Az orosz-ukrán háború, a világjárvány és a klímaváltozás miatt Norvégia újrakezdi a 2003-ban abbahagyott gabonakészlet-felhalmozást. 2003-ig mintegy fél évszázadon át folytatta az ország a gabonafelhalmozást. A tervek szerint 2029-re 82,5 ezer tonna gabonát tárolnának, amelyet válság esetén azonnal az állam rendelkezésére bocsátanának – írja az index.hu.

gabonatároló

Fokozni akarják a biztonságot arra az esetre, ha a nemzetközi kereskedelmi rendszerben vagy a hazai termelésben komoly fennakadás alakulna ki – fotó: pixabay.com

A gabonakészletek felhalmozására tettek javaslatot

Kedden a norvég kormány bejelentette, hogy újrakezdik a gabonakészletek felhalmozását a koronavírus-járvány, az Európában zajló háború és a klímaváltozás miatt.

Az MTI szemléje szerint Norvégia az 1950-es években raktározott be jelentős mennyiségben gabonaféléket, de a raktárakat 2003-ban bezárták, miután akkor úgy ítélték meg, hogy nincs szükség a készletek további felhalmozására.

Az ukrajnai háború 2022-es kirobbanása után az ország vészhelyzeti készültségének felmérésére bizottságot hoztak létre, hogy a kialakult új helyzet tükrében meg tudják tenni a szükséges intézkedéseket. A testület azt az ajánlást tette, hogy kezdjék újra a gabonakészletek felhalmozását.

Fel akarnak készülni az "elképzelhetetlenre"

A norvég kormány négy vállalattal kötött szerződést arra, hogy 2024-ben és 2025-ben szervezzék meg 30 ezer tonna gabona raktározását az ország több pontján a már meglévő létesítményekben.

A szerződés lehetővé teszi azt is, hogy a vállalatok új raktárakat hozzanak létre az ország tetszőleges pontjain, de azt vállalniuk kell, hogy a tárolt gabonakészleteket szükség esetén azonnal az állam rendelkezésére bocsátják.

Geir Pollestad mezőgazdasági miniszter közölte: "A gabonakészletek felhalmozásának az a célja, hogy felkészüljenek az elképzelhetetlenre".

A Spitzbergák Nemzetközi Magbunker is Norvégiában működik

Slagsvold Vedum pénzügyminiszter kiemelte, fokozni akarják a biztonságot arra az esetre, ha a nemzetközi kereskedelmi rendszerben vagy a hazai termelésben komoly fennakadás alakulna ki. Hozzátette, hogy a kormány a következő években további hasonló szerződéseket fog kötni, hogy ezzel 2029-ig biztosítsa a gabonakészletek raktározását.

A céljuk az, hogy az évtized végéig a raktárakban mintegy 82 500 tonna gabona álljon rendelkezésre, ami válsághelyzet esetén három hónapra elegendő mennyiség az egész ország számára.

A Spitzbergák Nemzetközi Magbunker is Norvégiában működik, ahol a permafroszt rétegében lévő barlangokban felépített létesítményben az ismert élelmiszernövények magvait tárolják egy esetleges globális katasztrófa – például háború, járványok vagy éghajlatváltozás – esetére.