Chilei famatuzsálem
A fa a chilei Alerce Costero nemzeti parkban található és a kora több mint 5000 év lehet. Dr. Jonathan Barichivich, a párizsi Klíma- és Környezettudományi Laboratórium chilei tudósa úgy véli, hogy ez a négy méter vastag törzsű tűlevelű fa lehet a világ legidősebb élő fája, több mint 600 évvel megelőzve azt a fát, amit eddig gondoltak rekordtartónak. Az új jelölt egy patagóniai ciprus, más néven alerce milenario, és a pontos kora a jelenlegi becslések szerint akár 5484 év is lehet.
Mindeközben az emberek világában…
De nézzük, hogy amikor ez a ciprus facsemeteként meglátta az első napfényt, mi történt az emberek világában. A i.e. 3. évezred a kora-középső bronzkornak felel meg, melyet az ókori Közel-Kelet első birodalmai jellemeztek. Az ókori Egyiptomban a korai dinasztikus időszakot az óbirodalom követi ekkor, Mezopotámiában a korai dinasztikus időszakot váltja az Akkád Birodalom. A mai Északnyugat-India és Pakisztán területén az Indus-völgyi civilizáció állami társadalmat alakít ki. A világ népességének növekedése enyhül, nagyjából 60 millió fő, és a növekedés lassú. Dél-Amerikában ebben a késő archaikus periódusban, Peru északi-középső partvidékén egy összetett civilizáció jön létre, amelyet Norte Chico civilizációnak, más néven Caral-Supe-nak neveznek.
"Ez a legrégebbi ismert civilizáció az amerikai kontinensen, és egyike annak a hat helynek, ahol az őslakosok önállóan hoztak létre civilizációt az ókori világban, a Kr.e. 30. és 18. század között."
A spanyolul alerce néven ismert patagóniai ciprus (Fitzroya cupressoides) egy Chilében és Argentínában őshonos tűlevelű fa, amely az óriás mamutfenyőkkel és a mamutfenyőkkel egy családba tartozik. Hihetetlenül lassan nő, és akár 45 méteres magasságot is elérhet.
A fa a chilei Alerce Costero nemzeti parkban található és a kora több mint 5000 év lehet. Forrás: Youtube
Még nem hivatalos
Barichivich 2020-ban fúrásmintát vett az Alerce Milenario fából, melyet már gyermekkorában is gyakran meglátogatott, de az általa használt eszközzel nem tudott a fa magjához hozzáférni. Ezután számítógépes modellek segítségével a környezeti tényezők és a véletlenszerű eltérések figyelembevételével meghatározta a fa korát. Mivel még nem végezte el az évgyűrűk teljes körű megszámlálását, Barichivich hivatalosan még nem tette közzé becslését bár reméli, hogy ezt a következő hónapokban megteheti.
Ha az eredményei beigazolódnak, az Alerce Milenario 600 évvel megelőzheti majd a Kaliforniában található, Methusela néven ismert, 4853 éves bristlecone fenyőt, melyet jelenleg a legidősebb fának tartanak.
"Az Alerce Costero nemzeti park hűvös, párás völgye fölé büszkén magasodik a dédapa, amelynek göcsörtös hasadékai moháknak, zuzmóknak és más növényeknek nyújtanak menedéket, immár öt és félezer esztendeje."
(Forrás: theguardian)