Furcsa, de minden bizonnyal nem egyedi eset a zalai Borsfa településen élő gazdálkodóé, Tóth Istváné. A szomszédos Bázakerettye bázai településrészében lévő földjeit eddig mindig egy aszfaltos önkormányzati úton közelítette meg nehézgépeivel, annak ellenére, hogy talán már 15 éve is, hogy az önkormányzat megtiltotta a behajtást az úton a 3.5 tonnánál nehezebb járművek számára.

Mivel most a rendőrök emiatt kiszabtak rá 20 ezer forint büntetést és levontak 3 közlekedési előéleti pontot, már nem mer ezen az úton közlekedni – másikon azonban nem tud, miközben itt a betakarítás időszaka. A kérdés csupán az: ki fizeti meg az emiatt keletkező kárát? Illetve így hogyan tegyen eleget a törvény által reá rótt termőföld-hasznosítási kötelezettségének?

Borsfa

Tóth István a súlykorlátozó táblát mutatja. Ugyan az út valóban szűk, de eddig még soha, senki értékében nem okoztak kárt a gépekkel – fotó: Horváth Attila

– A kilencvenes évek óta van ezen a részen földtulajdonunk, mintegy 9 hektár – bocsátotta előre Tóth István. – Más gazdák is rendelkeznek ott tulajdonnal, nemcsak mi és most nekik is ugyanazzal a problémával kell szembenézniük, mint nekünk. Én még a szövetkezetben dolgoztam gépcsoportvezetőként – ami nem ma volt –, de már azóta ezt, a Templom téri utcát használjuk a bejáráshoz. Van egy másik út is, egy önkormányzati, amin már akkor se tudtak a dolgozóink bemenni traktorral, mert keresztezte a Báza-patak, mely felett egy fahíd állt, ami nem bírta volna el a nehézgépeket. Később ugyan készült erre új híd, de műszakilag nem volt megalapozott és egy gazda alatt beszakadt. Ugyan a felújításhoz szükséges betongyűrűk már ott vannak mellette, de nagyjából itt meg is állt a folyamat, más nem történt, nem állították helyre. Mivel emiatt senki nem használta azt az utat, mára beerdősült, így ha a híd elkészülne, akkor se lehetne az úton közlekedni, csak egy alapos tisztítás után.

Borsfa

A betongyűrűk, háttérben az önkormányzati úttal – fotó: Horváth Attila

Mellette ugyan az évek alatt kialakult egy másik út, de az magánterületen halad keresztül, amit nem szívesen használnék, és erre szerintem nem is kényszeríthet senki. 2014 táján helyezte ki az önkormányzat az általunk használt aszfaltos útszakaszra a súlykorlátozó táblát. Úgy tudom, friss beköltözők nyomására, pedig soha, senkinek nem okoztunk kárt, egyetlen ingatlannak sem mentünk neki és az utat se tettük tönkre. Ezért nem értettük ezt a korlátozást. Ezzel együtt, az akkori és az őt követő polgármesterrel kötött szóbeli megállapodás alapján bemehettünk ott addig, amíg az a bizonyos híd nem készül el. Egészen a közelmúltig, amikoris megint új lakó költözött az utcába, aki miatt újra előkerült ez a téma. És most meg is büntettek minket a rendőrök, hiába bizonygattuk, hogy más, legális, szabályos módon nem tudjuk megközelíteni a területeinket. Mi ezt nemcsak azért sérelmezzük, mert kifejezett anyagi kár minket emiatt, hanem azért is, mert a 2007. évi CXXIX. Törvény a termőföld védelméről kimondja: „a földhasználó köteles a termőföldet a művelési ágának megfelelő termeléssel hasznosítani, vagy termelés folytatása nélkül... a gyomnövények megtelepedését és terjedését megakadályozni." Ebben a helyzetben azonban egyik kötelezettségünknek sem tudunk eleget tenni. A kérdés csupán annyi, ki fogja majd kifizetni, ha emiatt is megbírságolnak? Másrészt azt gondolom, a saját tulajdonom megközelítésében senki nem gátolhat, akadályozhat.

A Tóth István által elmondottakat egy másik, a nevét elhallgató gazda is megerősítette, aki szintén nem tud bemenni most a területeire.

Megkerestük az ügyben az illetékes önkormányzatot is, azonban többszöri megkeresésünk ellenére 30 nap elteltével sem kaptunk hivatalost választ azon kérdésünkre, hogy vajon lehetséges-e olyan megoldás, ami minden fél számára kielégítő?

Dr. Mikó András ügyvéd, agrár szakjogász megkeresésünkre az ügy kapcsán az alábbi választ küldte, amit lényegi változtatás nélkül közlünk:

A Magyarország önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (Mötv.) 13. § (1) bekezdés 2. pontja a helyi önkormányzatok feladatkörébe utalja a helyi közutak fenntartásának feladatát. Ezzel összefüggésben a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 34. § (2) bekezdése rögzíti, hogy a közút forgalmi rendjét a közút kezelője alakítja ki.

A fentiekben megfelelően az önkormányzat jogosult az általa fenntartott útszakaszon súlykorlátozás bevezetésére.


A törvény értelmében azonban a forgalmi rendet a forgalmi körülmények jelentősebb változása esetén, de legalább ötévenként felül kell vizsgálnia a közút kezelőjének. Javasoljuk, hogy a panaszos jelezze a kialakult helyzetet az önkormányzat felé, és tegyen javaslatot az érintett útszakaszon a súlykorlátozás feloldására.

Az önkormányzatok egyebekben saját hatáskörben behajtási engedélyek kiadására is lehetőséget biztosítanak, amelynek feltételei, így azok időtartamai önkormányzati rendeletben meghatározottak.

Álláspontunk szerint a szomszédos telek igénybevételével kizárólag akkor közelíthető meg az érintett ingatlan, ha a közút igénybevételére egyéb jogszerű lehetőség nincs, azaz az önkormányzat a panaszos részére behajtási engedélyt nem állít ki."