Ez a kávémennyiség megháromszorozza a hallucináció esélyét

Egy kutatásból az derült ki, hogy azoknál, akik több mint 7 csésze instant kávét fogyasztanak naponta, háromszor nagyobb a hallucináció kockázata. Ennek oka az lehet, hogy a koffein fokozza a kortizol nevű stresszhormon termelődését, a túl sok kortizol pedig hallucinációkat okozhat.

A tanulmányban 200 embert kérdeztek meg hallucinációs élményekről és a koffeinbevitelükről olyan termékekből, mint az energiaitalok, csokoládészeletek, tea és kávé.

Dr. Charles Fernyhough, a tanulmány társszerzője elmondta: "Tanulmányunk összefüggést mutat a koffeinbevitel és a hallucinációra való hajlam között a diákok körében. Az egyik értelmezés azonban az lehet, hogy azok a diákok, akik hajlamosabbak voltak a hallucinációkra, koffeint használtak, hogy segítsenek megbirkózni az élményekkel."

Dr. Simon Jones, a tanulmány első szerzője elmondta: a hallucinációk nem feltétlenül mentális betegség jelei. A legtöbb embernek volt már rövid időre olyan élménye, hogy hangokat hallott, amikor senki sem volt ott. Az emberek körülbelül három százaléka pedig rendszeresen hall ilyen hangokat. Sokan közülük jól megbirkóznak ezzel; akik pedig szoronganak emiatt, azoknak különböző szervezetek támogatást és tanácsot tudnak nyújtani – írja az in.hu.

Hogyan befolyásolja a kávé a koleszterinszintet?

A penzcentrum.hu cikke pedig arról számolt be, hogy a legújabb kutatások szerint a kávéfogyasztás és a koleszterinszint között összefüggés lehet. Egy norvég tanulmány rávilágított arra, hogy a kávé típusa, az elfogyasztott mennyiség, sőt még a fogyasztó neme is befolyásolhatja a vér koleszterinszintjét. Az eredmények különösen az eszpresszó és a főtt kávé esetében mutattak ki magasabb koleszterinértékeket.

A tanulmány több mint 21 000, 40 éves és annál idősebb személy adatait elemezte. Eszerint a kávéfogyasztás és a koleszterinszint közötti kapcsolat a kávékészítési módtól függően változott, és jelentős különbségeket mutatott a nemek között.

Az eredmények azt mutatták, hogy a napi három-öt eszpresszót fogyasztóknál szignifikánsan magasabb volt a koleszterinszint, mint azoknál, akik nem fogyasztottak eszpresszót. Ez a hatás erősebb volt a férfiaknál, mint a nőknél. Hasonló tendenciát figyeltek meg azoknál, akik napi hat vagy több csésze kávét ittak. A szűrt kávé esetében a nőknél enyhe koleszterinszint-emelkedést tapasztaltak, míg a férfiaknál nem volt kimutatható hatás. Az instant kávé fogyasztása és a koleszterinszint között nem találtak összefüggést.

kávé

A kutatás során a kávéfogyasztás és a koleszterinszint közötti kapcsolat a kávékészítési módtól függően változott – fotó: Shutterstock

Fontos megjegyezni, hogy a magas koleszterinszint számos tényezőtől függhet, beleértve az étrendet, a testmozgást, a genetikát és az életmódot. A magas koleszterinszint gyakran a zsíros ételek fogyasztásából, a mozgáshiányból, az elhízásból, a dohányzásból és az alkoholfogyasztásból ered. Ezért dr. Dipender Gill, a londoni St George's Egyetem munkatársa óvatosságra int az eredmények értelmezésével kapcsolatban. Szerinte a megfigyelt különbségeket inkább zavaró tényezőkkel lehet magyarázni, amelyek hamis összefüggéseket eredményeznek; a férfiak és a bizonyos kávéfajtát előnyben részesítő egyének más életmódbeli tényezőkkel is rendelkezhetnek, amelyek befolyásolják koleszterinszintjüket.

A divany.hu cikke pedig arról ír, hogy ha nem visszük túlzásba a kávézást, akár még előnyünkre is lehet, köszönhetően a benne lévő polifenoloknak. Ezek a növényi eredetű másodlagos anyagcseretermékek, amelyek egyúttal antioxidánsok, jótékony hatással vannak az erek állapotára és működésére. Akinek azonban ingadozik a vérnyomása, semmiképpen ne vigye túlzásba a kávézást.

Dr. Mangó Gabriella háziorvos naponta kettő-három kávénál többet senkinek nem javasol, hangsúlyozva, hogy a napi kávéadag megállapítása mindenképpen az egyéni érzékenységtől függ.