Hideg, fagy, köd, hó, ónos eső – csak néhány jellemző kellemetlenség, ami a téllel jár. Az ember próbálja a szépséget megkeresni ebben az évszakban, – valljuk be a hófödte táj látványa (főként a meleg szobából) felér egy nyugtató, pihentető kúrával – de úton-útfélen csak a hátrányaival szembesül. Kinek ne okozna gondot a lefagyott utak miatti csigatempóban haladás, a végeláthatatlannak tűnő hólapátolás és akkor még az ónos eső okozta meglepetésekről nem is beszéltünk... De most fogunk...
Az ónos eső megnehezíti a közlekedést, számtalan baleset okozója - Fotó: pixabay.com
Ónos eső, aminek abszolút semmi köze nincs az ónhoz
Az ónos eső egy olyan időjárási anomália, ami töretlenül töri a csontokat és teszi sokszor totálkárossá az autókat. Az ónos eső a nevével ellentétben nem azt jelenti, hogy ónnal vagy ólommal bélelt esőcseppeket potyogtatnának a felhők, hanem arra a kialakuló jégpáncélra utal, ami olyan, mintha ónnal futtatnánk be a tárgyakat.
A világ más tájain fagyott, darás vagy túlhűtött esőként emlegetik, akkor nálunk honnan kapta a nevét?
A National Geographicnak köszönhetően ma már ezt is tudjuk, ők ugyanis utánajártak a kérdésnek. A jelenséget ónos vagy ólmos eső néven már 1847-ben is említette Berde Áron a "Légtüneménytan s a két Magyarhon égalji viszonyai" című kötetében, amit Kolozsvárott adtak ki és az egyik első magyar nyelvű meteorológiai tankönyvként tartanak számon.
Az ón, ónos szavak ősi, finnugor eredetűek, és egy 1138-ból származó írásos emlékben fordulnak elő először. Az ónos és az ólmos jelző is régóta használatos. Ezeknek három olyan jelentésük is van, amely összefüggésbe hozható az ónos/ólmos eső elnevezéssel. Ilyen a szín, a tárgyak fémmel való befuttatása és a fémek nagy fajsúlya.
Az ónos eső az ágakat jégpáncélként vonja be, azokat elnehezíti - Fotó: pixabay.com
Pontosan mi is az az ónos eső?
Az ónos eső túlhűlt vízcseppekből álló csapadék, amely a talajra hullva azonnal megfagy, és jégbevonatot képez – a Wikipédia meghatározása szerint. Kizárólag olyankor keletkezik, amikor a felhő alatti tér pozitív hőmérsékletű, viszont a felszín közeli, néhány 100 m magas levegő hőmérséklete fagypont alatt van. Amikor a felhőből a hóként aláhulló csapadékelemek a pozitív hőmérsékletű térbe kerülnek, ott megolvadnak, majd ismét belejutnak egy a talaj közelében lévő vékony fagypont alatti hőmérsékletű légrétegbe. Itt azonban nem fagynak ismét meg, hanem túlhűlt állapotba kerülnek. Itt az alsó fagyos légrétegben jégdarává vagy ónos esővé változnak, annak függvényében, hogy a részecskéknek van-e elég idejük jéggé fagyni. Ha van, akkor jégdara lesz belőlük, ha nincs akkor a felszínbe csapódva mechanikai hatásra a túlhűlt vízcseppek azonnal jéggé alakulnak. A jegesedés sokszor olyan gyorsan zajlik le, hogy a jégnek nincs ideje szétterülni, ezért nem vízszintes, hanem domború jégfelületek keletkeznek.
A MyWeather videója a gyakorlatban mutatja be a folyamatot. Egy pohár vizet tesznek egy tál jégbe, majd amikor a hőmérséklete már 0 fok alatti, de még folyékony halmazállapotú a jeget ráöntik egy másik tál jégre, ahol azonnal szilárd lesz.
Ónos eső utáni károk
Az ónos eső a téli károkozásban az élen jár: vastag jég bevonatot képez a fák ágain, az elektromos vezetékeken, az utak, járdák felületén még akkor is gondot okozva, ha csak átmenetileg fordul elő az eső és a jégdara hullása között. Jelentősen megnehezíti a közlekedést, megnöveli a balesetveszélyt akár gyalogosan akár autóval közlekedsz. Leszakíthatja a távvezetékeket hosszas áramkimaradásokat eredményezve és még a növényekben is kárt tesz. A növények leveleire fagyott jég elzárja a levegőt, a jéggel borított ágak, levelek elnehezülnek, le is törhetnek.
A látvány szép, de a végeredmény veszélyes - Fotó: pixabay.com
A Kárpát-medence kedvez az ónos eső kialakulásának, ezért egy olyan egyáltalán nem ritka természeti jelenségről van szó, ami az idén télen is okozhat meglepetéseket a számunkra. Mindenesetre jobb, ha felkészülünk rá...
+1 tipp: Ha gyalogosan el szeretnéd kerülni az eleinte még viccesnek tűnő csúszkálást, akkor húzz a cipőidre kívülről zoknit! Régi jól bevált módszer :)