Sok külföldi furcsán néz a kocsonyára, de a magyar fiatalok közül is sokan idegenkednek ettől az ételtől, és el sem tudják képzelni, hogy megegyék, míg szüleink, nagyszüleink rendszeresen fogyasztották. Pedig a kocsonya számos egészségügyi előnnyel rendelkezik.

Jót tesz a bőrünknek

Főzéskor a kötőszövetben lévő kollagén zselatinra és más egészséges aminosavakra, például glicinre és glutaminra bomlik. A csontlevesre irányuló vizsgálatok kimutatták, hogy 300 ml csontleves fogyasztása növeli a kollagénképződéshez szükséges glicin és prolin prekurzor aminosavak plazmaszintjét. Klinikai vizsgálatok során a kollagén kiegészítésként javította az emberi bőr hidratáltságát, rugalmasságát, és csökkentette a ráncok megjelenését.

Védi az ízületeket és a csontokat

A vizsgálatok szerint a csirkeporcból származó kollagén hatékonyan csökkenti a fájdalmat, a merevséget, és javítja az ízületi funkciókat ízületi gyulladásban szenvedő betegeknél. A zselatin hasznos lehet a sérülések megelőzésében és a szövetek helyreállításában is. Egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy a zselatin és a C-vitamin kiegészítése javította a kollagénszintézist az edzés után, és képes volt helyreállítani az inakat. A kollagén továbbá képes növelni a csontok ásványianyag-sűrűségét, és ellenálló edzéssel kombinálva javítani a sovány izomtömeget és a zsírvesztést.

Támogatja az emésztőrendszer és az immunrendszer egészségét

A bélrendszerünk nyálkahártyájának egészsége kulcsfontosságú az immunrendszerünk működése szempontjából, hiszen biztosítania kell a tápanyagok megfelelő felszívódását, ugyanakkor meg kell akadályoznia, hogy az ott található baktériumok átjussanak rajta. Vizsgálatok során arra jutottak, hogy az aminosavak, többek között a glutamin segít megőrizni az emésztőrendszerünk nyálkahártyájának egészségét, a glicinkiegészítés pedig kísérletek során növelni tudta a bélrendszer immunitását és a mikrobiális diverzitást a bélflórában. Emellett a kocsonyában található lizin szintén erősíti az immunrendszerünket.

kocsonya

A kocsonyának számos jótékony hatása van – fotó: Shutterstock

Segít a pihentetőbb alvásban

A kocsonyában is megtalálható glicin aminosav az egészséges alvást is támogatja. A kutatások azt mutatják, hogy a glicin hatékonynak bizonyult az álmatlanságban szenvedő betegek alvásminőségének javításában. A kutatók úgy vélik, hogy szabályozza testünk belső óráját, és csökkenti testhőmérsékletünket, ezzel felkészítve bennünket az alvásra.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock