A kedvenceink is veszélyben lehetnek
A nyulak és a kedvtelésből tartott rágcsálók különösen érzékenyek erre az alattomos kórra, és gyakran nagy számban pusztulnak el a járványok során. Nyakunkon a kullancsszezon, nem árt tehát felkészülni a lehetséges veszélyekre. Az emberek többféle módon is megfertőződhetnek, többek között:
-
Kullancs-, légy-, szúnyog és bolhacsípéssel
-
Fertőzött állatok érintésével bőrön át
-
Szennyezett víz ivása során
-
Szennyezett aeroszolok vagy mezőgazdasági és tereprendezési por belélegzése által
-
Laboratóriumi expozíció során
-
bioterrorizmus következtében
A tünetek attól függően változnak, hogy a személy hogyan fertőződött meg. A tularemia életveszélyes lehet, de a legtöbb fertőzés sikeresen kezelhető antibiotikumokkal.
Nyakunkon a kullancsszezon, nem árt tehát felkészülni a lehetséges veszélyekre. Fotó: Pexels
A megelőzés lépései
A tularémia megelőzésének lépései a következők:
-
Megfelelő rovarriasztó szerek használata
-
Beteg vagy elhullott állatok kezelésekor kesztyűt kell viselni
-
Az elhullott állatok elkerülése fűnyírás során
-
Öltözzünk fel megfelelően
-
Ne igyunk kezeletlen felszíni vizet
-
Bár erre nincs hivatalos vizsgálat, a maszkok használata kaszálás és egyéb tereprendezési tevékenységek során csökkentheti a baktériumok belélegzésének kockázatát, és ezek viselését sajnos amúgy is megszoktuk az elmúlt években
-
A vadhúst fogyasztás előtt alaposan főzzük meg
Az sem árt, ha a kerti munkák során kullancsfertőzött terület esetén hosszú nadrágot, hosszú ujjút vagy hosszú zoknit, viselünk hogy a kullancsok és a szarvaslegyek nehezebben férjenek hozzá a bőrünkhöz.
Csak határozottan
Ha mégis kullancsokat találunk a bőrünkben, finom hegyű csipesszel azonnal távolítsuk el, és ne aggodalmaskodjunk, a kullancsnak 24 órára van szüksége ahhoz, hogy átadja a fertőzést. Az eltávolítást bízzuk olyan személyre aki gyakorlott és határozott ebben, hiszen az állat rosszul kivitelezett nyomkodásával mi saját magunk is a bőrünk alá fecskendezhetjük a gyomortartalmát, benne a számtalan különféle fertőzés kórokozóival. Ha állatokat vadászunk, csapdázunk vagy nyúzunk, mindig viseljünk kesztyűt, különösen a nyulak, a pézsmapocok, és más rágcsálók kezelésekor.
A tünetek gyakran enyhék ezért nehéz a helyes diagnózist időben felállítani. A betegség a kutyáknál jellemzően enyhébb, a macskák esetében súlyosabb lefolyású. Fotó: Pexels
A tünetek
Ha valamely házikedvencünk megfertőződött, a tünetek jellemzően 1-15 napon belül jelentkeznek, gyakrabban 3-5 nap elmúltával. Az állat először is belázasodik és megdagadnak a nyirokcsomói, jelezve a fertőzést. Gyakori a fekély vagy tályog kialakulása is, ezek ember esetében a kézfejen is lehetnek, az állatoknál a szájüregben keressük őket. A házikedvencünk ilyenkor értelemszerűen nem eszik rendesen, elfekszik, és akár tüdőgyulladást is kaphat szövődményesen. Kezeletlenség esetén a gyulladások tovább terjedhetnek a szervezetben, és az esetek 5 százalékában halálos szövődményeket okozhatnak. A tünetek gyakran enyhék ezért nehéz a helyes diagnózist időben felállítani. A betegség a kutyáknál jellemzően enyhébb, a macskák esetében súlyosabb lefolyású.
Az alábbi tünetek esetén is gyanakodhatunk:
-
hirtelen láz, gennyes nyirokcsomógyulladás,
-
hidegrázás, rendkívül fájdalmas fekélyek a kórokozó behatolási helyén (torok, szem stb.)
