Óriás mohállatot találtak a Hármas-Körös gyomaendrődi szakaszán. Az óriás mohaállat a Mississippi vidékéről származik, jövevényfajnak számít, és az átlaghőmérséklet emelkedése miatt terjed világszerte, így Magyarországon is. Ökológiai szempontból azonban nem jelent problémát – írja a pecaverzum.hu.

Magyarországon a mohaállatoknak tíz faja él. Az óriás mohaállatot hazánkban 2011-ben figyelték meg először.

Mi jellemző az óriás mohaállatokra?

Az óriás mohaállat valójában egy apró, néhány milliméteres élőlény, azonban telepekbe összeállva már "óriási": ezeknek a felületén 10-20 példányonként kisebb egységekbe, egymástól világosabb határvonallal vagy sekély árkokkal elkülönülő rozettákba tömörülve ezerszám zsúfolódhatnak össze.

A telep belsejét keményebb, kocsonyás anyag tölti ki, melyet a szorosan egymáshoz tapadó egyedek termelnek. Ezek a helyváltoztatásra képtelen egyszerű élőlények csillókoszorújuk segítségével az enyhén áramló vízből szűrik ki szerves törmelékből és még parányibb élőlényekből álló táplálékukat, és megnövekedve főként bimbózással szaporodva gyarapítják, növelik a telepet.

óriás mohaállat

Ismét óriás mohállatot találtak hazánkban – fotó: Shutterstock (a kép csupán illusztráció)

Az óriási mohaállatok érzékenyek a hidegre: ősszel, amikor a víz lehűl, a telepek szétesnek, az állatok elpusztulnak, de az általuk már korábban létrehozott többsejtű szaporítóképletek biztosítják a faj túlélését. Nagy számban szétszóródnak a vízben, és parányi kis horgaikkal megakadva a nádszálakon új telepeket alakítanak ki, amikor tavasszal újra fölmelegszik a víz. A horgok a csónakok, hajók testén vagy a vízimadarak tollazatán megakadnak, ami segíti a mohaállatok terjedését. Ezért egyre több helyen számítani lehet megjelenésükre.