Az, hogy ki-mennyire babonás, – azaz mennyire adja át az élete feletti irányítást a hiedelmeknek és jóslatoknak – egyénenként eltér. Egy azonban biztos: a lencsével kapcsolatos hiedelmek betartása senkinek sem okozhat gondot. A népi hiedelem szerint ha az újév első napján lencséből készült ételeket fogyasztunk az egész évben gazdagságot, anyagi jólétet biztosít majd az egész családnak. A lencse felhasználása sokaknál erre a szűk időszakra korlátozódik, pedig ez az alapanyag számos kedvező hatással van szervezetünkre.
Ázsiában ma is alapvető élelmiszernek számít, csak Indiában 50 féle lencsét ismernek, itthon méltatlanul elhanyagoljuk - Fotó: pixabay.com
Lencse - az egyik legrégibb kultúrnövény
A lencse a pillangósvirágúak családjába - a hüvelyesekhez tartozik, mint a borsó és a bab. Már az ősember is termesztette. Ázsia hegyvidékeiről terjedt el. Ázsiában ma is alapvető élelmiszernek számít, csak Indiában 50 féle lencsét ismernek.
Legkiterjedtebben Dél-, Közép- és Kelet-Európában termesztik. Magyarországon főleg a dombvidékeken - északon és a Dunántúlon - termesztenek lencsét. A lazább szerkezetű, jó tápanyag ellátottságú talajokat kedveli. Mivel kevésbé érzékeny a késő tavaszi fagyokra, a növény vetésére már márciusban sor kerülhet. Mérsékelt a csapadékigénye - nem kell öntözni sem - sok csapadék esetén hajlamosabbá válik a betegségekre.
Hazánkban sajnos csekély a vetésterülete, emiatt a termés mennyisége is: 2017-ben majdnem 4000 tonnát kellett behozni, mert - a KSH adatai szerint - mindössze 15 tonnányi magyar lencse termett.
A világ lencsetermesztő országainak ranglistáját érdekes módon nem valamelyik ázsiai ország áll, hanem Kanada - ők adják a világ lencse termésének közel 40 százalékát.
Emberi fogyasztásra csak magját használjuk, de a lencse zöldtakarmányként vagy szalmának megszárítva is értékes állati takarmány. Termeszteni vetésforgóban érdemes a gabona növényekkel, mert ezzel mindkét növény terméshozama jobb lesz.
Lencsefélék
A lencsének a mag nagysága alapján három változata van: nagy magvú, közepes magvú és kis magvú lencse. Színük alapján lehetnek zöldek (ezek a legelterjedtebbek, főzés előtt be kell áztatni), sárgák (az indiai konyha alapanyagai, enyhén dióra emlékeztető ízzel), fekete (apró magvú, kiváló köret készíthető belőle húsok mellé), vörös (nem kell beáztatni, 20 perc alatt pürés állagúvá fő).
A lencse beltartalmi értékei
Nagy energiatartalommal, magas fehérje tartalommal rendelkezik (28 %) - ezzel igen jelentős szerepe van a vegetáriánus étrendben is. Tartalmazza azokat a nélkülözhetetlen esszenciális aminosavakat is, amit a szervezetünk nem tud előállítani.Szénhidráttartalma jelentős (53 gramm/100 gramm), ennek ellenére könnyen beilleszthető a cukorbetegek étrendjébe az alacsony glikémiás indexe miatt (lassan és egyenletesen szívódik fel).
Vitaminok közül nagyobb mennyiségben tartalmaz: folsavat, pantoténsavat, B1-, B6-, B2- vitamint, niacint, karotint. Ásványi anyagok közül magas a foszfor, a kálium, a magnézium, a kalcium, a cink és a vas tartalma. Kedvező tulajdonsága, hogy nem allergén, tápanyagai jól emészthetőek, az aminosavakat (lizin) szabad formában tartalmazza.
Számtalan módon elkészíthető: felhasználható levesek, főzelékek, saláták, lepények készítésére - Fotó: pixabay.com
Miért ajánlott a lencse rendszeres fogyasztása?
A lencse biológiai értéke és étrendi hatása jobb, mint a babé és a borsóé. Nagyon magas rosttartalma révén segít az emésztőrendszer működésének szabályozásában, a székrekedés kialakulásának megelőzésében. Csökkenti a koleszterinszintet, antioxidánsok tárháza, a szabadgyökök megkötésével harcol a daganatos megbetegedések kialakulása ellen. Erősíti az immunrendszert, méregtelenít.
Finom és egészséges ételek készíthetőek belőle - Fotó: pixabay.com
Konyhai felhasználása
Számtalan módon elkészíthető: felhasználható levesek, főzelékek, saláták, lepények készítésére (van ahol a lencséből lisztet is őrölnek). A magyar konyha a lencsét általában leves és főzelék formájában ismeri, de van aki a lencse-salátára esküszik.
Ha babonás vagy és azt szeretnéd, hogy pénz álljon a házhoz, az új év első napján mindenképpen fogyassz lencsét. Viszont akkor is érdemes lencséből készült ételeket enned, ha nem hiszel a babonákban, mert finom és egészséges.