-
fejfájás, hátfájás, kötőhártyagyulladás,
-
hasmenés, hasfájás, hányás,
-
izomfájdalom,
-
ízületi fájdalom,
-
száraz köhögés,
-
fokozódó gyöngeség, megváltozik a szívműködés, máj-és lépmegnagyobbodás,
-
tüdőeredetű fertőzés esetén tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás, mellkasi fájdalom és légzési nehézségek alakulhatnak ki
-
ha táplálékkal jutott a szervezetbe a baktérium, köhögés, hasfájás, hasmenés jellemző, továbbá máj- és lépmegnagyobbodás és súlyos esetben mellhártyagyulladás is fellép.
A kezelés
Tularémia esetén antibiotikum-kezelés (tetraciklinek, gentamicin stb.) A gennyes nyirokcsomókat sebészetileg kezelik. A betegség ellen létezik védőoltás, ezt azonban csak ritkán, nagy kockázatú egyéneknél, például vadászoknál alkalmazzák.
Az állattartás és a feldolgozóipar munkavállalói fokozottan ki vannak téve ennek a súlyos betegségnek. Forrás: Wikipédia
Kullancsveszély
Ha már a kullancsok okozta betegségekről írunk, nem mehetünk el a mellett, hogy sajnos Magyarországra is megérkezett a halálos krími-kongói vérzéses lázat is terjesztő Hyalomma kullancs, melyből már a fővárosi Margitszigeten is gyűjtöttek be példányokat. Ezt a betegséget az 1960-as években azonosították a Krímben, majd egy hasonló kórt is Kongóban. A két változatot külön-külön jegyezték az 1990-es évekig, amikor is kiderült, hogy ugyanarról a betegségről van szó.
A krími-kongói láz kezdeti tünetei a:
-
magas láz
-
izomfájdalom
-
fejfájás
-
kivörösödött szemek és arcbőr
-
gyulladt, piros torok
Majd a későbbiekben:
-
gyengeségérzet
-
ingerültség
-
gyomortáji fájdalmak
-
hátfájdalom
-
véraláfutás
-
orrvérzés
A krími-kongói lázat ráadásul nem csupán a kullancsok csípésének nyomán lehet elkapni, de a vírussal fertőzött állatok feldolgozása, vagy elfogyasztása is ezzel járhat, ilyenkor a fertőzött vér végzi el a vírustranszfert. Ebből következik, hogy az állattartás és a feldolgozóipar munkavállalói fokozottan ki vannak téve ennek a súlyos betegségnek. A kór elsősorban Ázsiában és Afrikában gyakori, ahol 30 százalékos a halálozási arány.
A mára már általánosan jellemzőnek mondható enyhe téli időjárás kedvez az áttelelésnek, ezért egész évben fokozottabb a veszélyhelyzet. Forrás: Wikipédia
Fertőzött megyék
A Hyalomma kullancs a klímaváltozás következtében került Magyarországra ahol Somogy megyében is felbukkant már. Hazánk sajnos közepesen fertőzött országnak számít Európában a kullancsok által terjesztett betegségek tekintetében. A leggyakrabban Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Somogy, Zala és Vas megyékben fordulnak elő a megbetegedések. A mára már általánosan jellemzőnek mondható enyhe téli időjárás kedvez az áttelelésnek, ezért egész évben fokozottabb a veszélyhelyzet. Általánossá vált az a tendencia is, hogy az állatorvosok tanácsára a házikedvencek féregirtó és kullancskezelését sem ajánlatos az őszi hónapokra abbahagyni - bár ez fokozottabb megterhelést jelenthet a szervezetükre nézve - mivel enyhe időben akár egy decemberi szabadban végzett séta után is találhatunk kullancsot a bundában.
Érdemes lehet a Kullancsfigyelő weboldal látogatása is, ami azért jött létre, hogy lakossági segítséggel váljon nyomon követhetővé a két veszélyes kullancsfaj, a Hyalomma marginatum és a Hyalomma rufipes esetleges hazai megjelenése. Ezek a kullancsok - ahogy fentebb már írtuk - Magyarországon nem őshonosak, a Földközi-tenger mentéről, Afrikából és Ázsia déli részéről érkeztek ide. Mára nem csak hazánkban,de Európa északabbra fekvő területein, Svédországban, Németországban és az Egyesült Királyságban is felbukkantak.
(Forrás: Wikipédia, WebMD)