia

A katalánok két, vécézésen alapuló, kimondottan bizarr karácsonyi hagyományt is tartanak. Az egyik Caga Tió (vagy Tió de Nadal), egy vigyorgó arcot ábrázoló farönk, amit decemberben felöltöztetve, betakargatva tartanak az ebédlőasztalon. A hagyomány szerint mindennap etetni kell valamivel, hogy karácsonyig nagyra nőjön. Szenteste aztán addig verik egy bottal, míg "ki nem adja magából" az ajándékokat. A másik katalán szokás pedig Caganer, egy „nagy dolgát" végző fiú figurája, amit szintén elhelyeznek a betlehemes jászolban.

Wales

Mari Lwyd egy decembertől január közepéig tartó, ősi lovas rituálé Dél-Wales területén. E karácsonyi hagyomány során az emberek egy fehér lepedőbe burkolt, színes szalagokkal díszített, rúdra erősített lókoponyával járják a várost, ahol házról házra bekopogtatva énekelnek a közösségi összetartozás és újjászületés reményében.

Finnország

Finnországban szenteste a családok meglátogatják elhunyt szeretteik nyughelyét, majd mécseseket gyújtanak az emlékükért. Míg a nap elejét az emlékezésnek, addig a végét a kikapcsolódásnak szentelik. Mire lemegy a nap, a finn családok összegyűlnek, hogy együtt ünnepeljék meg a karácsonyt egy szaunázás keretében. A joulusauna, vagyis a karácsonyi szauna a legtöbb családban hagyomány. Ennek célja, hogy a család együtt pihenjen, testileg és lelkileg is a következő évre készülve. Sokan ilyenkor süteményt is sütnek, hogy leróják tiszteletüket Saunatonttu, azaz a szaunamanó előtt, aki egész évben melegen és tisztán tartja a szaunákat.

Románia

Régi romániai szokás szerint egyetlen karácsony sem telhet el egy kis utcai hangoskodás nélkül, ahol helyi szent állatoknak, kecskének és medvének öltözött, vidám emberek járják az utcákat. Moldvában, Bukovinában és Máramaroson elsősorban az újjászületést szimbolizáló „medve táncát" láthatjuk ebben az időszakban. Az ősi rituálék részeként egyes falvakban nem maradhat el a capra, vagyis a kecsketánc sem, amit népviseletbe bújt, kecskemaszkot viselő, éneklő férfiak csoportja ad elő a boldog új év reményében.

Szlovákia

Egy furcsa karácsonyi hagyomány szerint pudingot kell dobni a mennyezetre, ha tudni szeretnénk, mennyire leszünk sikeresek jövőre. Minél jobban ragad a puding, annál nagyobb lesz a szerencse is. A hagyományos szlovák „szerencsepuding" eredeti receptje tejet, kenyeret, mákot és rengeteg egyéb cukros összetevőt tartalmaz.

Indexkép: Pixabay